Sitemizde 15 kategori'de 775 adet yazı yazılmış ve 227 yorum bulunmaktadır.

Eki 312016
 

1-15Bu fotoğrafa iyi bakın.. Fotoğrafta çevresine şaşkın şaşkın bakan kişi dünyanın süper gücü ABD nin başkan yardımcısı Joe Biden

Biden’in oturduğu altın işlemeli koltuklara ve odaya da iyi bakın… Burası da milli geliri ABD nin yarısı bile etmeyen, 17 milyon yoksulun yaşadığı, her gün fakir ailelerin evlatlarının şehit olduğu Türkiye’nin Cumhurbaşkanının sarayı..

Sizce Biden’in şaşkın bakışları neyi anlatıyor?

Bize hayran kaldığını mı?

Türkiye’nin ne kadar güçlü bir devlet olduğunu mu?

Türkiye’nin gücü karşısında ezildiğini mi?

Hiçbiri değil…

Gördüğü lüks ve şatafat karşısında şaşırmış. Çünkü kültüründe altın varaklı koltuklarla gösteriş yapmak yok. Lüks harcamalarla yabancı devletlere güç gösterisi yapmak yok. Neden yok biliyor musunuz? Cahil, geri kalmış bir doğulu değil de ondan…

ak-sarayBiden’in kültüründe güç gösterisi altın varaklı koltuklarla değil teknoloji harikası uçaklarla, arabalarla, silahlarla yapılır.

Biden’in kültüründe devletler gücünü altın işlemeli duvarlardan değil bilim ve teknikten alır.

Biden’in kültüründe bir ülkeyi dünyada güçlü yapan sarayı değil ekonomisidir.

Biden’in kültüründe bir devlet, sarayının büyüklüğüyle değil bilimsel buluşlarıyla övünür.

Bu yüzden hiçbir batı ülkesinde bizimki gibi altın varaklı koltuklara oturan bir Cumhurbaşkanı göremezsiniz. İngiltere kraliyet sarayı bile bizim sarayın yanında çok sade kalır. Peki bu övünülecek bir şey mi?

Bilimde, teknikte, çağdaşlaşmada geri kalmış toplumlar için evet

Bilimde, teknikte, çağdaşlaşmada ileri düzeyde, aydınlanma çağını yaşamış toplumlar için hayır.

Çünkü her toplum sahip olduğu en değerli şeyle övünür. Eğer refah düzeyi yüksek, bilimde, teknolojide ileri bir toplumsanız biliminizle teknolojinizle övünürsünüz. Mesela Japonlar… Bir Japon’un en çok övündüğü şey teknolojisidir. Depreme dayanıklı binalarıyla, teknolojik aletleriyle övünürler. En büyük değerleri teknolojileridir.

Eğer ekonominiz dibe batmış, aydınlanma çağını yaşamamış, geri kalmış bir toplumsanız altın varaklı koltuklarınızın olduğu lüks saraylarınızla övünürsünüz. Ülkenize gelen yabancı misafirlere gösterebileceğiniz teknoloji harikası tesisleriniz, fabrikalarınız olmadığı için sarayınızı gösterirsiniz. İşte bizim de böyle sarayımız var dersiniz. Mesela Türkiye, Suudi Arabistan, Kuveyt, Brunei

ak-saraySaydığım ülkelere dikkatle bakın… İçlerinde bir tane gelişmiş ülke var mı? Yok. Kadına değer veren bir ülke var mı? Yok. İnsanlığa bilimiyle katkıda bulunan bir ülke var mı ? Yok. Hepsinin ortası geri kalmışlık, cahillik, yobazlık, fakirlik. Hepsi İslam ülkeleri… İlk ayeti ”oku” olan bir dine inanan ülkeler ama okuyan yok. İşte bu yüzden övünecekleri tek şey lüks sarayları.

Son olarak tarihten örnek vermek istiyorum. Hem de bizim İslamcı, neo Osmanlıcı tayfanın gece gündüz dilinden düşürmediği ama zerre kadar bilgi sahibi olmadığı Osmanlı tarihinden…

Osmanlı’da ilk saray ne zaman yapılmıştır biliyor musunuz? Fatih döneminde yapılan Topkapı sarayı. O da İstanbul’un fethinden 20 yıl sonra. Yani Fatih İstanbul’u fethettikten sonra artık ben fatihim bana şöyle devasa lüks bir saray yakışır dememiş. 20 yıl boyunca Beyazıt’ta mütevazi bir sarayda oturmuş.

Topkapı sarayını gezmişseniz bir şey dikkatinizi çekti mi bilmiyorum. Topkapı, Avrupa sarayları ya da Dolmabahçe gibi tek parçalı büyük bir yapı değildir. Çok geniş bir arazi üzerinde tek katlı evlerden meydana gelen bir komplekstir. Adalet kulesi dışında yüksek bir yapı göremezsiniz. Çok büyük bahçeler, çiçekler vardır. Tek katlı evler vardır. Sarayda gezerken bir bina içinde değil bahçe içinde gezersiniz.

Osmanlı bu sarayda 400 yıl boyunca devleti yönetti. Çağ açıp kapatan Fatih bu sarayda yaşadı. Avrupa’nın ismini duyunca tir tir titrediği Yavuz bu sarayda yaşadı. Batının ”muhteşem” dediği Kanuni sultan Süleyman 46 yıl devleti bu saraydan yönetti. Hem de bir oturma odası büyüklüğünde bir odadan…


Oda küçüktü ama o odada oturan kişi Fatihti,Yavuzdu, Kanuniydi. Yabancı elçiler o küçücük odaya girerken bir cihan imparatorluğunun sarayında olduğunu, karşısında bir cihan imparatorunun oturduğunu bilerek başı eğik giriyordu. O küçücük oda, yabancı devletler için kendi saraylarından 10 kat büyüktü.

Peki ya ak sarayı gören Joe Biden ?

Yüzündeki ifadeye dikkatli bakın. Hiç eziklik, ezilmişlik duygusu görebiliyor musunuz? Bakışlarında bir tebessüm var, alay var. Çünkü ne geldiği saray bir cihan imparatorluğunun sarayı ne de yanındaki Kanuni gibi bir cihan imparatoru.

Kaynak


Yukarıdaki yazıyı Tıbbiyeli Hikmet yazmış.. Ellerine sağlık.. Bende bu sarayın giderlerini araştırdım biraz.. buyrun altta devam edin..

  • Maliyeti

Basına yansıyan ‘Ak Saray’ görselleri üzerinden sarayın inşasında kullanılan malzemeleri tespit ederek maliyetlerini açıklayan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, şu zamana kadar yaptıkları hesaplamalar üzerinden Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın ‘maliyet tablosu’nu yayınladı.

‘Ak Saray’ın tamamlanmasıyla maliyetinin sorgulanması üzerine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın proje bedelinin 1 milyar 370 milyon TL olduğunu açıklamıştı.

Mimarlar Odası ise, aylık elektrik giderlerinden, ‘saray’ın peyzajına, mobilyalardan çokça tartışmaya ‘lüks klozet’lere kadar‘Ak Saray’ için 4 milyar 586 milyon TL’lik bir maliyet tablosu çıkardı.

Mimarlar Odası’nın iddiasına göre, Ak Saray’ın ‘tuzlu’ maliyet tablosu şöyle:

* Peyzaj ve Bitki Maliyeti: 2 milyar 500 milyon TL

* Peyzaj Bakım Maliyeti: 108 milyon TL

* Yüksek Güvenlikli cam maliyeti (22.000 metrekare üzerinden): 701 milyon TL

* 4.000 metrekare halı maliyeti: 1 milyon 200 bin TL

* Aylık elektrik gideri: 1 milyon 200 bin TL

* 6 aylık soğutma gideri 3 milyon 600 bin TL

* Isıtma gideri-doğalgaz (6 aylık): 10 milyon TL

* Güvenlik maliyeti-altyapı ve kameralar: 50 milyon TL

* 1 yılık temizlik maliyeti: 104 milyon TL

* Asansör Maliyeti (81 asansör): 30 milyon TL

* Çakıl taşı maliyeti (490 ton):  1 milyon 500 bin TL

* Altın varaklı bardak maliyeti (adet): Bin TL

* Klozet maliyeti (5 – 7 – 10 bin) ortalama 500 klozetten: 3 milyon 600 bin TL

* 1 m² ipekli duvar kağıdı:  Bin TL

* Saray etrafı yol ve kavşak maliyeti: 60 milyon TL

* Yüksek güvenlikli kasa: 100 bin TL

* Ultra VİP sinema: 300 bin TL

* Tek mevsimde mevsimlik çiçek alımı: 400 bin TL, mevsimlik: 1 milyon 600 bin TL

* Proje bedelleri (asgari): 500 milyon TL

* Asansörlerin aylık bakımı: 200 bin TL / aylık bakımı 2 milyon 400 bin TL

* 80 metrekare yüzme havuzu mekanik aksamı: 225 bin TL

* Sauna, spa hamam, jakuzi birim metrekare maliyeti: 9 bin TL

* Sıcak su maliyeti (yıllık): 2 milyon TL

* Balo Salonları için 4000 m² parke: 3 milyon 200 bin TL

* Mobilyalar (İdari personel için, ana bina ve konut hariç): 16 milyon TL

* Avize 200 adet (yuvarlak merdiven üstü): 35 milyon TL

* 150 adet (çift kanatlı kapı tanesi 170 bin lira): 100 milyon TL

* Toplantı odası maliyeti (Genius marka bir koltuk tanesi 7 bin avro): 1 milyon 200 bin TL

* Tik ağacı kaplama 1m²si 500 avro: 200 milyon TL

* Bahçe Duvarları (çevresi 550 metre): 20 milyon TL

* Konut mutfak 650 metrekare: 6 milyon 500 bin TL

* Yıkılan Orman Genel Müdürlüğü lojmanları için yeni lojman alımı: 11 milyon 500 bin TL

* Sarayda fasıl için kullanılan masa ve sandalyelerin maliyeti: 6 milyon 500 bin TL

* Sarayda kullanılan bizassa cam mozaik: 9 bin TL

* Saray çatı yüzeyi yaklaşık 35 bin metrekare: 85 milyon TL

* 1 Aylık, elektrik, doğalgaz, peyzaj bakım, ısıtma, soğutma vb. giderleri: 21 milyon TL.

Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, binlerce kalem imalat olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bunlar bizim mesleğin günlük yaptığı işler. Bugüne kadar kent izleme merkezimizdeki uzmanlarla birlikte, açıkladığımız maliyetler minimum düzeyde açıklanmıştır, bu maliyetlerin hepsi özel üretim olarak değerlendirilmeli ve en az yüzde 35-40 maliyet eklenmeli. Saraydaki maliyetlerin tamamının tablosunu halkımızın bir kez daha değerlendirmesi için iftiharla sunarız.”

  • Şu anki Aylık Gideri

Mimarlar Odası, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın elektrik, su, doğal gaz, ısıtma, soğutma, temizlik, peyzaj gibi aylık sabit giderlerinin 21 milyon lira ( eski para birimi ile 21 Trilyon) olduğunu duyurdu. Bu parayla 240 bin kişinin 1 aylık temel giderleri karşılanabilir.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Kaçak sarayın 1 aylık sabit giderleri ile Aksaray ilinin köyleri hariç ve il ve ilçe merkezlerindeki tüm hanelerin 1 aylık temel giderleri karşılanabilir. Aksaray halkının tamamından toplanan elektrik su doğal gaz ödemeleri, kaçak sarayın giderlerini karşılıyor. Yani Aksaray ili kaçak saray için çalışıyor” diye konuştu.

Ak Sarayın 1 aylık elektrik faturasının 1 milyon TL`yi aştığıda pek bilinmeyen bir gerçek..

Adana Milletvekili Ali Demir yaptığı açıklamada, Kaçak Saray’ın elektrik faturasını ellerine ulaştığını belirtti. Konuyu TBMM’ye taşıyacağını ve takipçisi olacağını belirten Demirçalı faturanın ayrıntılarını da açıkladı. Kaçak Saray’ın 18.12.2014 ve 21.01.2015 tarihleri arasındaki elektrik faturası bedeli 1 milyon 140 bin 567 TL. Söz konusu dönemde 89 bin 262,053 kilovat elektrik tüketimi yapılmış.ak-saray

Diyecek ne var bilmiyorum..

Social Media Exchange Website - Likenation

Bunlara Baktınızmı?

Adnan DAN on FacebookAdnan DAN on PinterestAdnan DAN on TwitterAdnan DAN on Youtube
Adnan DAN
Aslında çokta özel biri değilim.. Biraz ukala olduğumu söylerler.. Bildiğimi anlayabilen insanlara sunmayı severim..

Sürekli sorgulama modundayım.. Neden dünyadayız, nereye gideceğiz, bu kadar basitmi yaşamak, vs. vs.. Cevaplarını bulamadığım onlarca sorum var..

Gerçekten dost bildiğim insanların sayısı bir elimin parmaklarının sayısını geçmez.. Onlarca insan arasında kendimi hep yanlız hissederim..

Ben insanım.. Adımı Adnan koymuşlar, soyadımsa zaten otomatik olarak eklenmiş DAN olarak.. Kuralları sevmem.. Ama uymak zorunda olduğumuda bilirim.. Sevmediğim öyle çok şey yapıyorumki, bu bana mutsuzluk veriyor çok zaman.. Birini sevmeyi, aşık olmayı, ona güvenmeyi çok istiyorum.. Olmayınca olmuyor, zorlamıyorum.. Hayat garip.. Ben o gariplik içinde yüzen biriyim işte..

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir