Sitemizde 15 kategori'de 779 adet yazı yazılmış ve 233 yorum bulunmaktadır.

Haz 032016
 

asTuhaf bir dünya oldu.. Yediğimiz hemen hemen herşeyde kimyasallar, zehirler, hormonlar dolu.. Doğal beslenmek artık hem zor hemde pahalı hale geldi.. Marketlerden aldığımız gıdaların üstünde içindekiler diye bir kısım var.. Okunmayacak kadar küçük yazıyorlar..

Çünkü hepimizi zehirliyor, dengemizi bozacak gıdaları yediriyorlar bize..

Özellikle marketlerden aldığınız paketli her ürünün üstünde bulunan “içindekiler” kısmını mutlaka ama mutlaka okuyun.. Çoğu numaralarla ifade edilmekle birlikte isimleri olan içeriklerin çoğununda ne olduğunu anlamıyacaksınız.. Amaçta o zaten.. Çünkü ne olduğunu bilirseniz yemiyeceğinizi, para kazanamayacaklarını bilirler bu firmalar..

Üstteki resimde bir tablo verdim.. Rakamla gösterilen içeriklerin aslında ne olduğunu verdim karşılarında.. Bunları ezberleyin mutlaka.. Kendinizin ve ailenizin sağlığı için bunlara çok önem verin..

Şimdi ne nedir anlayalım:

asŞellak:

Bir böcek Salgı Maddesidir! Çilokatalı fındık kaplama, sakız, şekerlemelerde kullanılıyor. E904 olarak ve parlatma ajanı, şeker parlatıcı olarak etiketlerde ifade edilebilir.

Şellak, Coccus lacca isimli bir böceğin dişisinin (Gomalak Böceği)  salgı maddesidir. Bu böcek gözenekleri arasından, lak adı verilen koruyucu bir örtünün içinde sertleşmiş zamklı bir madde çıkartır Lak kırılgan veya taneli olabilir. Sarı-Kahverengi tonlarında ince pulcuklar şeklindedir.

Bu böcek Hindistan ve Güney Asya’da yetişen Palas ağaçlarında beslenirler. Kanatlı ve küçük hayvanlardır. Yapıştıkları ağacın kabuklarını delerek, soymuk borular içinden geçen öz suyunu emerler. Binlercesinin üst üste yapışması ile kendilerini düşmanlardan korumak için bu maddeyi salgılarlar. Ağaçların kabukları zaman zaman kazınarak bu madde alınır. Bu lak maddesi biriktirilir, ezilir, yıkanır ve kurutulur.

Resme tıklayarak tam haline bakınız

Resme tıklayarak tam haline bakınız

Şellak, amonyak, sodyum borat, sodyum karbonat ve sodyum hidroksit gibi alkaliklerde ve çeşitli organik solventlerde eriyebilir. Alkolde eritildiği zaman, tipik olarak etanol ve metanolle sağlam ve sert bir tabaka oluşturur ki bu mobilyacılıkta kullanılan laklamayı sağlar.

Boyacılıkta, cilalamada, mürekkep yapımında, mühür mumu yapımında, ses kaydedicilerde kullanılır.

Bazı şellak çeşitli gıdalarda kaplama ve parlatma işlemlerinde kullanılır. Şellak gıda ve ilaç sektöründe, tablet, draje şekerleme, bonbon, çikolata vs. de parlatıcı ajan olarak kullanılır. Ayrıca yıkama işlemi esnasında kaybolan elmadaki doğal mum yerine de kullanılır. Bu İşlemlerde kullanılan şellakın içerisinde ezilmiş böceğin parçaları bulunabilir.

Hanefi, Maliki ve Hanbeli Mezhebine göre kullanımı mahzurludur.

asKarmin, Karminik asit, Kosinal

Karmin renklendirici E120 kodu ile adlandırılmaktadır. Coccus cacti veya dactylopius coccus costa böceklerinin dişi olanlarının yumurtalarından elde edilen doğal bir renklendirici olarak bilinmektedir.

Karmin koyu kırmızı renge sahiptir aynı zamanda ışığa ve ısıya karşı çok dayanıklıdır. Doğal renklendiricilerden sıralamaya göre oksidasyona karşı dayanıklı olan en birinci renklendirici sınıfındadır. Karmin maddesi genellikle kozmetik, gıda, boya ve ilaç sektörlerinde kullanılmaktadır.

Uzmanlar Karmin renklendirici maddesinin zararlarını hızlı araştırmaya devam etmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda, işlenmiş gıdalarla yılda 500 gr. böcek tüketildiği tespit edilmiştir.

Tüketim alanında marketlerin raflarında bu madde içerikli birçok ürün görülebilir. Karmin maddesinin zararları çok uzun yıllar öncesinde araştırılmıştır ancak günümüz teknolojisi ile tekrardan araştırma yapılmasını uzmanlar şiddetle tavsiye etmektedir. Çünkü karmin maddesinin insan vücuduna çok ciddi zararları olabileceği de öne sürülmektedir.

asSodyum Metabisülfit

Sodyum metabisülfitin, gıdalarda sıkça kullanılan bir katkı maddesidir. E223 kodu ile ifade edilen bu madde, antioksidan ve koruyucu olarak kullanılır. Toz halindeki meyve özleri ve şekerlemelerde sıkça kullanılır. Ayrıca şarap üretiminde kullanılan campden tabletlerinin ana maddesi olarak da tercih edilir. Sodyum metabisülfitin günlük kullanımı kilogramda 0.7 miligram olarak belirlenmiştir.

Fazla alınması durumunda ise karaciğerde depolanır ve burada sülfata oksitlenir ve vücuttan üre olarak atılır. Sodyum metabisülfit, şarap ve biraların sterilize edilmesinde, içme sularının tuzdan arındırılmasında, kurutulmuş meyve ve sebzelerin korunmasında; ayrıyeten de temizlik maddesi olarak da kullanılabilir.


Sodyum metabisülfit, kuru ve serin yerlerde saklanmalıdır. Havayla teması önlenmelidir. Asit veya zehirli maddelerden de uzakta tutulmalıdır. Sodyum metabisülfit, suyla karıştırıldığında ağır bir koku ortaya çıkmaktadır. Bu koku solunum sorunu ya da astım rahatsızlığı olan kişilerin nefes almasını zorlaştırabilmektedir. Ayrıca alerjik rahatsızlığı olanlarda gastrik tahrişe neden olabilir. Sodyum metabisülfit sadece gıda sektöründe değil, yün ve jute gibi ürünlerinde temizlenip ağartılmasında da kullanıldığı için; bu maddeye alerjisi olanların bu tarz ürünleri kullanmadan önce kontrol etmelerinde fayda vardır.

asGelatin (jelatin)

Jelatin özellikle pastacılık ve tatlı sektöründe kullanılan bir tür katkı maddesidir. Bu yiyeceklerin dayanıklılığını arttırmaya ve daha sıkı bir kıvam almalarını sağlamaya yardımcı olur. Jelatin kullanarak birçok sıvı maddeyi jel haline getirebilirsiniz.

Esasında jelatin memeli canlıların dokularında, özellikle kas ve kemiklerin bağlantı bölgelerinde yani bağ dokularında bulunan kollajen dokudan çıkarılan suda çözünen bir protein türüdür. Kollajen doku suda kaynatıldığında jelatine dönüşür. Suda çözünen kollajen doku soğutulduğunda jel haline gelir. Yarı şeffaf bir yapısı vardır, tek başına bir tada sahip değildir ve kolay kırılır. Jelatin yoğun olarak sığır ve domuzda bulunan dokulardan üretilir. Bu noktada inanç ya da tüketim tercihine göre domuz jelatini içeren

Jelatin türüne göre domuz ve sığır postlarına asidik işlem uygulanmasıdır. İkinci bir yöntem ise boynuz ve kemiklere alkali işlem uygulanmasıdır.

Jelatinin şekil alma yeteneği oldukça güçlüdür. Hazmı kolay bir maddedir ve suda çözündüğü için kullanımı oldukça kolaydır. Yaprak jelatin ve toz jelatin olmak üzere iki türü bulunur.

Jelatin gıda sektöründe; şekerlemelerde ( jelibon, marshmallow, draje şekerlemeler, tofi şekerlemeler, tablet şekerlemeler, meyveli sakızlar), jölelerde, meyve sularında, şaraplarda, çorbalarda, süt ürünlerinde (yoğurt, sütlü tatlılar, dondurma ve fermente edilmiş sütlerde) ve et soslarında kullanılır.

Yapı sağlayıcı özelliği olduğundan sufle, krema, koz helvası ve lokum türü gıdalarda kullanılır.

Durultma işlemi için bira, meyve suyu ve şaraplarda kullanılır.

asZararları: Jelatin hayvansal kaynaklı bir proteindir. Ve ciddi bir kısmı, hatta ifadeler % 95 i olduğu yönünde, domuzdan elde edilmektedir. Belki bir kısmı da sığırdan elde edilmektedir. Domuz yurtdışında ucuz bir hayvandır ve dolayısıyla ticari bir hayvan olmuştur maalesef.

Allah’ın yarattığı hiçbir varlık amaçsız değildir şüphesiz ancak, birçok bilimsel makalede domuzun zararı gündem edilmiş ve araştırmalar ciddi taraf toplamıştır. Araştırmalar sonucu, domuzun bünyesinde insan sağlığına zararlı zehir, doymamış yağ ve toksin oluşturan mineral fazlasını içerdiği saptanmıştır.

Hormon bozukluğu, kalp rahatsızlığı ve kronik hastalıklar için başlıca faktör olarak görülmüştür. Yurt dışında üretilen jelâtinin büyük kısmı belki tamamı domuz kaynaklıdır ve çoğu firma tarafından kabul edilmektedir. Hatta 80  domuz çiftliğine ve 1 milyondan fazla domuz kesimine  sahip Türkiye için aynı durum söz konusudur.

parafinParafin

Parafin mumu (Latince parum affinis), petrolden elde edilen renksiz, kokusuz bir mum çeşidi. Parafin mumu ilk defa 1829 yılında Carl Reichenbach tarafından odunkatranından; daha sonra bütümlü tabakalardan; 1867’den sonra da petrolden elde edildi. 1947’de de sentetik parafin mumu yapıldı.

Petrolün bir yan ürünüdür. Ayrıca ham petrolün, parafininin giderilmesi gerekir. Ham petrolün rafinasyonunda yan ürün olarak elde edilen yağlı parafin önce sıcakta eritilir, sonra da soğutularak yalnız parafinin donması sağlanır ve donan posa şeklindeki parafin yağlı kısımlarından süzülerek ayrılır.

Bugün modern olarak çalışan parafin imalathaneleri de, yukardaki esasa dayanarak parafin mumunu üretir. Yeni metotlara göre yapılan parafin mumları % 20 kadar yağ ihtiva eder. Bazı durumlarda yağ miktarı % 3’e kadar düşürülür. Daha ileri saflaştırma ile renk, koku ve tadı daha iyileştirilir. Saflaştırma işleminde sülfat asidi ve kil kullanılır.

parafinParafin mumları, Pennsylvania ham petrolü gibi parafin esaslı petrol türlerinden elde edilir. Ham parafin mumunun erime noktası 37 ile 48 °C tam rafine edilmiş parafin mumunun ergime noktası ise, 48 ile 66 °C arasında değişir. Erime noktası yüksek olan parafin mumu çoğunlukla 26-30 karbonlu alkanlardır.

Sentetik parafin mumu, İkinci Dünya Savaşından sonra Fischer-Tropsch tekniğiyle elde edildi. Bu metotta hammadde kömürdür. Kömürden elde edilen karbon monoksitve H2 karışımından manyetik demirin katalitik etkisiyle hidrokarbonlara dönüşür. Elde edilen ürünlerden bir kısmı parafin mumudur. Bunlar çok beyaz olup, petrolden yapılan parafin mumlarından daha serttir. 50-55 karbon bulunduran sentetik parafinlerin molekül ağırlığı ortalama 750 civarındadır. Bazı özelliklerden dolayı petrolden yapılan mumların yerine kullanılır.

Parafine batırılmış veya parafinle kaplanmış kâğıt ve karton, sıvı ve katı yiyeceklerin saklanmasında kullanılır. Çünkü parafin mumları reaksiyona girmez.

Çeşitli sanayi dallarında kimyevi ve elektriki yalıtma maddesi olarak kullanılır. Tekstilde, eczacılıkta, kozmetik sanayiinde plastik, patlayıcı madde ve elektrik malzemelerinin imalinde, bağcılıkta aşı yerlerinin izolasyonunda kullanılır. Mum imalatında balmumunun yerini almıştır.

İlgili Videolar

Social Media Exchange Website - Likenation

Bunlara Baktınızmı?

Adnan DAN on FacebookAdnan DAN on PinterestAdnan DAN on TwitterAdnan DAN on Youtube
Adnan DAN

Aslında çokta özel biri değilim.. Biraz ukala olduğumu söylerler.. Bildiğimi anlayabilen insanlara sunmayı severim..


Sürekli sorgulama modundayım.. Neden dünyadayız, nereye gideceğiz, bu kadar basitmi yaşamak, vs. vs.. Cevaplarını bulamadığım onlarca sorum var..


Gerçekten dost bildiğim insanların sayısı bir elimin parmaklarının sayısını geçmez.. Onlarca insan arasında kendimi hep yanlız hissederim..


Ben insanım.. Adımı Adnan koymuşlar, soyadımsa zaten otomatik olarak eklenmiş DAN olarak.. Kuralları sevmem.. Ama uymak zorunda olduğumuda bilirim.. Sevmediğim öyle çok şey yapıyorumki, bu bana mutsuzluk veriyor çok zaman.. Birini sevmeyi, aşık olmayı, ona güvenmeyi çok istiyorum.. Olmayınca olmuyor, zorlamıyorum.. Hayat garip.. Ben o gariplik içinde yüzen biriyim işte..


 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(E Posta Tekrar)