Sitemizde 15 kategori'de 779 adet yazı yazılmış ve 233 yorum bulunmaktadır.

Eki 312016
 

sokak-kizi-irmaIrma La Douce (Sokak Kızı Irma), yönetmenliğini Billy Wilder’ ın yaptığı 1963, ABD yapımı bir romantik komedidir. Başrollerde Jack Lemmon ve Shirley MacLaine yer aldığı filmde, deneyimsiz bir polis olan Nestor ile fahişelik yaparak geçinen Irma ‘nın hikayesi anlatılmaktadır.

Film, müzikleri Marguerite Monnot’ ya, öyküsü ise Alexandre Breffort’ ya ait aynı adlı müzikalin sinemaya uyarlanmış ancak müzikal olmayan formudur.

 • Konusu

Irma La Douce (Shirley MacLaine), Paris’in Les Halles semtinde fahişelik yapan genç bir kızdır. Her şeyin mübah olduğu bu semte deneyimsiz ve dürüst bir polis memuru olan Nestor Patou’ nun (Jack Lemmon) gelmesiyle herkesin keyfi kaçar. Nestor mahalleyi namuslu bir yer haline getirmeye çalışsa da bu semtten yüklüce rüşvet alan polis dedektifi Lefevre bir yolunu bulup onu işten kovar.

Kovulan Nestor çaresiz bir halde Les Halles’e gelmişken şansın da yardımıyla Irma’ nın kazandığı paranın tümüne el koyan Hippolyte’ i bir kavgada yener ve Irma’ nın sevgisini kazanır. Birlikte Irma’nın evinde yaşamaya başlarlar. Irma’ya âşık olan Nestor, onun fahişelik yapmasına daha fazla dayanamaz fakat buna son vermesini istediğinde Irma’ nın onu dinlemeyeceğini bildiği için bir plan yapar; semtin barmeni Moustache’tan yardım alarak kılık değiştirip soylu bir İngiliz beyefendisi olan Lord X’ e dönüşür. Amacı haftada bir iki sefer Irma’ya uğrayıp ona yüklüce para vermek ve ona gerekli parayı kazandırmak, böylece onun başka erkeklerle birlikte olmasını engellemektir.

Bu plan doğrultusunda Moustache’tan borç para alacak, bunu Lord X olarak Irma’ya verecek; Irma da bu parayı harçlık olarak Nestor’a verdiğinde borcunu barmen Moustache’a ödeyecektir. Ancak iyi para kazandığını düşünen Irma, çok para harcamaya başlayınca para yetmemeye başlar. Nestor da Irma’dan gizli et ve sebze marketlerinde ağır bir tempoda çalışıp para kazanmak zorunda kalır. Irma onun yorgunluğundan habersiz olduğundan onun tavırlarını yanlış anlar ve onun başka bir kadınla birlikte olduğunu sanır. Kavga ederler ve Irma Nestor’ u evden kovar, Lord X’le birlikte İngiltere’ye gitme planları yapar.


Nestor başına bela olan Lord X karakterinden kurtulmak zorunda kalır ve onun kılığına girdiğinde giydiği kıyafetleri Seinne Nehri’ ne atar. Fakat Nestor yanlış anlaşılır ve Lord X’in gerçek olmadığını bilmeyen polis tarafından hapse atılıp on beş yıla mahkûm edilir. Barmen Moustache’ın yardımıyla hapishaneden kaçar. Bu esnada Irma’ nın hamile olduğunu ve fahişelik yapmadan pazarda çalışmaya başladığını öğrenir. Bir süre sonra polis olarak eski işine geri çağrılır; çünkü Lord X yeniden ortaya çıkmıştır ve polisler ölü olması gereken bu adamla ilgili gizi onun çözmesini isterler.

Filmin sonunda Irma ile evlenirler ve bir kızları olur.

 1. Oyuncular
 • Jack Lemmon: Nestor Patou / Lord X
 • Shirley MacLaine: Irma La Dolce
 • Lou Jacobi: Moustache – Barmen
 • Bruce Yarnell: Hippolyte
 • Hope Holliday: Lolita
 • Grace Lee Whitney: Kiki the Cossack
 • Joan Shawlee: Amazon Annie
 • Ruth Earl: İkizlerden biri
 • Jane Earl: İkizlerden biri
 • Herschel Bernardi: Dedektif Lefevre

Film Hakkında

 • Billy Wilder bu filmde kadın oyuncu Irma rolü için 1959’da Some Like It Hot filminde birlikte çalıştığı ve performansından bir hayli etkilendiği Marilyn Monroe’ yu oynatmak istemişti. Ancak Monroe bu filmin hemen öncesinde yaşamını yitirdi.
 • Shirley MacLaine, Billy Wilder ve Jack Lemmon ile The Apartment adlı filmde de birlikte çalıştığı ve onlara güvendiği için, bu filmde oynamayı senaryoyu okumaya bile gerek görmeden kabul etmişti.
 • Jack Lemmon bu filmin çekimleri sırasında (1962) ikinci karısı olan oyuncu Felicia Farr ile evlendi.
 • Irma la Douce Fransa televizyonu için 1972′ de yeniden çekildi.

Filmin Ödülleri

 • Oscar: 1964 En İyi Müzik dalında André Previn kazandı.
 • Altın Küre: 1964 En İyi Kadın Oyuncu dalında Shirley MacLaine aday oldu.
 • 1964 Goldene Leinwand – Almanya
 • Laurel Awards:
     1964 Golden Laurel En İyi Kadın Oyuncu dalında Shirley MacLaine
     1964 Golden Laurel En İyi Erkek Oyuncu dalında Jack Lemmon

Filmin IMDB Sayfası:  http://www.imdb.com/title/tt0057187/

Filmi Alttan izleyebilirsiniz

Social Media Exchange Website - Likenation

Bunlara Baktınızmı?

Adnan DAN on FacebookAdnan DAN on PinterestAdnan DAN on TwitterAdnan DAN on Youtube
Adnan DAN

Aslında çokta özel biri değilim.. Biraz ukala olduğumu söylerler.. Bildiğimi anlayabilen insanlara sunmayı severim..


Sürekli sorgulama modundayım.. Neden dünyadayız, nereye gideceğiz, bu kadar basitmi yaşamak, vs. vs.. Cevaplarını bulamadığım onlarca sorum var..


Gerçekten dost bildiğim insanların sayısı bir elimin parmaklarının sayısını geçmez.. Onlarca insan arasında kendimi hep yanlız hissederim..


Ben insanım.. Adımı Adnan koymuşlar, soyadımsa zaten otomatik olarak eklenmiş DAN olarak.. Kuralları sevmem.. Ama uymak zorunda olduğumuda bilirim.. Sevmediğim öyle çok şey yapıyorumki, bu bana mutsuzluk veriyor çok zaman.. Birini sevmeyi, aşık olmayı, ona güvenmeyi çok istiyorum.. Olmayınca olmuyor, zorlamıyorum.. Hayat garip.. Ben o gariplik içinde yüzen biriyim işte..


 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(E Posta Tekrar)