Sitemizde 15 kategori'de 775 adet yazı yazılmış ve 227 yorum bulunmaktadır.

Ara 012016
 

olympiansOn İki Olimposlular ya da sadece Olimposlular (Olimpiyan), Yunan Mitolojisinde Dünya’yı yöneten tanrılar grubudur. Kendilerinden önceki tanrı grubu olan Titanları, Titanlar Savaşında yenerek yönetimi ele geçirmişlerdir.Tanrıların Kralı sıfatıyla Zeus, Olimposluların lideridir.

Kraliçe sıfatı ise Zeus’un eşi Hera’ya aittir. Olimpos adı Yunanistan’ın en yüksek dağı olan Olimpos Dağı’ndan gelir. Tanrıların dağın zirvesinde bulutların arasında sarayları olduğuna inanılır. Oniki sayısı ise karşımıza birçok mitte çıkan bir rakamdır; Yahudilikte On iki İsrail kabilesi, Hristiyanlıkta İsa’nın 12 Havarisi; Şiilikte Oniki İmam, Zodyak’taki 12 burç gibi. Sayıya yüklenen bu bakış açısından dolayı Yunan tanrıları da 12 tanedir ve 13 sayısının uğursuzluğuna inanılır. Örneğin İskandinav mitolojisinde tanrıların yemek masasına oturan 13. tanrı Loki, iyilik tanrısı Balder’in ölümüne neden olur. Bu açıdan önceden Oniki Olimposlu arasında gösterilen Hestia, Dionisos Olimpos’a gelince 13 tanrı olmasın diye yerini ona bırakıp insanların arasına karışır.

Hades’in yeraltında, Poseidon’un denizin altında olmak üzere Olimpos dışında da sarayları vardır. Ayrıca Demeterve Hestia örneklerinde olduğu gibi tanrılar isterlerse Olimpos’tan tamamiyle ayrılabilirler ya da Herkül gibi yarı tanrılar ya da Ganymedes gibi ölümlüler de Olimpos’a kabul edilebilir.

Olimpos tanrıları başlıca iki gruba ayrılır. Birinci kuşak denilen ilk doğanlar, Titan soyundan gelir. İkinci kuşak tabir edilen sonradan doğanlarsa tamamiyle baştanrı Zeus’un çocuklarıdır. Bu durumun yalnız iki istisnası vardır. Afrodit’i, titan Kronos’un babası Uranüs’ün denize düşen cinsel organından doğup, titan soyundan gelmiştir. Diğeri deHephaistos’tur; tanrıça Hera, Hephaistos’u tek başına doğurmuştur.

On İki Olimposlu, kimi kaynaklarda farklı farklı gözükür.

Aşağıdaki listede as olan 11 tanrı ve 12. tanrı olarak adları geçen tanrılar yer almaktadır;


Kuşağı Yunan İsmi Roma İsmi Resim Alan Simge Kült Merkezi
Birinci Kuşak Zeus Jüpiter Zeus Gökyüzü, Hava Olayları Yıldırım, Kartal, Meşe, Kalkan, Asa Olimpos
Birinci Kuşak Hera Juno Hera Evlilik, Kadın, Bereket Tavuskuşu, Nar Argos
Birinci Kuşak Poseidon Neptün Poseidon Deniz, Depremler Üç dişli Yaba, Yunus, At Panionion
Birinci Kuşak Demeter Ceres Demeter Tahıllar, Tarım Buğday Demeti Eleusis
İkinci Kuşak Afrodit Venüs Afrodit Aşk, Güzellik, Sevgi Gül, Güvercin, Deniz kabuğu Kıbrıs
İkinci Kuşak Athena Minerva Athena Bilgelik, El Sanatları, Savaş (Taktiksel Yönü) Miğfer, Aegis, Mızrak, Baykuş, Zeytin Atina
İkinci Kuşak Ares Mars Ares Savaş Yaban domuzu, Miğfer, Akbaba Sparta
İkinci Kuşak Apollon Apollon Apollon Sanat ve Kehanet Lir, Karga, Defne Delfi, Didim
İkinci Kuşak Artemis Diana Artemis Avcılık ve Kırsal Hayat Ok-Yay, Geyik Efes
İkinci Kuşak Hephaistos Vulcan Hephaistos Ateş ve Madencilik Çekiç ve Örs Limni
İkinci Kuşak Hermes Merkür Hermes Tanrıların Habercisi ve Ticaret Kanatlı sandalet, kask ve asa Killene Dağı
İkinci Kuşak Dionisos Baküs Dionysos Üzüm, Şarap ve Eğlence Üzüm, Asma, Çita, Panter gibi büyük kedigiller Nysa Dağı
Diğerleri
Kuşağı Yunan İsmi Roma İsmi Resim Alan Simge Kült Merkezi
Birinci Kuşak Hades Plüton Hades Yeraltı Görünmezlik Miğferi, Kerberos
Birinci Kuşak Hestia Vesta Hestia Aile Ocak

Hestia Olimpos’taki yerini Dionisos’a bırakarak insanlar arasında yaşamaya başlamıştır. Yer altı ve ahiretin tanrısı olan Hades ise, çoğu zaman Olimpiyan sayılmasına karşın genelde yer altında yaşadığı için sürekli Olimpos’ta yaşamaz. Demeter’in kızı olan Persephone da 3 ay yer altı dünyasında kocası Hades ile yaşar, 9 ay ise Olimpos’ta diğer tanrılar ve Demeter’le yaşar.

  • Kökenleri

Tanrılarla ilgili başlıca eserler, Homeros’un İlyada ve Odysseia destanları ve o dönemde yazılmış Hesiodos’un İşler ve Günler adlı eseri ile Tanrıların Doğuşu (Teogoni) adlı şiirlerdir. Bu edebiyat eserleri Eski Yunan dini hakkında bilgi verir ve karmaşıklığını gösterir. Asıl yunan tanrıları, İsa’dan iki bin yıl önce Akalar ve Dorlar tarafından; Kuzey’den getirilmişti. Bu tanrıların başında ışıklı gökyüzünün tanrısı vardı ve bu tanrı, klasik yunan panteonunda, tanrıların başı Zeus’a dönüşecekti.

Daha sonra yüzyıllar boyunca bu tanrı ve tanrıçalar Doğu’dan gelen tanrı ve tanrıçalarla karıştı ve onların tanrısal özellikleri daha önceki tanrılara da verildi; mesela Afrodit, özelliklerinin çoğunu İştar veya Astarte adlı Doğu tanrıçalarından almıştır. Hera ise Akhalılar’ın eski bir tanrıçasının özellikleri ve Giritlilerin ana tanrıçasıyla Küçük Asya kavimlerinin ana tanrıçasının izleri görülür.

√ Diğerleri

  • Gaia: (Toprak Ana) Toprağın ve yeryüzünün tanrıçası.
  • Uranüs: Gökyüzünün tanrısı.
  • Kronos: Satürn: Zamanın titanı.
  • Kratos: Dayanıklılık ve gücün tecessümüdür.
  • Pan: Satirlerin ve doğanın korunmasını temsil eder.

Social Media Exchange Website - Likenation

Bunlara Baktınızmı?

Adnan DAN on FacebookAdnan DAN on PinterestAdnan DAN on TwitterAdnan DAN on Youtube
Adnan DAN
Aslında çokta özel biri değilim.. Biraz ukala olduğumu söylerler.. Bildiğimi anlayabilen insanlara sunmayı severim..

Sürekli sorgulama modundayım.. Neden dünyadayız, nereye gideceğiz, bu kadar basitmi yaşamak, vs. vs.. Cevaplarını bulamadığım onlarca sorum var..

Gerçekten dost bildiğim insanların sayısı bir elimin parmaklarının sayısını geçmez.. Onlarca insan arasında kendimi hep yanlız hissederim..

Ben insanım.. Adımı Adnan koymuşlar, soyadımsa zaten otomatik olarak eklenmiş DAN olarak.. Kuralları sevmem.. Ama uymak zorunda olduğumuda bilirim.. Sevmediğim öyle çok şey yapıyorumki, bu bana mutsuzluk veriyor çok zaman.. Birini sevmeyi, aşık olmayı, ona güvenmeyi çok istiyorum.. Olmayınca olmuyor, zorlamıyorum.. Hayat garip.. Ben o gariplik içinde yüzen biriyim işte..

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir