Sitemizde 15 kategori'de 779 adet yazı yazılmış ve 233 yorum bulunmaktadır.

Mar 062016
 

web sitesi kurmakÖnceki sistemimiz de web sitesi sahibi olanlar yada site kurmak isteyenler için yararlı olduğuna inandığım bir yazı yazmıştım.. Yararlı olduğunu düşündüğüm yazılarımızı ara ara DB`den çıkarıp yeni sisteme entegre ediyorum… İşte bu yazıda onlardan biri.. Buyrun..

Genç/ortayaşlı (yaşlı demiyorum, çünkü yaşlı olanlar zaten internetin ne olduğunu bilmiyorlar tam anlamı ile) pekçok kişi kıyısından köşesinden kendi sayfasını yapma olayına bulaşmıştır.. Kimisi bedava sayfalardan, kimisi bedava blog hizmeti veren yerlerden, kimisi hazır site sistemlerinden.. Bunların içinden çok azı sıyrılır..

Onun içindirki internet bugün çöplük gibi ve google, bing, yandex gibi büyük arama motorları çöplükten iğne ayıklar gibi iyi siteleri ayıklamaya çalışıyor.. Sizde bu iğnelerden biri olmak ve çöplükten sıyrılmak istiyorsanız buyrun bakın neleri yaparsanız iyi olur..

Altta vereceğim tavsiyeler genel anlamda tüm siteler için geçerlidir..


 • Öncelikle sabırlı olacaksınız.. Hiçbir başarı birden bire gelmiyor.. Sabır sabır sabır.. Ana anahtarınız bu olmalı.. Hızlı koşan atın moku seyrek düşer aklınızdan çıkarmayın..
 • Kendi domaininizi alın ve kendi hostunuzu kullanın.. Arama motorları örümcekleri bu siteleri indexine alırken öncelik tanır.. Bedava servislerin üst sıralarda çıkması çok zordur..
 • Sitenizi açar açmaz para kazanma peşine koşmayın.. Reklam almak ve “nasıl kazanırım” kaygısına sokmayın kendinizi.. Önce kendi siteni adam et ondan sonra bu iş için para verebilecek olanların karşısına çık.. Zira kimse kimseye bedava para vermiyor..
 • Hep söylenir özgün içerik, özgün içerik diye.. Kimse çok dikkate almaz bunu.. Oysa çok önemlidir.. Başka sitelerden gönderileri kopyala yapıştır yaparsanız başarı beklemeyin o siteden.. Arama motoru şirketlerinde onlarca çalışan var ve işleri sadece arama sonuçlarının en iyi çıkmasını sağlamak.. Bunun için her türlü varyasyonu düşünürler.. Kendinizi onlardan akıllı sanmayın.. Kopyala yapıştır içerikte mantık basit çalışır arama motoru örümceklerinde.. Bir içeriği ilk kimden almışsa sonuçlarda onu en tepeye yerleştirir.. Sonraki onun altında, altında, altında, altında.. diye devam eder bu.. Diyelimki siz alıntıyı yapan 100. sitesiniz.. Arama sonucunda 100. sıradasınız demektir.. Tabi aynı konu ile ilgili farklı içerik barındıran başka site yoksa 100. sıradasınız.. Aynı konuyu 500 site daha anlatmışsa farklı içeriklerle o 500 site sizden önde olur..
 • Bir site yapmışsanız ve 1-2 ay içinde başarılı değilmişsiniz gibi görünüyorsa hemen kaldırıp atmayın o siteyi.. Özellikle özgün ve farklı bir içeriğe sahipse.. Zaten arama motoru örümcekleri sitenizi ziyaret ettiğinde hemen kısa sürede sizi indexlemez.. Önce ön belleğe alır.. Ara ara ziyaret eder.. Hala aynı içerik ve site duruyormu diye kontrol eder.. Özellikle yeni domainler için geçerlidir bu.. Site 6-7 ay gibi hala kapanmamış ve o içerikle devam ediyorsa ilk aldığı indexle başlar veritabanına eklemeye sizi.. Hızlı yükselen siteler sandbox`a (yani arama motorundan yasaklanma) düşebilir.. Spam yapıldığını hesap eder arama motoru sistemi..
 • Tasarımı çok cicili bicili, uçan kaçan şeylerle doldurmayın.. Sitenin yüklenme hızını düşürür ve buda arama motoru örümcekleri geldiğinde siteye girmesini zorlaştırır, bazanda indexlemeden gider.. Ayrıca kullanıcılara ilk başta güzel gelsede favorilerine alma dürtüsü vermez…
 • CMS (Hazır web sistemleri) kullanıyorsanız (wordpress, xoops, joomla, php nuke, vs.. gibi) mümkün olduğunca az eklenti kullanın.. Eklenti kurmak için ayıracağınız zamanı o eklentiyi anlatmakta kullanın sitenizde.. Ayrıca ne kadar çok eklenti o kadar yavaş site demektir.. Birde CPU sorunu var tabi..
 • Birden fazla farklı içeriklerde siteler kurmayın.. Bunun yerine tek bir site üstünde o içerikleri sunun.. Siteniz daha bol içerikli, özgün ve dikkat çekici olacaktır.. Hem ziyaretçileriniz hemde arama motorları bu tip siteleri sever.. Özellikle tek konuda odaklanan ve o konuda bol içeriğe sahip olan siteleri arama motorları asla es geçmez…
 • Site genelinde mümkün olduğunca az reklam bulundurun.. Hele popup açan reklamlara asla ama asla yer vermeyin.. Süper bir site yapmış olsanız bile sırf popup reklam yada bildirim site değerini düşürecektir..
 • Paylaştığınız içerikleri mümkün olduğunca dikkat çekici konulardan seçin ve kendiniz yazın.. Başka yerden alıntı konu ekliyorsanız başlığı değiştirin, içeriği kendi kelime ve cümle yapılarınızla güçlendirin.. Mümkünse alıntı içeriği okuyun anlayın ve kendi yazınızla anladığınızı yazın..
 • Sadece kendi sitenizle ilgilenmeyin.. Bu işlerde iyi olan forum, webmaster sitelerine girin ve dolaşın bakın.. Bu işe benim tavsiyem günde yarım saat ile bir saat arası ayırın..
 • Dünya kadar sitede binlerce SEO makalesi vardır.. Bunlara itibar etmeyin.. Siz kendi sitenize odaklanın ve özgün içeriğinizi geliştirin.. Merak etmeyin siz bile anlamadan ufak ufak ziyaretçi sayınız yükselecek ve arama motorlarının dikkatini çekecektir..
 • Arama motorları için kendinizi kasmayın.. Girin kaydedin ama daha hızlı yükseleyim diye sürekli uğraşmayın.. Bir kez yapmanız yeterlidir..
 • Çoğu site dosya, resim yüklemelerini başka yere yapın ordan sitenizde verin der.. Yanlış yönlendirmedir bu.. Hostunuza güveniyorsanız kesinlikle resimleriniz yada dosyalarınız kendi hostunuzda olsun.. Başka yere yapılan yüklemeler bir süre sonra silinebilir ve siteniz kırık linklerle dolar.. Bakmayın siz başka yere yükleyin türündeki söylemlere..
 • Özellikle blog yazıyorsanız kendi kişisel düşüncelerinizi, duygularınızı yazın.. Misal teknoloji yazacaksanız kendi değerlendirmelerinizi yazın.. Sağdan soldan alıntılarla çöp site olmaktan öteye gidemezsiniz..
 • Sitenin görünümünü sürekli değiştirip, sağına soluna aksiyon eklemekten vazgeçin..
 • Sitenizin ana sayfasına sürekli bakın.. Ama o sitenin sahibi imiş gibi değilde, siteyi ziyaret eden biri gibi.. Bir başkasının sitesine bakıyormuş gibi kendi kendinize değerlendirme yapın sitenizle ilgili.. Bu sizi doğrulara götürecektir..
 • Alexa, Pagerank, DMOZ gibi şeylerle kafanızı yormayın.. Onların emirlerine göre hareket edeceğim diye kendinizi kasarsanız siteniz özgün olmaktan çıkar.. Zira sizin gibi bunlara göre sitesini düzenleyen binlerce insan var.. Bunu unutmayın..
 • Sitenizi bir iş gibi düşünmeyin.. Orayı kendi özel alanınız gibi düşünün.. Evinizdeki odanız gibi internettede bir odanız eviniz varmış gibi düşünüp o şekilde hareket edin..
 • Kimseye güvenmeyin sitenizi yaparken.. Kaşınan başınızı gelip başkası kaşımaz.. Editör, yazar, moderatör adı her ne olursa olsun alt kadrolara site devamlılığı konusunda güvenmeyin.. Kendi sitenize sizden başka kimse adam gibi sahip çıkmaz..
 • Bir yerden alıntı yaptığınızda; alıntı yapılan yere link verin yazının altında kaynak şeklinde.. Hem saygın bir yeriniz olur web tasarımcıları arasında, hemde arama motorları, verilen linkleri dolaşırken sitenizdede kalmaya devam eder ve daha uzun süre sitenizde kalır indexleme için..
 • Yazılarınızı vakit buldukça digg, stumbleupon, linkedin,yigg gibi sosyal imleme sitelerine ekleyin.. Arama motorlarına yada dizinlere eklemekten daha etkilidir emin olun.. Biraz zamanınızı alır ama etkisi daha kalıcıdır..
 • Çok fazla etiket (tag) kullanmayın.. 3-5 taneyi geçtikçe arama motoru örümcekleri için ufak ufak spam site statüsüne girmeye başlarsınız.. 100 tane etiketinizde her birinde bir yazı linki olacağına 5 tane etiketinizde her birinde 10 yazı olması daha değerlidir mantığındadır arama motoru örümcekleri..

Aslında olaya hobi gibi bakın.. Öyle siteyi çok büyütürüm, çok para kazanırım yada iyi paraya satarım gibi düşünmeyin.. Çocuğunuz gibi olsun siteniz.. İlgi, alaka gösterin.. İyi niyetli olun ve keyfinize göre davranın sitenizde..

Şimdi bu yazıyı okuyup beğenen biri bir forumda yada sitesinde verirse bilsinki o vermeden önce bu yazı burada yayınlandı.. Google örümceğinin her yeni yazıda sitemizi ziyaret ettiğini düşünürsek (-ki öyle zaten) buradan sonra yayınlandığı yer google örümcekleri için kopyacı site statüsüne girer.. İşte üstte bir maddede kaynak gösterin diye anlatırken söylemek istediğim buydu.. Kaynak verilirse google ordan burayada gelir ve yazıyı burdada görürse diğer site kaynak belirtmiş ve aynı yazı değiştirilmemiş diyerek o siteyide indexine alır..

İşin özü burda yatıyor.. Örümcekler mantık çerçevesinde hareket ediyor anlıyacağınız..


Bu yazı benden sonra o dönem Nazarca.com sitesinde de yayınlanmıştı.. Google`da bakarken gördüm az evvel..

Kendisine güzel sözleri için teşekkür ediyorum.. Ayrıca Kaynak göstererek yaptığı bu makalemizin yayını, aslında nazarca.com`un neden başarılı olduğunun göstergesi..

   Nazarca.com     Yayınlanan Makalemiz

Social Media Exchange Website - Likenation

Bunlara Baktınızmı?

Adnan DAN on FacebookAdnan DAN on PinterestAdnan DAN on TwitterAdnan DAN on Youtube
Adnan DAN

Aslında çokta özel biri değilim.. Biraz ukala olduğumu söylerler.. Bildiğimi anlayabilen insanlara sunmayı severim..


Sürekli sorgulama modundayım.. Neden dünyadayız, nereye gideceğiz, bu kadar basitmi yaşamak, vs. vs.. Cevaplarını bulamadığım onlarca sorum var..


Gerçekten dost bildiğim insanların sayısı bir elimin parmaklarının sayısını geçmez.. Onlarca insan arasında kendimi hep yanlız hissederim..


Ben insanım.. Adımı Adnan koymuşlar, soyadımsa zaten otomatik olarak eklenmiş DAN olarak.. Kuralları sevmem.. Ama uymak zorunda olduğumuda bilirim.. Sevmediğim öyle çok şey yapıyorumki, bu bana mutsuzluk veriyor çok zaman.. Birini sevmeyi, aşık olmayı, ona güvenmeyi çok istiyorum.. Olmayınca olmuyor, zorlamıyorum.. Hayat garip.. Ben o gariplik içinde yüzen biriyim işte..


 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(E Posta Tekrar)