Sitemizde 15 kategori'de 779 adet yazı yazılmış ve 233 yorum bulunmaktadır.

Tem 112017
 

Solo Türk Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde bulunan, Hava Kuvvetleri Komutanlığının göz bebeği olan ve dünyanın en iyi (Savaş Uçağı / F-16) Akrobasi timidir.. Türk Yıldızları, Türk Hava Kuvvetleri bünyesindeki yedinci akrotime verilen addır. Dünya’nın sayılı süpersonik akro timlerinden biri olan Türk Yıldızları, tüm akrotimler arasında bir defada 2.000.000 kişi üzerindeki bir topluluğa gösteri yapmış tek akrotimdir.

2004 sezonunun ilk gösterisi, 30 Mart’ta Birleşik Arap Emirlikleri eğitim pilotlarının F-5 Harbe Hazırlığa Geçiş Eğitimi Mezuniyet Töreni’nde gerçekleştirildi. Gösteri Türk Yıldızları tarihinde ilk defa 8’li paket olarak uçuldu.

Türk Yıldızları 200. gösterilerini 3 Temmuz 2004 tarihinde Rize halkına sergilemişlerdir. 134. Akrotim Filo Komutanlığı şu anda bünyesindeki 8 pilot ile gösterilerine devam etmektedirler.

Türk Yıldızları dünya akrotiminde 1. sırada gelir ve bütün bunları bilgisayar veya benzeri bir alet kullanmadan göz kararıyla yaparlar.

1911 yılında kurulan Türk Hava Kuvvetleri kendini Balkan Savaşları’nın içinde bulmuştur. İlk akrobasi Plt. Tğm. Fazıl Bey’in, 5 Mart 1914’te 400 m irtifada viril yapmayı başarması ardından diğer pilotlar da çeşitli akrobasi hareketleri denemeleriyle başlar. 31 Ocak 1944’de Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı kurulur ve Türkiye’nin NATO üyesi olduğu 1952 yılından sonra Türk Hava Kuvvetleri’ndeki modernizasyon çalışmaları daha da hızlanır ve kısa sürede pervaneli uçakların yerini jet uçakları almaya başlar.

 • 1952 yılında Balıkesir 9. Hava Üs Komutanlığı’nda kurulan bu akrotim F-84G Thunderjet kullanmıştır. 1952-1962yılları arasında faaliyet göstermiştir. İtalya ve Belçika’da gösteriler yapmıştır.
 • 1955 yılında Eskişehir 4. Hava Üs Komutanlığı’nda kurulmuş kırmızı beyaz renklerle boyanmış ve burun kısımlarında kuğu motifi işlenmiş F-86E Sabre uçaklar kullanmıştır ve faaliyetlerine 10 yıl süreyle devam etmiştir. 1964 yılında 9’lu ve 12’li akrobasi gösterileri yapmıştır.
 • 1957 yılında Diyarbakır 8. Hava Üs Komutanlığı’nda kurulmuş ve F-84G Thunderjet uçaklar kullanmıştır. 1959 yılına dek faaliyetlerini sürdürmüştür. Pakistan çeşitli gösterilere katılmıştır.
 • 1964 yılında Merzifon 5. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda kurulmuş ve siyah-beyaz renklerle özel bir motifle boyanmış F-86E Sabre kullanmışlardır. 2 yıl süreyle faaliyet göstermiş, 5’li, 9’lu ve 12’li akrobasi gösterileri yapmıştır.
 • 1966 yılında kurulan ve 1966’dan 1971’e kadar Kartal çağrı adıyla anılan bu akrotim, 21 Mayıs 1971’de timde görevli Hv. Plt. Ütğm. Coşkun Turan’ın görev uçuşunda hayatını kaybetmesinden sonra Coşkun çağrı adını almıştır. Bandırma 6. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda kurulan akrotimin uçak tipi F-5A Freedom Fighter’dır. Coşkun 1971’de İtalya’da uçuş gösterileri yapmıştır.
 • 1971 yılındaMalazgirt Zaferi’nin 900. Yıldönümü” kutlamalarında uçuş gösterileri yapmak amacıyla 1971 yılında Merzifon 5. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda kurulmuştur. Sadece bu tören için oluşturulan akrotimin uçak tipi F-5A Freedom Fighter’dır.1971-1992 yıllarında sürekli faaliyet gösteren bir akrotim teşkil edilmemiştir.
 • Hv.K.K. Hv.Org. Halis Burhan‘ın 11 Eylül 1992 tarihli direktifleri gereğince Ocak 1993’te Konya 3. Ana Jet Üs 132. Silah Taktikler ve Standardize Filo Komutanlığı bünyesinde NF-5 uçaklarının kullanıldığı Türk Yıldızları kurulmuştur.
 • 1993 yılı Hava Kuvvetleri Komutanlığı Atış Yarışmaları’nın kapanış günü olan 18 Haziran 1993 tarihinde Ankara Akıncılar 4. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda Türk Yıldızları akrotimi devlet büyükleri ve diğer konuklara dörtlü olarak ilk resmi gösterisini yapmıştır. Bu gösteri ardından filo statüsü kazanan Türk Yıldızları dünyanın en genç süpersonik akrobasi takımı olarak kendinden söz ettirmeyi başarmıştır.
 • Ağustos 1993‘te Eskişehir 1. Hava İkmal Bakım Merkez Komutanlığı’nca uçak tadilat/boya faaliyetleri başlatılmıştır. Bu süreçte beşli ve altılı kol uçuşu eğitimlerine de başlanmıştır. Türk Yıldızları akrotimine tahsis edilen 9 adet NF-5 ve 1 adet NF-5 B uçağında yapılan tadilat ve değişiklikler Temmuz 1994’te bitirilerek birliğine teslim edilmiştir.
 • 5 Ekim 1994 tarihinde Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığı F-16 Aktivasyon törenleri ile Ankara’da 29 Ekim 1994’teki Cumhuriyet Bayramı törenlerinde gösteri uçuşu yaparak kamuoyuna tanıtılmıştır.
 • Türk Yıldızları Eskişehir’de icra edilen Distant Thunder-95 tatbikatının 20 Nisan 1995 tarihindeki gözlemci gününde yerli ve yabancı konuklara ilk yedili gösterisini yapmıştır.
 • 2003-2004 Eğitim ve Öğretim yılında gösterinin etkinliğini arttırmak maksadı ile gösteri paketini 8’li kola çıkarmak maksadıyla çalışmalara başlanmıştır.
 • 2004 sezonundan beri 8’li kolda gösteriler devam etmektedir.
 • Türk Yıldızları, gösterilerinde “Sekiz” süpersonik (ses üstü) uçak kullanan dünyanın ilk ve tek akrotimidir.
 • Türk Yıldızları, 24 Ağustos 2001 tarihinde Bakü, Azerbaycan’da gerçekleştirdiği gösteri sayesinde aynı anda 1 milyondan fazla kişi tarafından izlenen dünyanın tek akrobasi timi olma özelliğini elde etmiştir.


Resmi Sitesi:  https://www.soloturk.tsk.tr


İlgili Resimler (Büyük halleri için resimlere tıklayınız)

                 


İlgili Videolar

Social Media Exchange Website - Likenation

Bunlara Baktınızmı?

Adnan DAN on FacebookAdnan DAN on PinterestAdnan DAN on TwitterAdnan DAN on Youtube
Adnan DAN

Aslında çokta özel biri değilim.. Biraz ukala olduğumu söylerler.. Bildiğimi anlayabilen insanlara sunmayı severim..


Sürekli sorgulama modundayım.. Neden dünyadayız, nereye gideceğiz, bu kadar basitmi yaşamak, vs. vs.. Cevaplarını bulamadığım onlarca sorum var..


Gerçekten dost bildiğim insanların sayısı bir elimin parmaklarının sayısını geçmez.. Onlarca insan arasında kendimi hep yanlız hissederim..


Ben insanım.. Adımı Adnan koymuşlar, soyadımsa zaten otomatik olarak eklenmiş DAN olarak.. Kuralları sevmem.. Ama uymak zorunda olduğumuda bilirim.. Sevmediğim öyle çok şey yapıyorumki, bu bana mutsuzluk veriyor çok zaman.. Birini sevmeyi, aşık olmayı, ona güvenmeyi çok istiyorum.. Olmayınca olmuyor, zorlamıyorum.. Hayat garip.. Ben o gariplik içinde yüzen biriyim işte..


 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(E Posta Tekrar)