Sitemizde 15 kategori'de 775 adet yazı yazılmış ve 227 yorum bulunmaktadır.

Kas 162016
 

italyan-usulu-askOrjinal adı Matrimonio all’Italiana olan bu 1964 yapımı film izlenmesi gereken filmlerdendir. Başrollerinde Sophia Loren ve Marcello Mastroianni bulunan filmin yönetmenliğini Vittorio De Sica yapmış.. Sinema sanatının dikkat çekici filmlerinden biri olan İtalyan Usulu Aşk, kadın erkek ilişkileri üzerine yapılmış en eğlenceli ve en başarılı yapıtlardan biri.

Filumena ve Domenico’nun yıllar sürecek sıradışı ilişkisinin başlamasını sağlayan şey Filumena’nın çalıştığı randevu evidir. Henüz onyedi yaşındaki bir genç kızken randevu evinde karşılaştığı Domenico, genç kızın hayatını bambaşka bir yöne doğru sürükler. Ardından geçen yirmi yıl boyunca Domenico’nun tüm ev işlerinden ve düzeninden sorumlu olan kadın, Domenico’nun bir haberiyle yıkılır. Yıllardır birlikte olduğu bu adam genç bir kızla tanışmış ve onunla evlenmeye karar vermiştir. Kurnazca planları sayesinde bu evliliğin önüne geçen Filumena, planının anlaşılması sonrasında zor anlar yaşayacaktır.

Film, şair, oyun yazarı, yönetmen, aktör ve aynı zamanda da bir senatör olan Napolili Eduardo De Filippo’nun 1946 yılında yazmış olduğu “Filumena Marturano” adlı tiyatro oyunundan uyarlanmıştır. Filumena Marturano aynı zamanda oyunun ve filmin kahramanı olan kadının adıdır. Senaryosunu Renato Castellani, Tonino Guerra, Leonardo Benvenuti ve Piero De Bernardi’nin birlikte uyarlayıp yazdıkları filmi Vittorio De Sicayönetmiştir. Bu film “Filumena Marturano” nun ilk sinema uyarlaması değildir. Oyun daha önce 1950 yılında Arjantin’de ve 1951 yılında İtalya’da olmak üzere iki kez daha sinemaya aktarılmıştı. İtalyan versiyonunu bizzat oyunun yazarı yönetmişti.

Başlıca rollerinde Sophia Loren, Marcello Mastroianni ve Aldo Puglisi’nin oynadıkları filmin görüntülerini Roberto Gerardi çekmiş, müziğini iseArmando Trovajoli yapmıştır. Filmin yapımcısı Carlo Ponti aynı zamanda Sophia Loren’in eşidir.

Filmde, çapkın işadamı Domenico (Marcello Mastroianni), metresi Filumena (Sophia Loren)’nın doğurduğu üç çocuktan birinin kendisinden olduğunu söylemesi (ama hangisinin olduğunu söylemez) üzerine başka bir kadınla yapacağı evlilikten vazgeçip Filumena’yla evlenmeyi kabul eder.


En iyi Yabancı Film” ve “en iyi kadın oyuncu” Oscar ödüllerine aday gösterilen film, “en iyi yabancı film” dalında Altın Küre ödülünü kazanmıştı. Ayrıca Moskova Uluslararası Film Festivali’nde Sophia Loren’e “en iyi kadın oyuncu” ödülü verilmişti. İtalya’da ise David di Donatello ödüllerinden dördü bu filme verilmiştir.

Filmin adı seçilirken muhtemelen İtalyan yönetmen Pietro Germi’nin 1961 yılında çektiği Divorzio all’italiana (İtalyan Usulü Boşanma) adlı, konusu Sicilya’da geçen ve taşra hayatı ile yörenin geleneklerini eleştirdiği alaycı güldürü filminin rüzgârından yararlanmak istenmiştir. De Sica’nın bu filmi ise Napoli’de geçmektedir (De Sica da Napolilidir). Her iki yönetmen de İtalyan Yeni Gerçekçiliği sinema akımının öncülerindendir ama söz konusu bu filmleri Yeni Gerçekçilik akımından hayli uzaktadır.

II. Dünya Savaşı öncesinde Beyaz Telefon Filmleri denen ve Mussolini rejiminin bir ürünü olan pembe kaçış filmlerinin çok ünlü ve aranılan bir aktörü olan Vittorio De Sica, savaştan sonra bir bakıma bu tür filmlere tepki olarak ortaya çıkan ve fakir halkın sosyal sorunlarına eğilen İtalyan Yeni Gerçekçiliği sinema akımının öncü yönetmenlerinden biri olmuş hatta bu akımın başyapıtlarından biri olan Bisiklet Hırsızları’nı çekmişti.

1950’lerden sonra tekrar farklı türlere yönelen yönetmenin 1960’larda yaptığı ve gerçekçiliğin iyice sulandırıldığı, bu yüzden de “Pembe Gerçekçilik” olarak adlandırılan bir dönemine ait bir dizi filmden biri de “İtalyan Usulü Evlilik” tir. Bu filmlerin çoğunda Sophia Loren ve Marcello Mastroianni oynamışlardır. Bu ödüllü film yine de benzerlerinden daha seçkin bir yere sahiptir. İddiasız ve içi boş bir farsı ancak De Sica gibi bir usta yönetmen ortalamanın üzerine çıkarmayı becerebilirdi.

Film 1964 yılında Napoli’de başlar. Çapkın iş adamı Domenico Soriano (Marcello Mastroianni)’yu genç nişanlısıyla (Marilù Tolo) beraber bir mağazada gelinlik provası sırasında görürüz. Evlilik hazırlıkları yaptıkları bu telaşlı anda dükkâna gelen yardımcısı Alfredo (Aldo Puglisi), Domenico’ya uzatmalı metresi Filumena (Sophia Loren)’nın ölüm döşeğinde olduğunu ve başında bir rahibin beklediğini söyler. Her şeyi olduğu gibi bırakan Domenico derhal Filumena’nın evine koşar. Filumena’nın durumu pek iyi gözükmemektedir. Konsültasyon için bir başka doktor beklenirken Domenico II. Dünya Savaşı sırasında yaşadığı bazı olayları hatırlamaya başlar. Bu bölüm filmde geriye dönüşle (flashback) anlatılır.

IMDB Sayfası: http://www.imdb.com/title/tt0058335/

Buyrun alttan izleyin..

Social Media Exchange Website - Likenation

Bunlara Baktınızmı?

Adnan DAN on FacebookAdnan DAN on PinterestAdnan DAN on TwitterAdnan DAN on Youtube
Adnan DAN
Aslında çokta özel biri değilim.. Biraz ukala olduğumu söylerler.. Bildiğimi anlayabilen insanlara sunmayı severim..

Sürekli sorgulama modundayım.. Neden dünyadayız, nereye gideceğiz, bu kadar basitmi yaşamak, vs. vs.. Cevaplarını bulamadığım onlarca sorum var..

Gerçekten dost bildiğim insanların sayısı bir elimin parmaklarının sayısını geçmez.. Onlarca insan arasında kendimi hep yanlız hissederim..

Ben insanım.. Adımı Adnan koymuşlar, soyadımsa zaten otomatik olarak eklenmiş DAN olarak.. Kuralları sevmem.. Ama uymak zorunda olduğumuda bilirim.. Sevmediğim öyle çok şey yapıyorumki, bu bana mutsuzluk veriyor çok zaman.. Birini sevmeyi, aşık olmayı, ona güvenmeyi çok istiyorum.. Olmayınca olmuyor, zorlamıyorum.. Hayat garip.. Ben o gariplik içinde yüzen biriyim işte..

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir