Sitemizde 15 kategori'de 733 adet yazı yazılmış ve 226 yorum bulunmaktadır.

Kas 272016
 

rambutan

Güneydoğu Amerika kökenli tropik bir meyve özelliğinde olan rambutan, görünüşü ve lezzeti ile doğanın insanlara sunduğu en ilginç meyveler arasındadır. Ağacı ile aynı isme sahip olan rambutan meyvesi, elma boyutlarında tüylü yüzeyi ile oldukça dikkat çekici bir meyvedir.

Görüntü olarak dışarıdan bakıldığında tüyleri dikenimsi gibi görünse de kırmızı ve sarı renklerinin karışımında olan tüyler oldukça yumuşak yapıdadır.

Rambutan yılın her anı yeşil kalabilme özelliğine sahip olan ve boyu yaklaşık 20 santimetreye kadar ulaşabilen ağaçlardır. Ağaçlarında yer alan çiçekler, rengi ve kokusu ile doğadaki tüm böcek ve arıların en sevdiği çiçekler arasındadır. Yılda iki kez meyve verme özelliğinde olan rambutan ağacı, her türlü bakımlı topraklarda yetişmeye elverişli olan ağaçlardır. Rambutan ağacının yaklaşık 200’e yakın türü olmakla birlikte, tatları genellikle ekşidir.

1Tropikal meyve kategorisine giren rambutan, Avrupa ülkelerinde çok yaygın olarak satılsa da, ülkemizde henüz çok az yerde satılmaktadır. Bu duruma rambutan fiyatlarının aşırı yüksek olması da neden olmaktadır. Birçok yeme şekline sahip olan rambutan genel olarak ısırılarak yenmektedir.


Vietnam, Malezya ve Tayland ülkelerinde yaygın bir şekilde üretilen bir meyve olarak, sağlık için de son derece faydalıdır. Türkiye’de Antalya ilinde yetiştiriciliği yapılan bir meyve olmasına karşın rambutan ağacını ve meyvesini ilk kez duyanlar mutlaka vardır.

Meyvenin dış yapısı tüylü olan ancak içinden çıkan meyvesi yumurta şekline benzeyen rambutan, tropikal iklimlerde yetişme özelliğine sahip olduğu için, ülkemizin pek çok yeri bu meyvenin yetişmesi için uygun koşullara sahip değildir. Demir vitamini açısından zengin bir içeriğe sahip olmasından dolayı, kansızlık sorunu olanlar için ideal bir meyve özelliğindedir.

Aynı zamanda rambutan meyvesi cildin güzelleşmesi ve daha parlak görünmesi için de oldukça yararlı bir meyvedir. Çekirdeği ve meyvesi birbirine yapışık bir şekilde olmasına karşın, çekirdeği kesinlikle yenmemelidir. Kullanım şekli olarak salata ve kokteyllerde rambutan meyvesi ile şık bir sunum yapılması mümkündür.

Ülkemizde nadir bulunan bir meyve olmasına rağmen oldukça faydalı olan rambutan, göz sağlığından cilt sağlığına kadar pek çok konuda şifa dağıtan tropikal bir meyvedir. Kan değerlerinin doğal bir şekilde iyileşmesine etki eden bir meyve olarak, özellikle kalp damar hastalıklarına sahip olanların mutlaka temin ederek tüketmeleri gerekmektedir.

Fiyatı oldukça yüksek düzeyde olsa da, doğal yoldan sağlık elde etmek için, fiyatını fazlasıyla hak etmektedir. C vitamini, potasyum, magnezyum ve protein içeriği yüksek bir meyve olmasından dolayı, bağışıklık sistemini kuvvetlendirici ve hastalıkları önleyici bir özelliğe sahiptir. Ayrıca kolesterolü dengeleyici özelliği nedeniyle bu hastaların kullanması önerilen bir meyvedir.

  • Kolesterole iyi gelmektedir.
  • Vücutta oluşabilecek tüm kanser hastalıkları çeşitlerine karşı oldukça iyi gelir.
  • Deri hastalıklarına iyi gelmektedir.
  • C vitamini açısından oldukça zengindir.
  • Vücuttaki hücre hasarlarını tedavi eder.
  • Vücuttaki demir eksikliğini giderir.
  • Beyaz kan hücreleri ve alyuvar hücrelerini besleyerek oksijen taşır, vücuttaki Kan dolaşımını düzenler.
  • Kabızlığa iyi gelir.

Rambutan meyvası çekirdeğine yapışıktır, Çekirdeğini yememelisiniz. Başka bilinen bir yan etkisi yoktur.

Social Media Exchange Website - Likenation

Bunlara Baktınızmı?

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir