Sitemizde 15 kategori'de 619 adet yazı yazılmış ve 78 yorum bulunmaktadır.

Eki 242016
 

yuval-noah-harariden-hayvanlardan-tanrilara-sapiens-324x160Günümüzden tam 100 bin yıl önce yeryüzünde en az olarak altı farklı insan türü yer alıyordu. Yuval Noah Harari Hayvanlardan Tanrılara Sapies ile sizlerde evranin en gizemli noktalarına, tarihi geçmişine gitmeye hazır mısınız?

Günümüzdeki insan çeşidi olan Homo Sapines türü eminiz ki sizleri de oldukça derinden etkileyecek. Peki diğer insan türlerine ne olduk dersiniz? Ya da bizlere ne olacak?

Yuval Noah Harari Hayvanlardan Tanrılara Sapiens ile sizlerde aklınıza takılan ve yıllardır teori üretemediğiniz insan türü ile ilgili tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens, antik insan türlerinin taş devrinden yirmi birinci yüzyıla kadar olan evrimini konu alır. Kitabın ana fikri Homo Sapiens’in işbirliği yapabilme yeteneğiyle dünyayı domine etmesidir. Bunun yanında, Harari tarih öncesi Sapienslerin, Neandertaller gibi diğer insan türlerine karşı soykırım yaptığını ve onları yeryüzünden sildiğini iddia eder.

Kitap ayrıca Homo Sapiens’in kendine özgü, tanrılar, milletler, para ve insan hakları gibi hayali şeylere inanma kabiliyeti sebebiyle kitleler halinde hareket edebildiğini savunur. Yazar dinlerin, politik yapıların, ticaret ağlarının ve hukukun hayal ürünü olduğunu savunur.

Paranın karşılıklı güvene dayanan bir sistem olması; kapitalizmin ekonomik bir kuramdan çok dini bir olgu olması; tarım devriminin refah amacıyla başlayıp insanların hayatını mahvetmesi; imparatorluk sisteminin son 2000 yılın en iyi siyasi sistemi olması; para,imparatorluklar ve dinlerin dünyayı bütünleştiren birer güç olması; hayvanların evcilleştirilmesinin tarihin en büyük suçlarının arasında olması; günümüzün insanlarının geçmiş dönemlerde yaşayan insanlardan kesinlikle daha mutlu olmaması ve insanların kendilerini tanrılaştırma sürecinde olması kitaptaki diğer göze çarpan iddialardır.

Kitabı Alttan Okuyabilirsiniz

Alttaki butonlardan kitabı indirebilirsiniz

   PDF Olarak İndirin     Epub Olarak İndirin

About Adnan DAN

Aslında çokta özel biri değilim.. Biraz ukala olduğumu söylerler.. Bildiğimi anlayabilen insanlara sunmayı severim.. Sürekli sorgulama modundayım.. Neden dünyadayız, nereye gideceğiz, bu kadar basitmi yaşamak, vs. vs.. Cevaplarını bulamadığım onlarca sorum var.. Gerçekten dost bildiğim insanların sayısı bir elimin parmaklarının sayısını geçmez.. Onlarca insan arasında kendimi hep yanlız hissederim.. Ben insanım.. Adımı Adnan koymuşlar, soyadımsa zaten otomatik olarak eklenmiş DAN olarak.. Kuralları sevmem.. Ama uymak zorunda olduğumuda bilirim.. Sevmediğim öyle çok şey yapıyorumki, bu bana mutsuzluk veriyor çok zaman.. Birini sevmeyi, aşık olmayı, ona güvenmeyi çok istiyorum.. Olmayınca olmuyor, zorlamıyorum.. Hayat garip.. Ben o gariplik içinde yüzen biriyim işte..