Sitemizde 15 kategori'de 775 adet yazı yazılmış ve 227 yorum bulunmaktadır.

Tem 192017
 

Sarımsak (Allium sativum), Alliaceae familyasına dahil olan, Allium cinsinden bir soğanlı bitki türü. 25–100 cm yüksekliğe kadar boy atar. Yapraklarında, saplarında ve toprak altındaki soğanında kokulu bir yağ bulunur.

Sarımsak yıllık bir bitkidir. Soğan, yabani soğan, zambak ve pırasa ile akraba olan sarımsak doğada yabani ortamda yetişmez. Tarih boyunca bir kültür bitkisi olduğu, olasılıkla güneybatı Asya’da doğada yetişen Allium longicuspis türünden türetilmiş olduğu düşünülmektedir.

Sıklıkla “sarmısak” olarak da anılan sarımsağın en iyi kaliteye sahip olanı, germanyum ve selenyum bakımından zengin topraklarda yetişir.

Türkiye’de sarımsak üretiminin en yoğun yapıldığı yer Kastamonu ilinin Taşköprü ilçesidir. Raf ömrü uzun tadı ve kokusu keskindir. Taşköprü sarımsağı başka yerlerde de yetiştirilmek istenmiş maalesef Taşköprü toprağında yetişen sarımsağın kokusu ve tadı alınamamıştır. Burada yetişen sarımsakların büyük kısmı ilaç fabrikalarına antibiyotik imalatı için verilmektedir. Raf ömrü çok uzun olan Taşköprü sarımsağı bir yıl süreyle soğuk hava depolarına ihtiyaç duyulmaksızın saklanabilmektedir.

Sarımsak başında % 84.09 su, %13.38 organik madde, %1.53 inorganik madde içerir. İçeriğinde ayrıca, 33 çeşit kükürt bileşiği, 17 çeşit aminoasit (bunlara vücut tarafından doğrudan sentezlenmeyip, gıdalarla alınması gereken aminoasitlerin tümü dahildir), germanyum, çinko, A, B1 ve C vitaminleri bulunmaktadır.

Çok eski çağlardan beri sağlık dostu olarak bilinen kadim besin kaynağıdır sarımsak. Son yıllarda yapılan araştırmalar sarımsağın birçok açıdan sağlık için faydalı olduğunu ortaya koymuştur. Sarımsak keskin kokusu yüzünden genelde tüketim noktasında bazı sıkıntı ve sınırlamalara neden olmaktadır. Fakat sağlığa olan faydasını bilenler tarafından bu sorun için de bir çözüm üretilmiş, ufak parçacıklar halinde doğranılarak yutulur. Sarımsak aynı zamanda salatalara ve yemeklere katılarak da tüketilmektedir.

Sarımsağı sağlık açısından bu kadar önemli kılan içerisinde barındırdığı B6 ve C vitaminlerinin yanında demir, kalsiyum, bakır ve manganez gibi birçok değerli mineralleri ve elementleri içermesidir.

Sarımsak daha çok halk arasında kötü kolesterolü düşürmekle meşhurdur. Fakat sağlığa olan faydaları bu kadar değildir. Sarımsağın sağlığa olan faydalarını kısaca şu şekilde sıralayabiliriz: Metabolizmayı hastalıklara karşı kuvvetlendirir, kansere karşı mücadele eder ve hücreleri güçlendirir. Düzenli olarak tüketilmesinin kalp sağlığına inanılmaz katkısı vardır.

Sarımsak Soğuk Algınlığına Faydalıdır:  Sarımsak bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını arttırıcı özelliği ile bilinmektedir. Günlük ortalama bir diş sarımsak tüketimi soğuk algınlığından kaynaklanan hastalıklara yakalanma oranını %63 oranında azaltmaktadır. Bazı araştırmalar sarımsak tüketen insanların, tüketmeyen insanlardan daha çabuk soğuk algınlığı hastalıklarını atlattıklarını ortaya koymuştur. Eğer kış aylarında sık sık soğuk algınlığından dolayı hastalanıyorsanız tükettiğiniz besinler listesine sarımsağı da eklemelisiniz.

Sarımsak Kan Basıncını Azaltır: Kalp krizi ve felç gibi hastalıklar dünyada en sık rastlanan hastalıklar arasındadır. Yüksek tansiyon bu hastalıkların en büyük tetikleyicisidir. Bilimsel çalışmalar, sarımsağın kan basıncı üzerinde olumlu etkilerinin olduğunu ortaya koymuştur. Aynı yönde yapılan çalışmalar, 600-1.500 dozunda eski sarımsak özünün kan basıncı düşürme ilacı olan atenolol kadar etkili olduğunu ortaya koymuştur.

Sarımsak Kolesterole ve Kalp Sağlığına İyi Gelir: Sarımsak LDL kolesterolü düşürebilir. Düzenli olarak sarımsak tüketmek kolesterolden kaynaklanan kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Alzheimer Hastalığına İyi Gelir: Bünyede bulunan serbest radikaller, yaşlanmaya neden olurlar. Sarımsak serbest radikallerin vücuda verdiği hasarı antioksidanlar yardımıyla gidermeye çalışır. Sarımsağın kolesterol ve kan basıncını azaltması yanında antioksidan özelliği ile Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır.  Sinir sisteminde ve beyin hücrelerinde meydana gelen hasarları giderir.

Uzun Yaşam İçin Sarımsak: Sarımsak insan hayatını uzatıyor demek biraz mantıksız olur ama bağışıklık sisteminin işlevini yerine getirmesi için sağladığı destek ve diğer hastalıklar karşısında etkili bir besin olması dolaylı olarak sağlıklı ve uzun süre yaşamayı sağladığını söyleyebiliriz. Ayrıca sarımsağın kronik hastalıklar üzerinde de faydalı etkileri vardır.

Yüksek Performans Sağlar: Genel anlamda yorgunluğu atmak ve yorgun organ ve kasları rahatlatmak için tüketilmesi gereken nadide besin maddelerinden bir tanesidir. 6 hafta boyunca kalp üzerine sürülen sarımsak yağı, egzersiz sonucu kalbin hızlı çalışarak yorulmasına engel olur. Birçok araştırma sarımsağın fiziksel performans üzerinde çok fazla olumlu yönde etkisi olduğunu ortaya koymuştur.

Zehirlenmelere Karşı Sarımsak Etkilidir: Sarımsağın ağır zehirlenmelere karşı dahi etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca zehirlenmelerden dolayı hasar gören organların tedavisinde de etkilidir. Bu konuyla alakalı olarak yapılan bir deneyde,  bir araba aküsü tesislerinde (kurşun elementine çok fazla maruz kalan) çalışan işçilerin 4 hafta boyunca sarımsak tüketmeleri sağlanmıştır ve 4 hafta sonunda kanda bulunan kurşun seviyesinin % 19 oranında düştüğü görülmüştür.

Sarımsak Kemik Sağlığı İçin Önemlidir: Sarımsak kemik sağlığını korumaktadır. Bir araştırmada menopoz sonrası kadınlarda yapılan bilimsel deney çalışmalarında  östrojen eksikliğini önemli ölçüde azalttığı görülmüştür. Özellikle kadınların kemik sağlığı üzerinde önemli etkileri vardır.

İltihap ve Bakterilere Karşı Etkilidir: Sarımsak tek başına iltihap ya da virüsleri yok edemez ama metabolizmayı onlara karşı savaşması için destekler. Bazı araştırmalar virüslerden ve enfeksiyonlardan kaynaklanan hastalıklara iyi geldiğini ortaya koymuştur. Sarımsak kısmen doğal antibiyotik görevi üstlenmektedir.

Kanserle Mücadelede Sarımsak: Çiğ olarak tüketilen sarımsağın kolon ve mide kanserine yakalanma riskini azalttığını ortaya koymuştur. Ayrıca kanser hücrelerinin yayılma hızını azalttığı bilinir.

Sarımsak Yağının Faydaları ≅

Sarımsak yağının antibakteriyel ve antiviral tıbbi özellikleri vardır. Ezerek ve buharda damıtarak sarımsak yağı elde etmek mümkün. Kullanımı tamamen güvenlidir ve yüzde yüz doğaldır. Ancak, sarımsak alerjisi olan kişiler sarımsak yağından uzak durmalıdır.


 • Kepeğe karşı etkilidir. Kapsüller içerisinde de bulmak mümkündür. Kafa derisindeki kaşıntıları giderme özelliği vardır.
 • Enfeksiyonları, bakterileri ve mantar hastalıklarını giderir.
 • Diş ağrısına iyi gelir. Bir pamuğa damlatılarak dişin üzerinde 10 dakika tutulur. Bu işlem diş ağrısını hafifletir.
 • Kan basıncını dengeler ve dolaylı olarak kalp sağlığını korur.
 • Damarlardaki tıkanıklıkları açar.
 • Kolesterolü düzenler ve sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olur. Kalbi kolesterol kaynaklı rahatsızlıklardan korur.
 • Saçlar için çok faydalıdır. Bunun yanında kafa derisinde meydana gelen birçok hastalığı giderir. İçerdiği kükürt, E, C ve B1 vitaminleri yardımıyla sağlıklı saçlara kavuşmamızı sağlayabilir.
 • Cilt sağlığına olumlu yönde ve ciddi katkılar sağlar. Ciltte meydana gelen mantar enfeksiyonlarına karşı etkilidir.
 • Pankreas ve kolon kanserini önleyici özelliği vardır. Kanserli hücrelerin gelişimini yavaşlatır.
 • Sinir, sıkıntı ve ağrıya neden olan kulak enfeksiyonlarına karşı etkilidir. Yaygın kulak enfeksiyonuna karşı etkili bir şifa kaynağıdır.
 • Bağışıklık sitemini güçlendirir ve hastalıklarla mücadelesinde güç katar.
 • Akneye iyi gelir. Yüz maskesi hazırlanarak uygulanabilir. Ayrıca sivilcelere karşı da etkilidir.
 • Sarımsak kırılgan tırnak sorununu giderir.
 • Ağız sağlığı açısından da önemli bir besin kaynağıdır, ağız yaralarına iyi gelir.
 • Solunum yolları enfeksiyonlarında etkilidir, nefesi açar.
 • Maydanoz suyu ile karıştırıldığında çok az miktarda kullanmak şartıyla, enerji verir ve bazı zehirlenmelere karşı etkilidir.

Sarımsak Çayının Faydaları

Hazırlanışı: 3 diş sarımsak ve 4-5 parça zencefil rendelenerek kaynayan bir büyük bardak suya atılır ve daha sonra 10 dakikaya demlenmeye bırakılır. Hazırlanan sarımsak çayı sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere tüketilir. Çayın her gün hazırlanması taze olmasını sağlar ve bu yüzden daha fazla verim alınır.

Sarımsak çayı, sarımsağın yan ürünüdür ve özellikle son yıllarda zayıflamak isteyenlerin kullandığı en popüler besinler arasına girmeyi başarmıştır. Hızlı zayıflamak isteyenler sabah ve akşam tüketebilirler. Kan inceltici ilaç kullananların uzak durması gereken bir ürün.

 • Damarlarda meydana gelebilecek tıkanıklıklara karşı etkilidir.
 • Sindirim sistemini olumlu yönde etkiler ve kilo vermeyi kolaylaştırır.
 • Kas ve damarları güçlendirici özelliği vardır, ayrıca krampları azaltır.
 • İdrar söktürücü özelliği vardır ve taş düşürmede etkilidir.
 • Bağırsakları kötü bakterilerden arındırır.
 • Soğuk algınlığından kaynaklanan nezle ve grip gibi hastalıklara iyi gelir.
 • Doyurucu özelliği vardır ve daha geç acıkmayı sağlar.
 • Kilo verdirmenin yanında yağları da yakar.

Sarımsağın, çiğ halde veya yağının, mikroorganizmalar üzerine antibiyotik etkiye sahip olduğu, antiviral, antifungal, antiprotozoon, antiparazitik ve antibakteriyal özellikleri üzerinde durulmaktadır. Bunun yanı sıra antiseptik işlevi, grip, nezle, ses kısıklığı, astım rahatsızlıklarına, bademcik, romatizma ve eklem enfeksiyonlarına, öksürük ve bronşite iyi geldiği ön plana çıkarılmaktadır. Terletici etkisi nedeniyle ateş düşürülmesine yardımcı olur.

Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirici ve hücre koruyucu etkisini destekler bazı bilimsel bulgular mevcuttur. Bu etkinin HIV virüsü ve menenjit ile mücadeleye yansıtıldığı tecrübeler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca kardiyovasküler sistemi güçlendirmesi, bunun da serum kolesterol seviyeleri ve trigliserit oranları üzerinde etkisi söz konusudur. Trombositlerin damar içinde pıhtılaşmasını engelleyici etkisiyle, damar tıkanıklıklarından kaynaklanan rahatsızlıklara karşı rol oynar. Sarımsak ayrıca tansiyonu ve kan şekerini de dengeleyicidir.

 • Kurt veya solucan düşürücü olarak,
 • Haricen yara iyi edici olarak,
 • Mantar hastalıklarını engelleyici ve tedavi edici olarak,
 • Saçkıran hastalığını tedavi edici olarak,
 • Tansiyon düşürücü olarak,
 • Antiseptik olarak,
 • Kolesterol düşürücü olarak,
 • Safra salgılarını artırıcı olarak,
 • Kurşun ve yılan zehirlenmelerinde etken olarak,
 • Sakinleştirici olarak

Kullanılan sarımsak dan birden farklı yöntemle etken madde alınır.

 • Sarımsak dan etken madde elde edilmesi

1- Üsare(Tentür) Yöntemi: Usare hazırlamak için bir miktar sarımsak havanda ezilir, sıkılarak alınan usarenin 1 gr miktarı 10 gr su ile sulandırılır ve bu karışımın içine, usarenin bozulmasını önlemek için, 10 damla kadar etil alkol konur.

2- Emdirme Yöntemi: Bu yöntemde bütün halindeki sarımsaklar ortadan iki ye kesilerek bir ekmek kabuğu gibi emici bir besine sürülür ve içindeki etken maddenin bi emici besin tarafından alınması sağlanır.

3- Sarımsak ruhu Yöntemi: İncecik kıyılan sarımsaklar bir havana alınır ve üzerine bir miktar tuz eklenerek iyice dövülür. Daha sonra biraz dinlendirildikten sonra üzerine duruma göre bir miktar su eklenir. Tekrardan dinlendirilen karışım iyice karıştırılır ve süzülür. Sıvı kısım haricen (dış deriye sürülerek) veya Dahilen (ağızdan alınarak) kullanılabilir.

4- Lapa Yöntemi: Bu yöntemde İnce ince kıyılan sarımsaklar havana alınır ve güzelce dövülerek lapa haline getirilir. Daha sonra bu lapanın üzerine tuz veya alkol bazı durumlarda ise (Ayak Mantarı Enfeksiyonlarında) ikisi de birlikte katılarak karışım dinlendirilir.

± Yan Etkileri

Sarımsağın özellikle çiğ olarak fazlaca tüketilmemesine dikkat edilmelidir. Bu şekildeki aşırı tüketim midede tahriş edici etkiye sebep olmaktadır. Özellikle tansiyon problemi olanlarda daha dikkatli olunmalıdır. Çünkü çiğ sarımsak tansiyon üzerinde düşürücü etkiye sahiptir. Bazı durumlar da çiğ sarımsak bir tür anemiye (kansızlık) neden olmaktadır.

Eğer kendinizi diğer günlerden daha yorgun, halsiz ve ağırlaşmış hissediyorsanız. Gözlerinizde kararmalar veya pul pul olmalar yaşıyorsanız. Hafif baş dönmesi ve tansiyon düşüklüğü mevcutsa sarımsaktan şüphelenebilirsiniz.

Sarımsağın yapısında yüksek oranda kükürt bileşikleri bulunması bir takım alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ayrıca, aşırı miktarlarda çiğ sarımsak tüketimi, sindirim sırasında bağırsak gazlarına ve bağırsak mukozasındaki normal floranın zarar görmesine de neden olabilir.

Social Media Exchange Website - Likenation

Bunlara Baktınızmı?

Adnan DAN on FacebookAdnan DAN on PinterestAdnan DAN on TwitterAdnan DAN on Youtube
Adnan DAN
Aslında çokta özel biri değilim.. Biraz ukala olduğumu söylerler.. Bildiğimi anlayabilen insanlara sunmayı severim..

Sürekli sorgulama modundayım.. Neden dünyadayız, nereye gideceğiz, bu kadar basitmi yaşamak, vs. vs.. Cevaplarını bulamadığım onlarca sorum var..

Gerçekten dost bildiğim insanların sayısı bir elimin parmaklarının sayısını geçmez.. Onlarca insan arasında kendimi hep yanlız hissederim..

Ben insanım.. Adımı Adnan koymuşlar, soyadımsa zaten otomatik olarak eklenmiş DAN olarak.. Kuralları sevmem.. Ama uymak zorunda olduğumuda bilirim.. Sevmediğim öyle çok şey yapıyorumki, bu bana mutsuzluk veriyor çok zaman.. Birini sevmeyi, aşık olmayı, ona güvenmeyi çok istiyorum.. Olmayınca olmuyor, zorlamıyorum.. Hayat garip.. Ben o gariplik içinde yüzen biriyim işte..

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir