Sitemizde 15 kategori'de 775 adet yazı yazılmış ve 227 yorum bulunmaktadır.

Şub 242017
 

Bir süredir üstümde oluşan sıkıntılı durumdan dolayı meditasyon yapıyorum.. Meditasyon müzikleri eşliğinde yararlarınıda görüyorum.. Yaşadığımız çağın, stres olarak üstümüzde etkisi oldukça çok olduğundan bu tip rahatlama yöntemleride gereklilik haline geliyor..

Üstteki videoyu açıp müziği dinlemeye başlayın ve bir yandanda alttaki yazıyı okumaya devam edin.. Yazının sonunda dinlediğiniz müzikten dolayı rahatlama hissedeceksiniz.. Videoda sesi dinleyebileceğiniz kadar kısık hale getirin..

Meditasyon Nedir?

Meditasyon genel anlamda ruhumuza yapılan yolculuk gibidir.. Normal hayatımızın akışına kendimizi öylesine çok kaptırmışızki, ruhumuzu bir kenara iter olmuşuz.. Oysa tüm bedenimizi götüren motor ruhumuzdur.. Bedenimizi bir araba olarak düşünün.. Beynimiz ise şöför koltuğunda oturan bizdir.. Arabaya yakıtı koyar ve sürekli gideriz.. Ancak arabamızın bakımlarını yapmazsak bir gün yolda kalırız.. Sadece yakıt koymakla olmuyor yani.. Suyuna bakmak lazım, yağını kontrol etmek lazım, lastikleri, farları iyi çalışır durumda tutmak lazım..

İşte Meditasyon buna benzer.. Sadece karnımızı doyurmak yetmiyor vücudumuzu sağlam ve dinç tutmak için.. Beynimizi rahatlatmak, psikolojimizi gevşetmek gerekiyor.. Meditasyon bunu sağlıyor.. Üstelik bunun için para harcamanıza gerekte yok.. Günde yarım saat kendinize ayırmanız yeterli..

Meditasyonun Faydaları Nedir?

Maddeler halinde vereyim hemen.. Özellikle son zamanlarda kendi yaptığım meditasyonlar ile edindiğim tecrübeler..

 • Yoğun stresten kurtulmaya başlarsınız..
 • Unuttuğunuz beyninizi görmeye başlar, onunla dost olmaya başlarsınız..
 • Tüm bedeninize derin bir rahatlama gelmeye başlar.. Gerginliğiniz 3. 4. seanstan sonra kaybolmaya başlar..
 • Sinirli yapınız ortadan kalkmaya başlar..
 • Sevdiğiniz insanlara karşı iletişiminiz gelişir..
 • Çevrenize karşı daha pozitif olacaksınız..
 • İşinize daha yoğun konsantre olup başarılı olacaksınız..
 • Düşünceleriniz daha derli toplu hale gelecek..
 • Başınızdaki ağırlık gidecek ve rahatlama hissedeceksiniz..
 • Uykusuzluk çekmeyecek, daha derin ve rahat uyuyacaksınız..
 • Bedeniniz günün yorgunluğunu daha rahat atacak..
 • Olumsuz düşünceler dağılmaya başlayacak..
 • Zaman içinde vücudunuzdaki bazı ağrıların kaybolduğunu farkedeceksiniz.. Özellikle baş ağrısı çekenler rahatlama hissedecek..
 • Her türlü durum karşısında sakinliğinizi muhafaza edeceksiniz..
 • Etkili bir meditasyon ile incelikli bir zekayı yansıtan sistemimizi yeniden dengeleyerek ve merkezlerimizi temizleyerek, sebeplere doğrudan hamlede bulunmamızı sağlayacak.
 • Meditasyon haline daldığınızda, duygularınızda dengeye kavuşacak..
 • İçimizdeki hakikat, farkındalık ve sonsuz neşe demek olan ilahi enerjiyi açığa çıkaracak..
 • Günden güne içimizde kurulan bu bağ, sadece fiziksel, duygusal veya psikolojik faydalar değil aynı zamanda maddi, sosyal ve mesleki faydalar da sağlayacak..
 • Uzun süreli (günde 1 saat yada daha fazla) yapılan meditasyon sigara bırakmadan, aşk acısına, dengesiz hareketlerden, zeka düzeyi artımına kadar faydaları kanıtlanmıştır.. Uzak doğuda kanser gibi hastalıklar için bile meditasyonun kullanıldığı ve büyük çoğunlukla başarı sağlandığı görülmüştür..
 • Hamilelik esnasında dinlenen meditasyon müzikleri ile yapılan meditasyonlar hem hamileliğin kolay geçmesine, hemde doğumun daha kolay olmasını sağlamaktadır.. Doğan çocuklar daha uyumlu olur.
 • Çocuklara dinletilen meditasyon müziği kişilik gelişimi üstünde üst düzeyde yararlı etkilere sahiptir.

Saydığım maddeler haricinde daha bir sürü faydası vardır.. Meditasyon yaptıkça zamanla kendinizde göreceksiniz bunu..

Meditasyon Nasıl Yapılır?

Ben genelde sırt üstü yatıp kollarımı nasıl rahat ediyorsam öyle bırakıyorum ve kendimi tamamen gevşetiyorum..  Her bir kasımın hareketsiz olduğunu düşünüyor ve beynime odaklanıyorum.. Bedenim yokmuş gibi farzedip sadece beynim ve ruhuma odaklanıp kendimi müziğin (üstte açın dediğim müzik gibi müzikler) akışına bırakıyorum.. Ruhumun bazen dağlar üstünde uçtuğunu düşünüyorum, bazen bir deniz kenarında hissediyorum.. Sizler neyle mutlu oluyorsanız onu düşünün iyi gelecektir..

Bazı web sitelerinde ve kitaplarda meditasyonu “Bağdaş kurarak oturun. Sırtınızı dik tutun ve ellerinizi iki yanda dizlerinize koyun..” şeklinde tavsiye ediyorlar.. Ben etmiyorum.. Çünkü o şekilde durulduğunda beden belli bir efor sarfediyor ve bir süre sonra rahatsız hissetmeye başlıyorsunuz kendinizi. Kendi deneyimlerimden biliyorum..

Maddeler halinde ne yapmanız gerektiğini vereyim..

 1. Üstte verdiğim gibi bir meditasyon müziği açın.. Çok açmayın.. Duyabileceğiniz rahatlıkta olsun. Düşüncelerinizi bastırmasın müzik..
 2. Sırt üstü yatın ve ellerinizi vücudunuza paralel halde yanda tutun. Ama vücudunuza dokunmasın elleriniz.. 5 cm kadar açıkta tutun kollarınızı.. Ayaklarınız birbirinden yine 5 cm kadar açık ve dümdüz olsun..
 3. İçinizdeki sese odaklanın.. Kendi kendinizle içinizde konuştuğunuz sese.. Yani ruhunuza, beyninize..
 4. Müziğin ritmine bırakın kendinizi.. Tüm diğer düşünceleri, dertleri, ağrıları o an için bir kenara bıraktığınızı düşünün..
 5. Bunu en az yarım saat (30 dakika) yapın..

Meditasyon Müzikleri

Ayrıca Ek: BURAYA tıklayarak Uyandırma Servisine Youtube üzerinden abone olup yeni eklenen müzikleri, öncekileri ve verilecek yeni bilgileri takip edebilirsiniz..

Ayrıca Meditasyon müzikleri ve meditasyon hakkında bilgilere direk cep telefonunuzdan ulaşabileceğiniz birde uygulama mevcut..

Meditasyonla ilgili herşey: http://icsel.net/

Uygulamayı Android telefon yada tabletlere indirme linki: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.wmeditasyon_4575366

Social Media Exchange Website - Likenation

Bunlara Baktınızmı?

Adnan DAN on FacebookAdnan DAN on PinterestAdnan DAN on TwitterAdnan DAN on Youtube
Adnan DAN
Aslında çokta özel biri değilim.. Biraz ukala olduğumu söylerler.. Bildiğimi anlayabilen insanlara sunmayı severim..

Sürekli sorgulama modundayım.. Neden dünyadayız, nereye gideceğiz, bu kadar basitmi yaşamak, vs. vs.. Cevaplarını bulamadığım onlarca sorum var..

Gerçekten dost bildiğim insanların sayısı bir elimin parmaklarının sayısını geçmez.. Onlarca insan arasında kendimi hep yanlız hissederim..

Ben insanım.. Adımı Adnan koymuşlar, soyadımsa zaten otomatik olarak eklenmiş DAN olarak.. Kuralları sevmem.. Ama uymak zorunda olduğumuda bilirim.. Sevmediğim öyle çok şey yapıyorumki, bu bana mutsuzluk veriyor çok zaman.. Birini sevmeyi, aşık olmayı, ona güvenmeyi çok istiyorum.. Olmayınca olmuyor, zorlamıyorum.. Hayat garip.. Ben o gariplik içinde yüzen biriyim işte..

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir