Sitemizde 15 kategori'de 619 adet yazı yazılmış ve 78 yorum bulunmaktadır.

Kas 012016
 

stefan-zweig-bir-kadinin-yasamindan-24-saat-ve-bir-yuregin-olumuStefan Zweig’ın psikolojiye ve Sigmund Freud’un öğretisine duyduğu ilgiyi yansıtan Bir Kadının Yaşamından 24 Saat ve Bir Yüreğin Ölümü adlı yapıtlarını bir araya getirdiğimiz bu kitap, yazarın öykü sanatındaki olağanüstü becerisini gözler önüne seriyor. İnsan ruhunun en karmaşık duygularından biri olan tutkuyu olanca canlılığıyla dile getiren öyküler bunlar.

Bir Kadının Yaşamından 24 Saat, duygularının peşinden korkusuzca giden bir kadının apansız yön değiştiren yaşamını konu ediniyor. Bir Yüreğin Ölümü ise, ruh ikizini Lev Tolstoy’un unutulmaz kahramanı İvan İlyiç’te bulduğumuz yaşlı bir adamın ailesinden ve yaşamdan uzaklaşmasını öykülüyor.

Düşsel ve tarihsel karakterler üzerine yazdığı biyografilerinde olduğu kadar öykülerinde de karakterlerini kendine özgü derin, incelikli ruh çözümlemeleriyle betimleyen Zweig’ın bu kitapta buluşturduğumuz iki uzun öyküsü, edebiyat tarihinde Freud’un çözümlediği yapıtlar arasında yer alıyor.

Konusu

Olay bir pansiyonda bir grup tatilcinin arasında geçiyor. Pansiyona Fransız, yakışıklı bir gencin yerleşmesiyle sular tersine akmaya başlar. Çünkü genç adam 24 saat sonra ortadan aniden yok olur üstelik bu yok oluş tek başına da değildir. O güne dek ailesi ile, çocukları ile kendi halinde bir kadın olarak gözüken Madame Henriette ile birlikte.

Pansiyon sakinleri, deyim yerindeyse Madem Henriette’yi taşa tutuyor. Büyük bir önyargı ile kadın eleştirilip, aşağılanıyor. Nasıl olur da bir kadın çocuklarını ve kocasını düşünmeden arkasında bırakır ve sadece 24 saattir tanıdığı bir adam ile kaçar? Herkes yargısız infaz ile boğuşurken bir kişi -anlatıcı- onlara karşı çıkar ve Madem Henriette’yi savunur. Ve bu durum Mrs. C. ‘nin ilgisini kazanır ve onunla bir şey konuşma, ona bir şeyler anlatmak istediğini söyler. Ve bunda sonra Mrs. C’nin tüm yaşamını esir alan geçmişte yaşadığı bir 24 saate yolculuk yaparız. Sadece bir günün bir insan ömrünü nasıl ve ne derece değiştirdiğini en derinde hissettiriyor yazar.

Başka insanların yüzünde mutluluğun ya da sarsıntının izlerini görmek, içinde korkunç bir hareketsizlik olan benim için cezbediciydi.

Bir Yüreğin Ölümü ; Tek amacı  ailesini daha iyi yaşatmak olan ve bu amaç uğruna durmadan çalışan bir babanın dramını anlatıyor bu öykü. Öyle ki onlar için her şeyi yapmasına rağmen ailesi tarafından itelenen, cahil ve hor görülen bir adam ile karşı karşıyayız. Hasta olmasına rağmen tedavi yerine sırf ailesinin gönlü olsun diye tatile gitmeyi tercih eden, böylesine fedakar bir adama yapılan ruhsal eziyet karşısında şok uğramamak mümkün değil.

Gittikleri yerde karşılaştığı olaylar sonucunda adam artık her şeyin farkına varır. Bir gün yapayalnız öleceğini ve yanında kimsenin olmayacağını farkeder. Daha da acısı kendisi için tek bir gün bile yaşamadığını farkeder. Hep başkaları için yaşamış ve tüketmiştir ömrünü ve bu onu bitirir. İçinde bir şeylerin öldüğünü anlar, yüreğinin öldüğünü..

Kitabı alttan okuyabilirsiniz

Kitabı alttaki butonlardan indirebilirsiniz

   PDF Olarak İndirin     Epub olarak indirin

About Adnan DAN

Aslında çokta özel biri değilim.. Biraz ukala olduğumu söylerler.. Bildiğimi anlayabilen insanlara sunmayı severim.. Sürekli sorgulama modundayım.. Neden dünyadayız, nereye gideceğiz, bu kadar basitmi yaşamak, vs. vs.. Cevaplarını bulamadığım onlarca sorum var.. Gerçekten dost bildiğim insanların sayısı bir elimin parmaklarının sayısını geçmez.. Onlarca insan arasında kendimi hep yanlız hissederim.. Ben insanım.. Adımı Adnan koymuşlar, soyadımsa zaten otomatik olarak eklenmiş DAN olarak.. Kuralları sevmem.. Ama uymak zorunda olduğumuda bilirim.. Sevmediğim öyle çok şey yapıyorumki, bu bana mutsuzluk veriyor çok zaman.. Birini sevmeyi, aşık olmayı, ona güvenmeyi çok istiyorum.. Olmayınca olmuyor, zorlamıyorum.. Hayat garip.. Ben o gariplik içinde yüzen biriyim işte..