/

Şaşı Bak Şaşır – Stereogram

Yazar: Kategori: Eğlence on 11 Ocak 2013

Şaşı Bak Şaşır

Bir saattir şaşı bak şaşır resimlerine baka baka gözlerim ciddi anlamda kayıp şaşı moduna geçmeye başladı.. Aslında şaşı bak şaşır resimlerin orjinal ismi Stereogram deniyor.. 90`lı yılların başında çıktığında bir çılgınlık gibiydi.. Gazetelerde, dergilerde boy boy verilirdi.. Birbiri ardısıra dizilmiş aynı şekillere gözlerimizi şaşı bakarak 10-20 cm geriden bir süre bakınca derinlemesine 3 boyutlu farklı bir resim çıkar..

 Stereogram Hakkında

Stereogram (Şaşı Bak Şaşır)

Dünya 90’ların başında stereogram ile tanışıp bu çılgınlığına kapıldı. Bu resimlere şaşı bakarak 3 boyutlu arka plan imgeleri görebiliyorsunuz.

Resimler Görebilmek İçin İki Metot;

GERİ ÇEKİLME; Bu metotta önce ekrana iyice yaklaşın. Burnunuza odaklayın gözlerinizi ve yavaş yavaş uzaklaşın ekrandan. 10-20 cm. uzaklaştığınızda hafiften bir derinlik yakalayacaksınız. Bundan sonra o derinliğe odakladığınızda kendinizi resmin o üç boyutlu dünyası içinde bulacaksınız…

YANSIMAYI KULLANMA; Bu metot uygulama açısından en kolay metotlardan biri. Resme bakarken ekranın ardında oluşan yansımanıza odaklanın bir süre. Kendi görüntünüze odaklanırken resim içindeki derinliği de yakalayacaksınız bir zaman sonra. Daha sonra iş yine bu derinliğe odaklanmakta tabii..

Bu işlenmiş resimlerin genel adı Single Image Random Dot Stereo(SIRDS) ya da SIS dir.

İnsan 3 boyutlu bir ortamda yaşar ve bunu algılamak için gözlerini kullanır. Peki gözler 3 boyutu nasıl algılar? Hepimizin bildigi gibi insanlar 2 adet göze sahiptir ve iki göz birbirine yaklaşık 5-5.5 cm uzaklıktadır.

İki gözün olması, insanoğlunun gördügü bir objeyi 2 farklı açıdan duyumsamasını sağlar. Bir objenin iki farklı açıdan elde edilen görüntüleri beyinde birleştirilir. 3. Boyut algısı da beyinde devreye girer ve böylece insan bir objenin görüntüsünü 3 boyutlu görür. 3. boyutu bilinenin aksine doğrudan gözler sağlamaz, beyin sağlar, çünkü 3. boyut her ne kadar yaşadığımız ortamın bir gerçeği olsa da, bir algıdır ve bütün algılama işlemleri beyin düzeyinde gerçekleşirler.

Stereogramlar 1959 yılında Dr.Bela Julesz tarafından stereopsis yani 3 boyutlu görme ile ilgili araştırmalar yaparken bulunmuş. Stereo kelimesi Yunanca’dan gelmekte ve “boşlukla ilgili” anlamındadır. Günümüzde stereo kelimesini Stereophonic ses olarak kullanmamıza karşın, asıl anlamı ‘Görüntüye bağlı’dır. 90’ların başında dünya stereogram çılgınlığına kapılmıştı. Bu resimlere şaşı bakarak 3 boyutlu arka plan imgeleri görebilirsiniz.

Stereogram Resimler

Bakmak istediğiniz resme tıklayınız.. Açılan tam haline 10 ile 20 santim arası uzaktan gözlerinizi şaşı yaparak ve odaklanarak sabırla bakınız.. Üç boyutlu resmş göreceksiniz..

Stereogram Video


Adnan DANYazar: Adnan DAN (1175 Yazısı var.)

Anlatacak birşey yok.. Adamın biri işte herkez gibi..


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Site Yazarı Google +: Adnan Dan