Sitemizde 15 kategori'de 775 adet yazı yazılmış ve 227 yorum bulunmaktadır.

Eyl 172016
 

2016-09-17_01-13-54İslam mezhepleri tarihi, Islam düşüncesinin gelişmesinin bazı yön lerini açıklamak bakımından özel bir önem taşır. Islam felsefesinin konuları arasında kelâm ilminin de bulunduğunu hatırlarsak, mezhepler tarihinin, Islam düşüncesine yapacağı hizmet daha iyi anlaşılır.

Çünkü kelâm filmini, islam mezheplerini bilmeden değerlendirmek imkansızdır.

Islam mezhepleri tarihi. Islâmiyet birliği ve bölünmezliği emrettiği halde, hangi sebeplerle fırkaların doğduğunu, din istismarının nasıl meydana geldiğini ve siyasetin dini nasıl kötüye kullandığını da ortaya koyar.

Yine Islam mezhepleri tarihi, çeşitli dini cereyanlar arasında doğru yolun hangisi olduğunu, sapık fırkaların doğuşlarından itibaren ne gibi safhalar geçirdiklerini ve Islam alemine ne gibi sap ıklık getirdiklerini de açıklar.

İşte bütün bu düşünceler ve birkaç senedir Fakültede öğrencilerimize mezhepler tarihi okuturken gördüğümüz teşvikler üzerine islam mezheplerine, dair bir eser yazmayı düşündük. Ayrıca Türkçede mezhepler tarihine dair ilmi neşriyatın azlığı da bizi böyle bir çalışmaya yöneltti.


Islam Mezhepleri Tarihi” adıyla sunduğumuz eser iki ciltten ibarettir. Neşredilen bu birinci cilt fıkhi ve itikadi mezhepleri içine almaktadır. Bu ciltte Ehl-i Sünnet’ten başka genel olarak bütün eski mezhepler yer almaktadır. Bu cildin, dini tedrisat yapan okulların geniş ölçüde ihtiyacını karşılıyacağını da ümit etmekteyiz.

İkinci cilt üzerindeki çalışmalarımız henüz bitmedi. İkinci ciltte daha ziyade yaşıyan sapık mezhepler ve dini cereyanlar yer alacaktır. Ayrıca tasavvufun tarihçesinden ve kollarından da bahsedilecektir.

Kitabı Alttan Okuyabilirsiniz

Kitabı alttaki formatlarda indirebilirsiniz

   PDF Olarak İndir    Epub Olarak İndir

Social Media Exchange Website - Likenation

Bunlara Baktınızmı?

Adnan DAN on FacebookAdnan DAN on PinterestAdnan DAN on TwitterAdnan DAN on Youtube
Adnan DAN
Aslında çokta özel biri değilim.. Biraz ukala olduğumu söylerler.. Bildiğimi anlayabilen insanlara sunmayı severim..

Sürekli sorgulama modundayım.. Neden dünyadayız, nereye gideceğiz, bu kadar basitmi yaşamak, vs. vs.. Cevaplarını bulamadığım onlarca sorum var..

Gerçekten dost bildiğim insanların sayısı bir elimin parmaklarının sayısını geçmez.. Onlarca insan arasında kendimi hep yanlız hissederim..

Ben insanım.. Adımı Adnan koymuşlar, soyadımsa zaten otomatik olarak eklenmiş DAN olarak.. Kuralları sevmem.. Ama uymak zorunda olduğumuda bilirim.. Sevmediğim öyle çok şey yapıyorumki, bu bana mutsuzluk veriyor çok zaman.. Birini sevmeyi, aşık olmayı, ona güvenmeyi çok istiyorum.. Olmayınca olmuyor, zorlamıyorum.. Hayat garip.. Ben o gariplik içinde yüzen biriyim işte..

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir