Sitemizde 15 kategori'de 619 adet yazı yazılmış ve 78 yorum bulunmaktadır.

Eki 282016
 

isaac-asimov-dunya-disi-uygarliklarIsaac Asimov, İncil’den Shakespeare’e, astronomiye, matematiğe varıncaya değin, bin bir çeşit konuda yapıt vermiş, Batı dünyasının en ünlü bilim ve bilim kurgu yazarlarındandır.

Yapıtlarının sayısı 262’ye ulaşan Asimov, UZAYDAKİ UYGARLIKLAR adlı kitabında, yüzyıllardır insanlığın kafasını meşgul eden, burada Erich von Daeniken’in “Tanrıların Arabaları”, “Tanrıların Ayak izleri”, “Yıldızlara Dönüş”,  “Tanrıların Stratejisi” gibi uluslararası ün yapmış kitaplarında, sürekli olarak işlediği uzaydaki zeki yaratıklar konusunu tamamen sistemli bir biçimde incelemekte, olasılıkları teker teker ele alarak, bugünkü bilgimizin ışığında mantıklı görünenleri mantıksız görünenlerden ayırmaktadır.

Sorumuz şu: Yalnızmıyız? Evrenin derinliklerine dikili gözlerin biricik sahibi insanoğlumu? Doğal duyularımızın birer uzantısı olan aletleri yalnız bizmi yapıyoruz? Gördüğünü ve hissettiğini anlamaya can atan beyinler yalnızca bizlerdemi var?

Ve yanıt da bir olasılıkla şu: Yalnız değiliz. Gözlem yapan ve araştıran başka türler de bulunuyor; belki de bizden çok daha etkin bir biçimde.

Yazar, metnini insanın yalnız olmadığına hep inandığı ve totem ruhları yaratma ihtiyacının bundan ileri geldiğini tartışarak açmış. Evrim aşamaları ve uygarlığın kökenlerine dek biyolojik, kimyasal ve astronomik sabitelerden ve bunlara uygun olmayan durumlardan bahsetmiş. Uydumuzun bu kadar yakın olmasının başka dünyalarda yaşam düşüncesini perçinlediğini ve merakı körüklediğini belirtip önemli bilimsel gelişmeleri aktarmış. Diğer gezegenlerdeki yaşam olasılığını konu edinen kitap ve öyküleri kronolojik sıraya göre irdelemiş ve bilimsel gelişme sırasına göre incelemiş. Öncelikle İç Güneş Sisteminde yaşam olasılığını inceleyen usta, ardından Dış Güneş Sisteminin olasılıklarını tartışmış.

Kitabı Alttan Okuyabilirsiniz

Kitabı Alttaki butonlardan indirebilirsiniz

   PDF Olarak İndirin     Epub Olarak İndirin

About Adnan DAN

Aslında çokta özel biri değilim.. Biraz ukala olduğumu söylerler.. Bildiğimi anlayabilen insanlara sunmayı severim.. Sürekli sorgulama modundayım.. Neden dünyadayız, nereye gideceğiz, bu kadar basitmi yaşamak, vs. vs.. Cevaplarını bulamadığım onlarca sorum var.. Gerçekten dost bildiğim insanların sayısı bir elimin parmaklarının sayısını geçmez.. Onlarca insan arasında kendimi hep yanlız hissederim.. Ben insanım.. Adımı Adnan koymuşlar, soyadımsa zaten otomatik olarak eklenmiş DAN olarak.. Kuralları sevmem.. Ama uymak zorunda olduğumuda bilirim.. Sevmediğim öyle çok şey yapıyorumki, bu bana mutsuzluk veriyor çok zaman.. Birini sevmeyi, aşık olmayı, ona güvenmeyi çok istiyorum.. Olmayınca olmuyor, zorlamıyorum.. Hayat garip.. Ben o gariplik içinde yüzen biriyim işte..