Sitemizde 15 kategori'de 775 adet yazı yazılmış ve 227 yorum bulunmaktadır.

Kas 282016
 

stereogramOldum olası dikkatimi çekmiştir bu olay.. Türkiye`de “Şaşı Bak Şaşır” diye bilinen bu resimlere “ulaann olay süper be” modunda bakmıştım ilk çıktığı zamanlar.. O zamanlar gazetelerde, dergilerde verirlerdi bunu.. Şimdilerde hiç rastlamıyorum.. Vermiyorlar sanırım artık..

Nedir bu Stereogram denen şey? Önce bi ne olduğuna bakalım sonrada bir sürü sürü vereyim burda..

Stereogram, iki boyutlu ve düz görüntü veya görüntülerden oluşturulmuş derinliği olan bir göz yanılgısıdır. Aslında stereogram, stereoskop kullanılarak görülebilen bir çift stereo görüntüdür. Diğer çeşit stereogramlar anaglif ve otostereogram içerirler.

Stereogram 1838 yılında Charles Wheatstone tarafından keşfedilmiştir. Kişinin iki adet iki boyutlu (2D) görüntüden üç boyutlu (3D) görüntü görmesini sağlayan, prizma ve aynalardan meydana gelmiş bir stereoskop yapmasını sağlayan çift gözle bakışa bir açıklama bulmuştur. 

Oliver Wendell Holmes, aynaları olmayan ve üretimi pahalı olmayan gelişmiş bir stereoskopu 1861 yılında icat etmiştir. Bu stereoskoplar yıllarca oldukça popüler kaldılar.

∞ Türleri

  • Stereoskopik görüntüleme her göze biraz daha farklı bir görüntü sunmak için bir stereoskopun kullanılmasına dayanır. Görüntüler eğer yan yana konuldularsa, stereo çift çıplak gözle görülebilir. Stereo çift daha sonra, otostereogramları görmek için kullanılan aynı görüntüleme tekniği kullanılarak izlenir.
  • Anaglif görüntüler ayrıca, iki stereo görüntünün biraz farklı bakış açılarından tek bir görüntü içinde birleştirilmiş “kırmızı/yeşil” ya da “galibarda macenta)/camgöbeği” görüntüler olarak da tanınırlar. Bu görüntüler daha sonra, üç boyutlu bir görüntü yanılgısı oluşturmak için her bir ayrı göze ulaşan ışığı yumuşatan renk süzgeçleri kullanan “anaglif gözlükler” ile görülebilirler.
  • Rastgele nokta stereogramı ya iki stereoskopik görüntü ya da bir anaglif görüntü kullanır. Giriş görüntüsü (ya da görüntüleri) belirgin şekilleri olmayan rastgele noktalar içerir. Uygun görüntüleme aracı kullanıldığında bu rastgele noktalardan gizli bir 3D görüntü ortaya çıkar.
  • Otostereogramlar sadece tek bir görüntüden bir derinlik yanılgısı üretir. Görüntü genellikle, soldan sağa tekrar eden dar bir desen oluşturan bilgisayar tarafından oluşturulur. Bir izleyici odaklama işlemleri ile gözleri ayrıştırarak 3D bir görüntü görecek şekilde beyni kandırabilir.
  • SIRDS (Single Image Random Dot Stereogram, Tekil Görüntü Rastgele Nokta Stereogramı) doğru izleme yöntemi kullanılmadığı sürece ayırt edilemeyen ve her tekrar eden desenin hafifçe değişerek gizli bir görüntü oluşturduğu bir otostereogram türüdür.
  • Hareketli stereogram tek bir görüntü kullanarak ve gözlük kullanmadan 3D hissi veren hareketli bir bilgisayar görüntüsüdür. Genellikle birkaç kare içerir.

Stereogramlar genellikle eğlence amaçlı kullanılırken, “3D” içeren filmler anaglif hareketli resimler kullanır, otostereogram posterleri ve kitapları, ilk stereogramların tarihsel kopyaları, ayrıca teknolojilerin de pratik kullanımları vardır.

Gölün stereo çift görüntüleri gibi stere çift fotoğraflar bazen havadan çekilmiş fotoğrafları hayalde canlandırmaya yardımcı olmak için kullanılırlar. Ayrıca haritacılar 3 boyutlu yer betimi canlandırmak için bilgisayar programları kullanarak stereo çiftler oluşturabilirler. Biyoloji ve kimyada karmaşık moleküler yapılar sık sık stereo çiftlerde yorumlanırlar. Ayrıca aynı teknik, iki değişkenli herhangi bir matematiksel (ya da bilimsel, ya da mühendislik) parametreye uygulanabilir.

Nasıl Bakılır: İlk adım sabırlı olmak. Daha sonra resme bakın fakat kesinlikle resim üzerindeki çizgi, figür vb. şeylere odaklanmayın. Sanki kirli bir pencereden dışarı bakıyormuş gibi bakmaya çalışın. Bir süre sonra resim bulanıklaştığını, resmin derinlik kazındığını ve resmin içindeki üçüncü boyutu göreceksiniz.

Buyrun alttada bir sürü Stereogram.. (Tam halleri için resme tıklayınız)


stereogram1  stereogram2  stereogram3  stereogram4  stereogram5  stereogram6  stereogram7  stereogram8  stereogram9  stereogram10  stereogram11  stereogram12  stereogram13  stereogram14  stereogram15  stereogram16  stereogram17  stereogram18  stereogram19  stereogram20  stereogram21  stereogram22  stereogram23  stereogram24  stereogram25  stereogram26  stereogram27  stereogram28  stereogram30  stereogram31  stereogram32  stereogram33  stereogram34  stereogram35  stereogram36  stereogram37  stereogram38  stereogram39  stereogram40  stereogram41  stereogram42  stereogram43  stereogram44  stereogram45  stereogram46  stereogram47  stereogram48  stereogram49  stereogram50  stereogram51  stereogram522  stereogram53  stereogram54  stereogram55

Social Media Exchange Website - Likenation

Bunlara Baktınızmı?

Adnan DAN on FacebookAdnan DAN on PinterestAdnan DAN on TwitterAdnan DAN on Youtube
Adnan DAN
Aslında çokta özel biri değilim.. Biraz ukala olduğumu söylerler.. Bildiğimi anlayabilen insanlara sunmayı severim..

Sürekli sorgulama modundayım.. Neden dünyadayız, nereye gideceğiz, bu kadar basitmi yaşamak, vs. vs.. Cevaplarını bulamadığım onlarca sorum var..

Gerçekten dost bildiğim insanların sayısı bir elimin parmaklarının sayısını geçmez.. Onlarca insan arasında kendimi hep yanlız hissederim..

Ben insanım.. Adımı Adnan koymuşlar, soyadımsa zaten otomatik olarak eklenmiş DAN olarak.. Kuralları sevmem.. Ama uymak zorunda olduğumuda bilirim.. Sevmediğim öyle çok şey yapıyorumki, bu bana mutsuzluk veriyor çok zaman.. Birini sevmeyi, aşık olmayı, ona güvenmeyi çok istiyorum.. Olmayınca olmuyor, zorlamıyorum.. Hayat garip.. Ben o gariplik içinde yüzen biriyim işte..

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir