Sitemizde 15 kategori'de 775 adet yazı yazılmış ve 227 yorum bulunmaktadır.

Nis 042016
 

mutlulukGecenin karanlığı ve müziğin ritmi yine coşturuyor beynimin içindeki düşünceleri. Yine iç hesaplaşma zamanlarından biri belki de. Geçmişe dönüp yapılan hatalar, alınan yanlış kararlar vs. liste uzayıp gidiyor. Gözlerimi kapayıp şuan hissettiğim duygulara bakıyorum. Yüzümde garip bir tebessüm var. Hem de en aptalcasından.

İçimdeki bütün kin, nefret ve sinir gibi kötü duygular minimum düzeye inmiş ve kendimi dehşet mutlu hissediyorum. Neden mutsuz olayım ki? Hayatımda bir şeyler en azından yolunda. Güzel dostlarım var. Ara ara tartışsak hatta kavga etsek bile onların varlığı yetiyor.

Dedim ya iç hesaplaşma yaşıyorum diye. Ve kendimi bu kadar mutlu hissederken geçmişte mutluluk ile ilgili yaşadığım bir olay anında beynimde ortaya çıkıyor. Bunun kızgınlığını vs. yaşanması gereken tüm duygularını hızlıca yaşayıp kapatmaya çalışıyorum bu konuyu.

Duyduğum en yıkıcı cümle; Sen mutlu etmeyi bilmiyorsun!

Peki, nedir bu mutluluk denilen olay? TDK üzerinden baktığımızda şöyle bir tanım çıkıyor karşımıza. Bütün özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşılmaktan duyulan kıvanç durumu, mut (I), ongunluk, kut, saadet, bahtiyarlık, saadetlilik


Ne kadar güzel bir tanım. Bütün özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşılması. Fakat biz insanlar mutsuzluk için elimizden geleni yapmayı sevip ortalıkta mutsuzum diye gezmeyi seviyoruz. Oysaki mutlu olmak için elimizde o kadar çok imkân var ki saymak yetmez.

Örneğin şuan güzel bir işim var işsiz olan bir insana göre mutlu olmam gerekir. İş sahibi olmak işe olan özlemimi eksiksiz gideriyor. Aldığım bir maaş var ve hiç parası olmayandan şanslıyım. Şuan tüm organlarım sağlam ve nefes alıp verebiliyorum, kısacası yaşıyorum. Bir sürü sebep var işte mutlu olmak için.

Mutluluk için bu kadar sebep varken. Beni mutlu edemiyorsun kadar ağır bir cümle olamaz. Kendim için düşünüyorum bir insan beni nasıl mutlu edebilir diye. Herhangi bir insan benim hayatımda ise bana değer verip beni düşünüyor ise ek bir şey yapmasına gerek yoktur. Hani aranızda uzun süren bir arkadaşlık vs. vardır. Bu arkadaşlık değer verme olayı ikinizi de mutlu ediyordur. Fakat siz ilişkinizin adı ne olursa olsun yeni bir heyecan katması için küçük sürprizler yapabilirsiniz. Bu olay mevcut mutluluğunuza değişik bir hava katar.

Hani bu kadar kelam üzerine ne denilebilir ki. Mutluluğun farkına varmak sadece biz insanların seçimlerine bağlı. Dediğim gibi gerçekten mutlu olmak istersek birden fazla sebep bulabiliriz kendimize. Ve bir insanın varlığı, bize verdiği değer bizi mutlu etmiyorsa eğer o kişi tarafından mutlu olmak için ek şeyler beklemek ne kadar adil bir durum bilemiyorum.

Evet, ben insanları mutlu etmeyi bilmiyorum! İnsanlara verdiğim değer, onları düşünmem vs. insanları mutlu edemiyor olabilir. Fakat elimden gelen tek şey karşı tarafın iyiliğini düşünerek yaşama devam etmek. Bir insanın benim yüzümden kılına zarar gelmemesini sağlamak.

Mutlu olmanız için birden fazla küçük sebeplerin farkında olabildiğiniz, yüzünüzün bu mutluluk ile hep gülümsemesi temennisi ile.

 

Social Media Exchange Website - Likenation

Bunlara Baktınızmı?

Sinan Faydalıtürk
Sıradan değil ama özelde değil. Sonuçta herkes gibi bir insan. Zaten bu sıradanlık ve özellik kime göre? Sadece sorgulamayı, araştırmayı seven birisi. Zaman zaman detaylara takılan yeri geldiğinde duygusal. Güven arayan ve aradığını bulamayan tipik boğa burcu erkeği

  2 Responses to “mutluluk”

  1. mutluluk kavramında yürekten yazılmış bir yazı keyifle okudum. Bir insan eğer kendini küçük şeylerle mutlu edebilir. Dediğiniz gibi mutlu olma sebeplerini arttırabilirse mutlu olur.

    • güzel yorumlarınız için teşekkürler 🙂 yaşamınız boyunca mutluluğunuzun sürekli olması temennisi ile…

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir

%d blogcu bunu beğendi: