Sitemizde 15 kategori'de 733 adet yazı yazılmış ve 226 yorum bulunmaktadır.

Oca 262017
 

Mukaddime, İbn-i Haldun’un en ünlü eseridir. Tarih, iktisat, sosyoloji, ve siyaset gibi birçok sosyal bilim için temel teşkil eden görüşleri içinde barındırır. İbn-i Haldun eserini 1375’te Kal’atu ibn Seleme adlı kalede Beni Arif kabilesinin himayesinde yaşadığı dönemde kaleme aldı.

Mukaddime bir kitabın asıl metninden önceki yazısı, önsözü anlamına gelir. Klasik kaynaklarda “mukaddimetu’l-kitâb” ve “mukaddimetu’l-ilim” olarak ikiye ayrılır. Birincisi kitaba bir giriş, ikincisi ise eserin ait olduğu ilim dalı ile ilgili temel bilgilerin verilmesini amaçlar.

Mukaddime yerine “İftitâh“, “Fâtihatu’l-Kitâb“, “Tavtıe“, “Temhîd“, “Tasdîr“, “Dîbâce” ve “Medhal” gibi terimler de kullanıldığı olur. Bu giriş yazısına “konuyu okuyucuya takdim eden, arz eden” anlamında Mukaddime denildiği gibi, eserin başında ilk olarak yer alan, öne geçirilen anlamında Mukaddeme de denilir.


Haldun, Mukaddime’yi yazdıktan sonra üzerinde defalarca değişiklikler yaptı, bazı bölümleri çıkarıp bazı bölümler ekledi ve yeniden düzenledi. Dolayısıyla zamanla eserin farklı yazmaları oluştu. Bu farklı yazmalar da sonradan başkaları tarafından çoğaltıldı. Mukaddime’nin en değerli kopyaları Türkiye kütüphanelerinde bulunmaktadır. İbn-i Haldun hayatta iken kaleme alındığı düşünülen 4 elyazması bulunmaktadır. İki yazma da yazarın ölümünden hemen sonra kaleme alınmış izlenimi vermektedir.

Kitabı Alttaki Butonlardan İndirebilirsiniz

   1. CiltPDF Olarak İndirin    2. CiltPDF Olarak İndirin

Kitabı Alttan Okuyabilirsiniz

[tab: 1. Cildi Okuyun]

[tab: 2. Cildi Okuyun]

Bunlara Baktınızmı?

  2 Responses to “İbn-i Haldûn – Mukaddime / 2 Cilt”

  1. http://www.haberlotus.com/author/omernasuhibildik/

    şöyle bir link var ilginç…

  2. makale için teşekkür edicektim ama altta kitabı okuma alanını görünce çok hoşuma gitti böyle güzel şey için teşekkür ederim

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir