Sitemizde 15 kategori'de 779 adet yazı yazılmış ve 233 yorum bulunmaktadır.

Oca 302017
 

Yakın tarihimizin en karanlık sayfalarından birini teşkil eden Bosna Savaşı (1992-1995) esnasında Uluslar arası Kızılhaç Örgütü verilerine göre Bosna Hersek’te 312.000 kişi hayatını kaybetti. Bu kayıpların 200.000 kadarı Boşnak halkına ait olup bu halk dünyanın gözü önünde sistematik bir soykırıma tabi tutulmuştu. Bosna ve Kosova’daki katliamlarda öldürülen sivillerin gömüldüğü toplu mezarların yeri bilinmiyordu, ki pek çoğunun halen de bilinmiyor.

Söylenenlere göre toplu mezarların saklanmasında gösterilen itina pek az şeyde gösterilmiş. Mezarlar hem derin kazılmış hem de üstü kapatıldıktan sonra çevrenin doğal bitki örtüsüne uygun olarak yeşillendirilmiş.

Bugüne değin bu işlerle (toplu mezar bulma) ilgilenen insanların kullandıkları yöntemler (uydu resimleri vb) bu yüzden pek işe yaramamış.

Derken, mevcut coğrafyanın belli bazı bölgelerinde kelebek nüfusunda ciddi bazı artışlar gözlemlenmiş.Bu bölgeleri inceleyen uzmanlar bu bölgelerdeki bitki örtüsünde de tuhaf bir zenginleşme keşfetmişler.Bunun nasıl olduğunu anlamak için araştırma yaparlarken bu yerlerin altındaki cesetlere ulaşmışlar, araştırma derinleşmiş, ve toplu mezarlara ulaşmışlar.

Peki bu nasıl olmuş?

Toplu mezarlara gömülen cesetler toprağa karıştıkça toprağın besleyiciliğini artırmışlar (mineral vb yönünden), ve bu da bölgede bulunan misk otu ya da yavşan otu olarak bildiğimiz bitkinin (artemisia vulgaris) coşup fışkırmasına, ve bu da yalnızca bu bitki ile beslenen mavi kelebek nüfusunun artan besin miktarına paralel olarak artmasına sebep olmuş.

Olay basına yansıyınca yerel halk da araştırmaya katılmış ve öncelikli bölgeler belirlenip bu yolla pek çok toplu mezara ulaşılmış.

Bir teori vardı hatırlar mısınız bilmem. Ekvatorda bir kelebeğin kanat çırpışlarının kutuplarda fırtına oluşturma ihtimalinden bahsediyordu. Bu ne kadar doğru ya da yanlış bilmiyorum ama Bosna’da kanat çırpan mavi kelebekler toprak altında topluca yatanların çığlığı misali çırpıyor kanatlarını. O kelebeklerin kanat çırpışları ile bulunan toplu mezarlardan bizim beyinlerimizde bir fırtına oluşturma ihtimalini barındırıyor, yaşananları unutmamak, anlamak adına…

Savaş bittikten yıllar sonra Bosna devleti bu mezarların bulunması için bir komisyon kurmuş ve bu komisyondaki görevliler bazı bölgelerin jeolojik yapılarının değiştiğini, bu bölgelerde Mavi Kelebeklerin çoğaldığını farketmişler. Bu bölgelerde kazı çalışmaları yapıldığında 300 adet toplu mezar bulunmuş… Yani boşnakları ölülerine bu mavi kelebekler kavuşturmuş…

Bosna’da ölümü aklınıza getirmeden tek bir gün bile geçirmek mümkün değil. Neşe içinde yolda yürürken eski bir binanın üzerinde gördüğünüz mermi izleri, güneşli bir günde bir anda karşınıza çıkan içi 1992-1995 ölüm tarihli mezarlarla dolu olan mezarlıklar size yaşanan vahşeti, yiten canları sürekli olarak hatırlatıyor. Üstelik Saraybosna’lılar şehrin en büyük mezarlığını şehir merkezinin çok yakınına, şehrin en güzel tepesine kurmuşlar. Öyle ki: şehir, mezarlarda yatan şehitlerin ayakları altında…

Tarihin, en acı olaylarının yaşandığı ve insanlık dışı katliamlarının yapıldığı yerin adıdır Srebrenitsa…


İnsanlığın kendini inkar ettiği, Ortodoks ve katolik batı dünyasının kirli ittifakının neticesi 8.500 Boşnak Müslümanı katletmenin, kadeh tokuşturarak kutlandığı katliamın adı… Kazıklı Voyvoda’nın torunu Ratko Mladic’e;  Hollandalı komutanın, silahlardan arındırarak teslim ettiği ”Mavi kelebekler”diyarıdır Srebrenitsa…11 Temmuz 1995 tarihi, katliamın yıldönümü; sizleri Damla Doğan’ın kaleme aldığı Mavi kelebeklerin  hazin hikayesiyle başbaşa bırakayım…

Kelebek…

Zarafet, narinlik. Özgürlük sembolü.

Mavi…

Denizin, gökyüzünün, sonsuzluğun rengi. Özgürlük sembolü.

Peki ya ikisi birleşince?

Kocaman bir acı “mavi kelebek”…

Mavi kelebekler Avrupa’nın orta yerinde, Bosna Hersek’te yaşanan bir katliamın simgesi…

Bastığın yeri toprak deyip geçme” sözü bizlere tanıdık.

Durum Bosna’da da benzer.

Attığın her adımda bir toplu mezara rastlamak mümkün.

Bosna Savaşı’nda 312 bin kişi öldü.

35 bini küçücük çocuklardı.

Binlerce çocuk annesiz, babasız kaldı. Tarif edilemez acılar yaşadı.

50 bin kadın tecavüze uğradı.

Ruhunda tamir edilemez yaralar açıldı..

Ölenler toplu mezarlara gömüldü.

Sadece bugüne kadar 500’ün üzerinde toplu mezar ortaya çıkarıldı.

Bunların 300’ü mavi kelebeklerin yardımıyla oldu.

İşte bu yüzden de mavi kelebeklerin hikayesi bugüne kadar duyduğum en yürek yaralayıcı öykü…

Bosna Hersek’te bulunan toplu mezarların üzerinde mavi kelebeklerin uçtuğu farkedilmiş.

Bir, iki derken bunun tesadüf olmadığı anlaşılmış.

Durum biraz incelenince toplu mezarların olduğu yerlerde toprağın yapısının değiştiği, mezarların üzerinde farklı bitkiler oluştuğu belirlenmiş.

Bu koku da mavi kelebekleri çekiyormuş.

Birçok kişi için kocaman bir acı olan bu hikaye, Bosnalılar içinse bir umuttu.

Sevdiklerinin kemiklerini bulmak, sadece onlardan bir ize rastlamak isteyen binlerce kişi günlerce mavi kelebekleri izlemeye, onların peşinden gitmeye başladı.

Nice ömür mavi kelebeğin peşinde geçti…

Bugün işte bu acıların en büyüklerinden birinin yıldönümü.

8 bin Boşnak erkeğin sırf Müslüman oldukları için Sırplar tarafından katledildiği Srebrenitza Katliamı’nın…

Srebrenitza Bosna Savaşı sırasında BM tarafından güvenli bölge ilan edilmiş, binlerce kişi buraya sığınmıştı.

Ama öyle olmadı.

BM Barış Gücüne NATO’dan yeterli destek gelmedi.

Sırplar bölgeye ulaştığında da Barış Gücüne bağlı Hollandalı askerler Boşnakları Sırp askerlere birer birer teslim etti.

8 bin Boşnak Sırplar tarafından katledildi.

Tarih 11 Temmuz 1995’ti…

Üstelik öldürülen Boşnaklar için toplu mezarları kazanlar yine Hollandalı askerler oldu…

Srebrenitza insanlık tarihine kara bir leke olarak kazındı.

Elbetteki bu kanlı savaşı anlatırken, zalimlere hesap soran kahramanları da zikretmeden olmaz.

Naser Oriç; Bosnalı kahraman komutanın hazin ama bir o kadar destansı bir hayatı vardır. Kendisi hakkında kanatimce sadece şunu yazmamız yeterli olur. Srebrenitsa katliamı yapılınca, bu şehre gelen yiğit komutan katliama karışan hiçbir Sırp askerini o şehirden canlı çıkarmamıştır…

Bosna-Hersek’te yaşanan bu savaş, eşsiz bir lider, (Aliya İzzet Begoviç) ve son derece kıymetli komutanları ortaya çıkarmıştır. Bosna savaşı bittiğinde, henüz otuzuna dahi girmemiş olan Nasır Oriç, mücadelesiyle Bosna tarihinin övünç anıtlarından biri olur. Hayatı bir film gibi geçen bu komutan, şimdilerde Tuzla kentinde sivil olarak yaşamını sürdürmektedir. Kendisine minnet ve şükran duygularıyla en kalbi selamlarımı gönderiyorum…

Çeçenistan Şamillerin destan yazdığı diyarın adıdır.” İmam-ı Şamil ve Şamil Basayev önümüzde hep rehber olarak yürümüş; ”Allah’ın iki yiğit kılıcıdır.

Social Media Exchange Website - Likenation

Bunlara Baktınızmı?

Adnan DAN on FacebookAdnan DAN on PinterestAdnan DAN on TwitterAdnan DAN on Youtube
Adnan DAN

Aslında çokta özel biri değilim.. Biraz ukala olduğumu söylerler.. Bildiğimi anlayabilen insanlara sunmayı severim..


Sürekli sorgulama modundayım.. Neden dünyadayız, nereye gideceğiz, bu kadar basitmi yaşamak, vs. vs.. Cevaplarını bulamadığım onlarca sorum var..


Gerçekten dost bildiğim insanların sayısı bir elimin parmaklarının sayısını geçmez.. Onlarca insan arasında kendimi hep yanlız hissederim..


Ben insanım.. Adımı Adnan koymuşlar, soyadımsa zaten otomatik olarak eklenmiş DAN olarak.. Kuralları sevmem.. Ama uymak zorunda olduğumuda bilirim.. Sevmediğim öyle çok şey yapıyorumki, bu bana mutsuzluk veriyor çok zaman.. Birini sevmeyi, aşık olmayı, ona güvenmeyi çok istiyorum.. Olmayınca olmuyor, zorlamıyorum.. Hayat garip.. Ben o gariplik içinde yüzen biriyim işte..


  4 Responses to “Mavi Kelebeklerin Sırrı”

  1. Mavi kelebekler oldum olası çekici gelmiştir bana. Çok nadir görülen kelebekler sanırım. Verdiğiniz bilgiler içinde çok teşekkürler. Böyle güzel haberler ve makalelerin devamını bekliyoruz 🙂

  2. Bu kadar enteresan bir konuyu ilk kez okuyorum. Belgesel tadında yazılarınız var.

  3. Vay be, aslında bu güzelliğin ne acı bir hikayesi varmış. İbretlik bir geçmişi varmış bu güzel varlığın meğerse.

  4. Öncelikle kendinilerinin bile harika bir görüntüsü mevcut. Bunların sırrını okumak ta bi güzel oluyor !

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(E Posta Tekrar)

%d blogcu bunu beğendi: