Sitemizde 15 kategori'de 779 adet yazı yazılmış ve 233 yorum bulunmaktadır.

Şub 012016
 

dofollow-link-ve-nofollow-link-nedirSon günlerde web site sahipleri arasından en çok tartışılan konuların başında geliyor nofollow kullanımı.. ben kendi adıma sitemizde bunu pek takmam ama gerekli olduğuda aşikar.. Peki nedir şu nofollow denen olay.. Aslında oldukça basit bir kavram olmakla birlikte kullanıldığında iyi neticeler veren bir durum…

Olayı kısaca şöyle açıklayabilirim..

Google gibi arama motorları bir siteye girip taradıklarında gezdikleri bu site içinde başka bir siteye link varsa onu takip edip diğer verilen siteyide tarar.. Yani normalde sitenize koyduğunuz her dış link o site için backlink`tir.. Özellikle google algoritmasında verilen dış linklerinde değerlerine bakılır.. Eğer verilen dış linkteki site sizinkinden kötü durumda ise sizin sitenizede kötü anlamda etki eder.. Buda sitenizin değer kaybetmesine sebep olur.. Ne kadar kötü dış link o kadar alta çeker sizi..

Google support durumu şöyle anlatıyor..

Nofollow“, web yöneticilerinin arama motorlarına “Bu sayfadaki bağlantıları izleme” veya “Bu bağlantıyı izleme” komutlarını vermek için kullanabileceği bir yöntemdir.

Başlangıçta nofollow özelliği sayfa düzeyindeki meta etikette görünüyordu ve arama motorlarına sayfadaki giden bağlantıları izlememe (yani taramama) komutu veriyordu.

Örneğin:

 <meta name="robots" content="nofollow" />

nofollow tek tek bağlantılarda kullanılmaya başlamadan önce robotların bir sayfadaki tek tek bağlantıları izlemesini engellemek çok zahmetli bir işti (örneğin, bağlantıyı robots.txt dosyasında engellenmiş bir URL’ye yeniden yönlendirmek gerekiyordu). Bu yüzden rel özelliğinin nofollow özellik değeri oluşturulmuştu. Bu, web yöneticilerine daha ayrıntılı denetim sağlar: Arama motorlarına ve botlara sayfadaki bağlantıları izlememelerini söylemek yerine robotlara belirli bir bağlantıyı taramama talimatı verebilirsiniz.

Örneğin:

 <a href="signin.php" rel="nofollow">oturum aç</a>

Google, nofollow kullanılmış bağlantıları nasıl ele alır?

Genel olarak, bunları izlemeyiz. Bu, Google’ın bu bağlantılara PageRank veya bağlantı metni aktarmayacağı anlamına gelir. Temelde nofollow kullanımı, genel web grafiğimizden hedef bağlantıları çıkarmamıza neden olur. Bununla birlikte, başka siteler nofollow kullanmadan onlara bağlantı veriyorsa veya söz konusu URL’ler bir Site Haritası’nda Google’a gönderilirse hedef sayfalar, dizinimizde görüntülenmeye devam edebilir. Diğer arama motorlarının nofollow özniteliğini biraz farklı biçimlerde ele alabileceğini de unutmamak gerekir.

Google’ın nofollow kullanımı konusunda politikası nedir ve bazı örnekler verir misiniz?

Aşağıda, nofollow‘u kullanmayı düşünebileceğiniz bazı durumlar aşağıda verilmiştir:


  • Güvenilmeyen içerikler: Sitenizden bağlandığınız sayfaların içeriği (örneğin, güvenilmeyen kullanıcı yorumları veya misafir defteri girişleri) hakkında bir garanti veremiyorsanız veya vermek istemiyorsanız o bağlantılar için nofollow uygulamalısınız. Bu, spam gönderenleri sitenizden uzak tutarken sitenizin istemeden web’deki kötü komşulara PageRank aktarmasını önlemeye yardımcı olur. Özellikle, Yorum spam’ı gönderenler bir hizmette güvenilmeyen bağlantılara nofollow uygulandığını görürse, o içerik yönetimi sistemini veya blog hizmetini hedef almamaya karar verebilir. Katkıda bulunanlardan güvenilir olanları tespit edip ödüllendirmek istiyorsanız zaman içinde sürekli olarak yüksek kaliteli katkı yapan üyeler veya kullanıcılar tarafından gönderilen bağlantılarda nofollow özelliğini otomatik veya manuel olarak kaldırmaya karar verebilirsiniz.

  • Ücretli bağlantılar: Bir sitenin Google arama sonuçlarındaki sıralaması kısmen ona bağlanan sitelerin analizine bağlıdır. Ödemeli bağlantıların arama sonuçlarını etkilemesini ve kullanıcılar üzerinde negatif etki oluşturmasını önlemek için web yöneticilerinin bu tür bağlantılarda nofollow kullanmasını öneririz. Arama motoru yönergeleri, çevrimiçi ve çevrimdışı ürün tüketicilerinin ödemeli ilişkileri açıkça görebildiği gibi, ödemeli bağlantıların da makineler tarafından okunabilecek bir biçimde açıkça ortaya konulmasını şart koşar (örneğin, tam sayfalık bir gazete reklamının başlığı “Reklam” olmalıdır).

  • Tarama önceliği: Arama motoru robotları forumunuzda üye olarak oturum açamaz veya kaydolamaz, bundan dolayı Googlebot’u “buradan kaydolun” veya “oturum açın” bağlantılarını izlemeye davet etmeniz için bir neden yoktur. Bu bağlantılarda nofollow kullanarak Googlebot’un Google’ın dizininde görmek istediğiniz diğer sayfaları taramasını sağlayabilirsiniz. Ancak, nofollow uygulanmış bağlantılar üzerinden tarama önceliğine odaklanmak yerine kolay gezinti olanağı, kullanıcılar ve arama motorları için uygun URL’ler ve benzeri özelliklere sahip sağlam bir bilgi mimarisi, kaynakların çok daha verimli bir şekilde kullanılmasını sağlayabilir.

Sanırım olayı anladınız.. Yani genel anlamda dış linklere nofollow kullanmanız siteniz açısından yararlıdır..

WordPress için nofollow eklentisi

Durum böyle olunca wordpress eklenti yazarlarıda boş durmamış tabiki. Bu konu ile ilgili pek çok eklenti olmasına rağmen benim en beğendiğim WP External Links en beğendiğim eklenti..

2016-02-01_14-39-10

Üstteki resimde bizim sitemizde nasıl kullandığım var..  Eklenti ile ayrıca SEO ayarlı dış linklerde oluşturabiliyorsunuz.. Alttaki resimde var..

2016-02-01_14-39-10

Eğer wordpress bir siteniz varsa kurup kullanmanızı öneririm..

   WordPress Sitesinden İndir

   Sitemizden İndir

Social Media Exchange Website - Likenation

Bunlara Baktınızmı?

Adnan DAN on FacebookAdnan DAN on PinterestAdnan DAN on TwitterAdnan DAN on Youtube
Adnan DAN

Aslında çokta özel biri değilim.. Biraz ukala olduğumu söylerler.. Bildiğimi anlayabilen insanlara sunmayı severim..


Sürekli sorgulama modundayım.. Neden dünyadayız, nereye gideceğiz, bu kadar basitmi yaşamak, vs. vs.. Cevaplarını bulamadığım onlarca sorum var..


Gerçekten dost bildiğim insanların sayısı bir elimin parmaklarının sayısını geçmez.. Onlarca insan arasında kendimi hep yanlız hissederim..


Ben insanım.. Adımı Adnan koymuşlar, soyadımsa zaten otomatik olarak eklenmiş DAN olarak.. Kuralları sevmem.. Ama uymak zorunda olduğumuda bilirim.. Sevmediğim öyle çok şey yapıyorumki, bu bana mutsuzluk veriyor çok zaman.. Birini sevmeyi, aşık olmayı, ona güvenmeyi çok istiyorum.. Olmayınca olmuyor, zorlamıyorum.. Hayat garip.. Ben o gariplik içinde yüzen biriyim işte..


 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(E Posta Tekrar)