Sitemizde 15 kategori'de 775 adet yazı yazılmış ve 227 yorum bulunmaktadır.

Kas 292016
 

Garnet Taşı

garnet-tasi

Garnet, bel ağrılarını geçirmede etkilidir. Hassas kişilerin lal taşını bel altında kullanması daha doğrudur. Çünkü bu tür kişilerde sinirliliğe, baş ağrılarına ya da baş dönmesine sebep olabilir.

Fiziki Etkileri

* Bedeni kuvvetlendirir, temizler ve canlandırır. Enerjisi damarlar için faydalıdır..
* Bel ağrılarını geçirmede etkilidir. Hassas kişilerin lal taşını bel altında kullanması daha doğrudur. Çünkü bu tür kişilerde sinirliliğe, baş ağrılarına ya da baş dönmesine sebep olabilir.
* Cinsel enerjiyi ve duyarlılığı artırır. Cinsel dengesizliğe karşı da faydalıdır.
* Erkekler de lâl taşını kasıklarının üzerine koyarak üreme güçlerini artırabilirler. Üremeyi artırma amacıyla kullanımda bir-iki hafta boyunca günde en az on dakika süreyle bu uygulama tekrar edilir.
* Rahmin üzerine koyularak, üreme gücünü artırma amacıyla kullanılır. Ayrıca; adet sancıları, düzensiz kanamalar ve menapoz için de faydalıdır.

Psikolojik Etkileri

* Geçmişi hatırlamaya yardımcı olur.
* Hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın, kristal kuvars ile birlikte kullanımı etkisini artırır.
* Hayal gücünü kuvvetlendirir.
* Heyecan ve boşluk duygularına kapıldığınızda, dengenizi korumanıza yardımcı olur. Dinginlik hissi verir. Böylece yapmanız gereken işlerin üzerine sırayla ve yavaşça gitmenizi sağlar ve kapasitenizin arttığını hissettirir.
* Kendinizi kabullenmenizi sağlayarak sizi korur. İşlerinizi tamamlamanız için gereken canlılığı ve zindeliği sağlar.
* Sevgi ve şefkat duygularını güçlendirir.
* Tutku ve cesaret taşıdır.
* Yatak veya yastık altına koyulduğunda karabasanlardan korunmayı sağlar.

Hematit Taşı

hematit-tasi

Hematit, demirin başlıca kaynaklarından biridir. Narin bir kristal çeşididir ve işlenirken Mohs’a göre 6,5 sertlikte olmasından dolayı çok titiz bir çalışma ister.

Hematit, Fe2O3 formundaki demir mineralidir. Kan taşı olarakta bilinen hematitin en yaygın rengi kırmızıdır-kahverengidir. Ayrıca siyahtan griye, sarıdan kahverengine kadar içerdiği diğer kayaçlardan ötürü farklı renkler de bulunur. Pigment olarakta kullanılan hematit, çelik üretiminde kullanılan temel mineraldir.

 • Kan dolaşımı üzerinde pozitif etkisi vardır. Dalağın doğru çalışmasını sağlar. Enerji ve canlılık verir, stresi azaltıcı etkisi vardır. Çekim gücü fazla olduğundan, kişisel çekim, neşe, cesaret ve istek verir.
 • Özellikle karar verme güçlüklerine birebirdir.
 • Eski çağlarda tılsım olarak kullanılan taşların başında gelir, ancak modern çağda da insanlar bu taşın bel soğukluğuna iyi geldiği inancındadırlar.
 • Doğal bir ağrı kesici özelliği olan hematit, uyku problemlerinin çözülmesine ve uyku düzenini sağlamaya yardımcı olur. Aynı zamanda vücudunuzda meydana gelen açık yaraları hızla kapatma özelliğine de sahiptir.
 • Hematit taşı bedendeki negatif enerjiyi atmanızı sağlayarak, hem bedeninizi hem de bağışıklık sisteminizi güçlendirir.  Böylelikle hastalıklara yakalanma riskiniz azalır. Eğer hastaysanız, hastalığınızı daha hafif atlatmanıza yardımcı olur.
 • Bedeninizde bulunan gizli enerjileri hareket ettirerek, kişiye cesaret verir. Korkularınızı yenmenizi sağlar, kendinize ve çevrenize bakış açınızı pozitif hale getirerek, özgüven sağlar. Hematit taşının yukarıda sayılan faydalarından tam olarak yararlanabilmek için taşın, güneş enerjisi ve doğadaki diğer enerjilerin taştan geçerek bedene ulaşması gerekir.
 • Kararsız kaldığınız ya da ne yapacağınızı bilmediğiniz durumlarda hematit taşı size yardımcı olabilir. Karar vermede yaşanan güçlüklere birebir iyi gelen hematit taşı,  içinizde rehberi çıkartmanızı sağlayarak, sizi en doğru olan seçime yönlendirecektir.
 • Hematit taşının çekim gücünün fazla olmasından dolayı kişisel çekim gücü sağlar ve kişiye neşe verir. İnsan zihnini berraklaştırarak, zeka ve akıl kıvraklığı sağlar. Hafızayı güçlendirici etkisi vardır.
 • Kan dolaşımını düzenleyerek, hücrelerin sağlıklı yapıda olmasını sağlar. Kalbi ve böbreği korur. Özellikle yüksek tansiyon hastalarına oldukça yararlıdır. Bel soğukluğu hastalığına karşı iltihap sökücü etkiye sahiptir. Dalağın düzenli ve sağlıklı çalışmasını sağlar. İskelet sistemi hastalıklarını da tedavi edici özelliği vardır. Karaciğere, mideye ve gözlere de faydalıdır.
 • Ağrıların azalmasına yardımcı olur. Eğer saçlarınız seyrek, yıpranmış ve dökülüyorsa, hematit taşı saçlarınızın dökülmesini durdurarak daha gür saçlarınızın çıkmasını sağlar.
 • Aynı zamanda vücudunuzda meydana gelen açık yaraları hızla kapatma özelliğine de sahiptir.

Jasper Taşı

jasper-tasinin-faydasi

Volkanik kütleler içinde büyük parçalar halinde bulunan jasper, güçlü tedavi edici özelliklere sahiptir. Sindirim sistemi üzerinde etkili olan, safra kesesini de güçlü kılan şifalı taş, enerji verici özellikler sergilemektedir. Buna göre jasper taşı faydaları arasında, bağışıklık sistemini güçlendiren etkiler mevcuttur. Kendinizi oldukça sağlıklı hissetmenizi sağlayacak özellikler jasper taşının bünyesinde bulunmaktadır.

 • Erkeklerde, erkeklik özelliklerini artırır.
 • Güçlü ve tedavi edici özelliklere sahiptir.
 • Sindirim sistemini ve safra kesesini güçlendirir. Endokrin sisteminde dengeyi sağlar.
 • Negatif enerjiyi vücuttan çekerek, pozitif enerji yaymaktadır.
 • Kişisel bağımsızlık ve özgürlük için, ruhunuzu cesaret verecektir.
 • Bedeni toksinlerden temizler, kan yapımına yardımcı olur.
 • Karaciğer, dalak ve mesaneyi kuvvetlendirir. Mide, bağırsak ve böbrekler için faydalıdır.
 • Toprak enerjisini çekip vucuda vererek, kişinin kendisini sağlıklı ve güçlü hissetmesini sağlar ve fiziksel direncini artırır.
 • Hormon sistemini dengeler.
 • Tüm çakraların dengelenmesine yardımcıdır.

Pirit Taşı

Modified by CombineZP


Pirit taşı üzerinde altın benekler oluşmuş çok değişik görünen güzel bir taştır. Hazımlık çekenler için önerilen şifalı taşlardan biridir. Ayrıca kan dolaşımına iyi geldiği bilinir. İnsanlara ve taşıyanlara yaşam enerjisi verir ve ruhsal anlamda temizlik sağlar. Parlak yapısından dolayı dürüstlüğün simgesi olarak bilinir. Diğer ismi enayi altını olarak bilinir. Bereketin ve dürüstlüğün sembolüdür. Pirit taşının kristalleri genellikle küp biçimindedir ve düzgün kesilmiş gibi görünürler.

Pirit taşının en yaygın kullanım yeri evlerin giriş kapısının sol yanında bir kasede su içinde bulunur. Çünkü bereket taşıdır ve uğuruna inanılır. Bu şekilde evin bereketinin artacağına inanılır. Pirit taşının beyin fonksiyonlarını artırıcı güce sahip olduğu bilinir. Çevrenizdeki kişilerle uyumlu çalışmanıza sebep olduğu söylenir. Yaşam enerjinizi artırır ve canlılık kazanmanıza yardımcı olur. Enerjisi pozitiftir ve şifalı etkiler sayesinde çok sevilen bir taştır.

Lal Taşı

lal-tasinin-yararlari

Bronz Çağından beri insanlığın hizmetinde olan değerli taşlardan bir tanesidir. Kırmızı, mor, kahverengi gibi pek çok renk versiyonuna sahip olan taşın ismi, en çok kullanılan ve bilinen kırmızı kahverengimsi renkli türünden, Latincedeki “koyu kırmızı” anlamındaki“granatu” kelimesinden gelmektedir.

Türkiye’de çıkartılan nadir taşlardan bir tanesidir. Renk değiştirebilen türlerinin olması sebebiyle eski Mısır’da özellikle yılan sokmalarına karşı kullanılmıştır. Sümerliler kalkanlarında, tokalarında cesaret vermesi için Lal kullanmışlardır. Lal Taşı’ nın esas kullanımı Antik Roma çağında artmış, özellikle Altın ile birlikte monte edilmiş pek çok süs eşyası ve takıda çıkartılan arkeolojik eserlerde Lal Taşına rastlanmıştır. Teknolojik olarak da pek çok alanda garnetlerin kullanımı söz konusudur. Özellikle çok sert cisimlerin kesilmesi için bu taştan faydalanılmaktadır.

Lal taşı şefkat ve sevgiyi anlatan bir sembole sahiptir. Lal taşı çeşitli renklerde ve şeffaf olarak bulunur. Lal taşının erkek türü koyu kırmızı, dişi türü ise açık kırmızı yı temsil eder. Çok değerli ve görsel olarak son derece mükemmel bir taştır. Tutkuların taşı olarak da bilinen lal taşını, üzerinde taşıyan kişiye enerji ve zindelik verir.

Lapis Lazuli Taşı

lapis-lazuli

Lapis lazuli doğada bulunan taşlar arasında en saf olmayan taşlardan biridir. Diğer mavi minerallerin bileşimidir. Bunlara rağmen dünyada en değerli taşlardan biri olma özelliği taşır. Bu taşın rengi her daim mavidir. Rengin yoğunluğu çıkarıldığı bölgeye göre de farklılık gösterebilir. Diğer adı gece taşıdır. Renginden dolayı göklerin taşı adını alır.

Lapis lazuli bir mineral değil, kayadır. Çünkü birkaç mineralden oluşmuştur. Gerçek bir mineral olabilmesi için sadece bir mineral türünü içermesi gerekirdi.

Lapis lazuli genelde kireçtaşlarının kontakt metamorfizmasıyla oluşur.

En güzel rengi, pirinç sarısı renginde pirit zerrecikleriyle hafifçe kaplanmış koyu bir mavidir. Beyaz kalsit damarlarının olmaması ve pirit kalıntılarının az olması lazımdır. Fazla kalsit veya piritihtiva eden taşlar diğerlerine oranla pek değerli değildir.

Genellikle rengi sayesinde tanınan lapis lazuli, HCl (hidroklorik asit) ile karşılaştığında H2S gazı verir. Bu gazın kokusu çürümüş yumurtaya benzemektedir. Taştaki pirit varlığı çoğu zaman doğal lapis lazuliyi birçok lapis imitasyonundan ayırmak için önemlidir.

 • Küçük çocukların korkularından kurtulmasına yardım eder.
 • Küçük çocukların da solunum yolu rahatsızlıklarına yardımcı olur.
 • İskeleti kuvvetlendirir, tiroid bezelerini harekete geçirir.
 • Tansiyon rahatsızlıklarında dengeyi sağlama rolü vardır.
 • Zihinsel açıcıdır ve aydınlanma için kullanılır.
 • Yaratıcı ifade, fiziksel yetenekler ve iletişim yeteneğini kuvvetlendirir.
 • Düşüncelerinize zenginlik kazandıracak ve kaygılarınızdan arındırarak huzurlu bir ruh haline bürünmenizi sağlayacaktır.
 • Kararlarınıza netlik verecek ve ruhunuzun hakikate ulaşmasını sağlayacaktır.

Her gün kullanılması durumunda onu taşıyan kişi artık gücüne alıştığı için etkisi azalacaktır. Bu nedenle kullanımına dikkat etmek gerekiyor.

Malakit (Malahit) Taşı

malakit-tasi

Malakit, Bakır Taşı veya Tavus kuşu Taşı diye adlandırılır. Işıltılı yeşil veya siyahımsı koyu yeşil rengindedir. Çizgi rengi soluk yeşildir.

Malakit bakır yataklarında oluşan bir çeşit mineraldir. Azurit, kuprit ve bakırla birlikte bulunur.Yarı saydamdır. Bazıları mat, bazıları ipeğimsi veya yabani parıltılıdır. Kolay kırılan bir yapıya sahiptir. Parlak (ışıltılı) yeşil veya koyu yeşildir. Helezon şeklinde değişik değişik tonlar taşır. Beğenilen bir taş çeşididir. Kristal gibi parladığı da olur. Bir açık, bir koyu yeşilin üst üste bindiği Akik’e benzer bantlı bir görünümde taşır.

 • Temelinde korku yatan bilinçaltı verileri, gündelik yaşamınızda korkunun tekrar etmesini sağlıyor. Malakit ile ilk olarak korkuyu üzerinizden atabilirsiniz. Korkunuzun derinliklerine inebilirsiniz ve bunu yaparken Malakit size kararlı olma halini verir.
 • Malakit kristalini içe dönüş çalışmalarınıza ekleyebilirsiniz. Bu çalışmalarınıza derinlik kazandıracaktır. Zihninizde geçmişten kalan ve şimdiki zamanda sizi hâlâ takip eden, kendinizi iyi hissettirmeyen hatıralarınız ile barış imzalamanıza yardım edebilir.
 • Kemik ve omurga, hastalıklarında (örneğin bel fıtığı, romatizma, eklem iltihapları) taş direk rahatsız bölgeye konduğunda, şikayetleri hafifletir. Kronik solunum yolu hastalıkları ve as­tım şikayetlerinde rahatlatma sağlar. Kandaki oksijeni artıra­rak kalp kaslarını ve dolaşım sistemini güçlendirir ve tansi­yon üzerinde de düşürücü etkide bulunur.
 • Taş karına konula­rak ayhali ağrıları azaltılır ve ayrıca rahat bir doğuma da yar­dımcı olur. Cinsel dürtüyü ve döllenmeyi teşvik eder. Çocuk­ların gelişimine faydalı olması için yastığının altına koymak gerekir. Malahit suyuyla göz banyosu göz sinirlerini güçlen­dirir.
 • Sakinleştirici bir taş olup, uyku ve rahatlamaya yardım eder. Malahit, aynı zamanda pankreas ve dalak fonksiyonla­rını da artırdığı gibi, tansiyonu dengeleyip, hücreleri yenile­me özelliğine de sahiptir.
 • Hayal gücünü güçlendirir. Kav­ramsal algılamayı artırdığı için her şeyi daha iyi anlamamızı sağlar. Taşıyanını eleştiriye açık yapar ve uyuşmazlıkları çözme gücü verir. Anlayışı uyandırarak, empati hissimizi güçlendirir.
 • Neşe veren bir taş olarak bilinir. Neşe enerjisi, hızla dö­nen bir enerjidir ve her bir şakrayı çevreleyen enerjiye ben­zer. Korku ve şüpheleri yok eder ve olumsuz enerjilerden ko­rur. Uyumayı kolaylaştırarak, vücudu zihinsel ve fiziksel ola­rak canlandım.
 • Malahit, iki ayrı tondaki yeşil rengi ile yeryüzünün titre­şimlerini tutar ve denge sağlar. Siz toprağın gücünden etkile­nirken, toprak da size sevgi ve huzur sunar. Bu kendinizi ye­terince güçlü hissetmenizi sağlar. Böylece eski acılardan da kurtulursunuz.
 • Kalp bölgesindeki enerji akışını dengeler. Kendinize ve diğer insanlara yönelik affedici tutumlar sergilemeye başlarsınız. İç dünyanızda güzel hisler uyandıracaktır. İçsel huzura ve özünüzdeki samimiyete erişebilmenizde etkili olabilir. Malakit; Krizokol, Azurit ve Kaplangözü ile uyumlu çalışarak kişiye ihtiyaç duyabileceği cesaret ve denge enerjilerini iletebilir.
 • Enerjisel olarak kendinizi düşük hissettiğiniz zamanlarda Malakit kristalini avuçlarınızın arasına alarak ve kristale odaklanarak bir süre beklerseniz varlığınızın tekrar yaşam enerjisiyle dolduğunu hissedebilirsiniz.
 • Psişik korunma amaçlı üzerinizde taşıyabilirsiniz. Kendi enerjinizi henüz kendiniz dengeleyemiyor iseniz Malakit kristalinin düzenli kullanmanızı tavsiye edilir (yüzük-kolye-bileklik), içinde bulunduğunuz mekanlara yerleştirirseniz Malakit kristalinin enerjisi arındırıcı, temizleyici olarak etki edecektir. Daha ferah ve enerjisel olarak rahat ortamın farkını hemen ayırt edebilirsiniz.

Devam edecek..

Social Media Exchange Website - Likenation

Bunlara Baktınızmı?

Adnan DAN on FacebookAdnan DAN on PinterestAdnan DAN on TwitterAdnan DAN on Youtube
Adnan DAN
Aslında çokta özel biri değilim.. Biraz ukala olduğumu söylerler.. Bildiğimi anlayabilen insanlara sunmayı severim..

Sürekli sorgulama modundayım.. Neden dünyadayız, nereye gideceğiz, bu kadar basitmi yaşamak, vs. vs.. Cevaplarını bulamadığım onlarca sorum var..

Gerçekten dost bildiğim insanların sayısı bir elimin parmaklarının sayısını geçmez.. Onlarca insan arasında kendimi hep yanlız hissederim..

Ben insanım.. Adımı Adnan koymuşlar, soyadımsa zaten otomatik olarak eklenmiş DAN olarak.. Kuralları sevmem.. Ama uymak zorunda olduğumuda bilirim.. Sevmediğim öyle çok şey yapıyorumki, bu bana mutsuzluk veriyor çok zaman.. Birini sevmeyi, aşık olmayı, ona güvenmeyi çok istiyorum.. Olmayınca olmuyor, zorlamıyorum.. Hayat garip.. Ben o gariplik içinde yüzen biriyim işte..

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir