Sitemizde 15 kategori'de 775 adet yazı yazılmış ve 227 yorum bulunmaktadır.

Ara 272016
 

Diğer adı hemeroid olan basur rahatsızlığının oluşumu kalın bağırsak ve anüsteki toplardamarların genişlemesi sonucu meydana gelmektedir. Genellikle 25 ve 30 yaşı ve üstündeki kişilerde görülebilmektedir. Şişen damarların meme gibi anüs dışına sarkmasıyla kendini göstermektedir. Birçok oluşum sebebi sayılabilir.

Çok fazla ayakta kalmak, fazla egzersiz yapmak, karaciğer rahatsızlıkları, fazla oturmak ve devamlı kabız olmak bu sebeplerden bazılarıdır. Birincil ve ikincil basurlar şeklinde iki grupta incelenmektedir.
Birincil basurlar, makat bölgesinde bulunan toplardamar ağının gerçek hastalığıdır. Oldukça yaygın olarak rastlanabilmektedir. İkincil basurlar ise, kapı toplardamarı düzeyindeki kan akışının engellenmesi sonucunda gerçekleşir ancak siroz gibi hastalıklar da bu grupta sayılabilen tetikleyici durumlardır.

İç ve dış basur olarak ikiye ayrılan basur çeşitleri, anüs bölgesinin kapanmasını sağlayan kasın altındaki toplar damardaki genişlemeyle meydana gelmekteyse dış, mukoza sarkması ve boğulması yüzünden meydana geldiyse basur olarak kabul edilmektedir.

Dış basurun oluşma sebebi, dışkı genişlemesi sonucu dışarıya sarkmadır. Kanamaya neden olarak kansızlık ve iltihaplanmaya neden olmaktadır.

İç basur ise anüs bölgesinin kapanmasında görevli olan büzgen kasın üstündeki toplardamarın genişlemesi sonucu meydana gelmektedir.

Basurun ilk belirtisi makat bölgesinde meydana gelen kanamanın görülmesidir. Bunu görür görmez kişiler hiç vakit kaybetmeden doktor kontrolüne gitmelidir. Diğer basur belirtisi de iltihaplanmanın gerçekleşmesidir. İltihaplanmayı, basur memelerinin şişip genişlemesinden anlayabilirsiniz.

Basur kanamaları az miktarda olsa da bu kanamanın özellikleri her dışkılama sonrasında gerçekleşerek bir süre sonda hastada kansızlık durumuna sebep olmasıdır. Bu da çok tehlikeli bir durum olduğu için anında kontrol altında alınmalıdır ve acilen tedaviye başlanmalıdır.

Tedavisi

Hemeroid tedavisinde ilk önerilen tedavi yöntemi düzenli dışkılama yapılmasıdır. Bu şekilde dışkı bağırsak içinde daha az süre beklemektedir ve böylece tıkanıklık gibi problemleri de önlemiş bulunmaktadır.

Bazı basit önlemlerde de kolayca giderilebilmektedir. Basurdan kurtulmak için hastaların dikkat etmesi gereken bir diğer kural beslenme düzenidir

Özellikle baharatlı ve acı yiyeceklerde kaçınılmalıdır. Ayrıca fazla yemek yiyen kişilerin de bu durumu kontrol altına alıp, dengeli beslenmesi gerekmektedir. Alkol ve kahve ürünlerinin tüketiminden kaçınılmalıdır. Bir takım kremler yardımıyla da basur rahatsızlığının tedavisi sağlanabilmektedir.

Hemeroid için önerilen olmazsa olmaz tedavi yöntemlerine ayrıca sıcak oturma banyosu da verilmektedir. Aynı zamanda basur rahatsızlığı olan kişiler, hareketsiz ve durağan bir yaşam tarzından sıyrılarak, hareketli bir hayata adım atmalıdır. Basurun ilerin aşamasında, bu yöntemlerden ziyade cerrahi müdahalelere başvurulmaktadır. Kriyoşirüji adı verilen sıvı azot ve dondurucu bir alet ile basur memeleri çıkarılmaktadır.

Bunların dışında hemeroide iyi gelen bazı bitkisel tedavi metodları da vardır, kısaca inceleyecek olursak;

Buz: Kan damarları şişliğini azaltarak basurdan kaynaklanan ağrıların anlık rahatlamasını sağlar.  Bunun için buzları beze koyarak veya donmuş bezelye vaya mısıraları bir havluya saraka hemeridle ilgili bölgeye 20 dakika boyunca uygulayın.

Buz uygulaması anlık ağrıları gideridiği gibi basura iyi gelir. Hemeroid belirtilerini azaltmak için günde 2-3 kere uygulama yapın.

Aloe Vera: Aloe vera hemoroidin neden olduğu kaşıntı, iltihaplanma ve tahrişi azaltmaya yardımcı olan anti-enflamatuar ve tedavi edici özellikleri ile bilinir. Aloe Vera iç ve dış hemoroidi tedavi etmek için kullanılır.

Aloe vera yaprağı alın ve yaprakları ince kesin  Bir kaba koyarak buzdolabında soğumasını sağlayın ve daha sonra soğuk şekilde ağrı ve kaşıntılı bölgelere uygulayın. Daha etkili sonuçlar alabilmek içib 3-5 gün düzenli şekilde uygulayın.

Limon Suyu: Limon suyu kılcal ve kan damarı duvarlarının güçlendirilmesi sağlayarak basur tedavisine yardımcı olur. Aynı zamanda etkili antioksidan olması ve C vitamini içermesi hemeroid tedavisini hızlandıramaya yarar.

Bunun için limon suyunu pamuğa dökerek el yordamıyla basurdan etkilenen kaşıntılı ve ağrılı bölgeye uygulayın. Başlangıçda yanma veya karıncalanma hissi olacaktır ama  bu durum birkaç dakika sonra geçer.

Daha etkili sonuç almak için bal veya zencefil suyuna limon karıştırarak uygulayabilirsiniz.

Badem Yağı: Badem yağının, yumuşatıcı ve dışarıdan dış hemoroidiniz tedavisinde kullanılan derin doku emme özellikleri vardır. Badem yapı hemeroidden etkilenen bölgeyi nemlendirir ve inflamasyonu geçiştirir ve anüs çevresinde yanma ve kaşıntı hissini azaltır.

Badem Yağını pamuğa dökerek ağrı, kaşıntı veya sancı olan basurdan etklenen bölgeye uygulayın. Rahatlama oluşana kadar devam edin.

Zeytinyağı:Zeytinyağı, dış hemoroids tedavisinde kullanılan anti-enflamatuar ve anti-oksidan özelliklere sahiptir. Özellikle dış basur tedavisinde oldukça etkilidir. Bunun yanında inflamasyonu azaltmak ve anal kanalda şişmiş kan damarlarının boyutunu normalleştirmey faydalıdır, ayrıca kan damarlarını yumuşatır.

Bunun için yapmanız gerek çok basit, günlük olarak bir tatlı kaşığı hakiki zeytin yağı tüketmeye çalışın.

Tahıllı Yiyecekler: Eğer basur hastalığından muzdaripseniz düzenli şekilde tahıllı yiyecekler tüketmeye dikkat edin.Tahıllar gastro-intestinal sistemi temizlemek için yardımcı olur, kabızlığı önler ve kolonun daha etkili çalışmasını sağlar. Boşaltımı ve sindirimi kolaylaştırırlar. Yani sorunu önlemek için düzenli şekilde yulaf, arpa, kahverengi pirinç, darı, mısır ve buğday gibi bazı iyi tam tahıllı ürünler tüketin.


Hindistan cevizi yağı:  Hindistan cevizi yağı hemoroid tedavisinde kullanılan bir başka etkili bitkisel çözümdür. Hindistan cevizi yağı vücudunuzda meydana gelen hemoroidi önlemek için gereken pek bir çok besini içerir. Aynı zamanda, antiviral, anti-mikrobik ve anti-bakteriyel özelliklere sahiptir.

Diğer yağ çeşitlerinde olduğu gibi, pamuk yordamıyla uygulama yapabilirsiniz. Günde birkaç kere tekrar edin ve rahatsızlık geçene kadar devam edin.

Kuru erik: Kuru erik sindirim sistemini hızlandırdığı gibi basur tedavisinde de etkilidir. Düzenli şekilde kuru erik tüketmek veya hoşafını yaparak içmek basur sorununu ortadan kaldırabilir.

Elma sirkesi: Elma sirkesi özellikle  şişmiş kan damarlarının normalleşmesine yardımcı olarak dış hemoroid tedavisini destekler. Ama çabuk sonuç almak için filtresiz ve pastörize edilmemiş elma sirkesi kullanmayı unutmayın.

Elma sirkesini bir tatlı kaşığı miktarda bir bardak suya iyice karıştırarak günde iki kere alın.

Su: Düzenli su tüketimi sindirim sisteminin genel sağlığını korumaya ciddi anlamda katkıda bulunur. Bağırsak hareketlerini hızlandıran su sinirim ve boşaltımı kolaylaştırdığı gibi basur ve hemoroid gibi hastalıkların tedavisinde etkilidir.

Basur tedavisi boyunca günde ortalama 8-10 bardak su tüketimi yapılmalıdır.

 • Acı marul yapraklarından ve kökünden yapılan çay basurdan şikayeti olanlara fayda sağlar.
 • Andız otu basur tedavisinde etkilidir.
 • Kabak’ın basura olumlu etkileri vardır. Karpuz ve üzüm basura iyi gelir.
 • At kestanesi (bir kilo) küçük parçalara doğranarak pişirilir ve suyu ile temizlenilirse basuru önler.
 • Ebegümeci yapraklarından basur için merhem yapılır.
 • Meşe kabuğu tozu basur bitkisel tedavisinde etkilidir.

Toz zerdeçal ile basur tedavisi

Toz zerdeçal hemoroid için çok faydalıdır. Aktif maddesi kurkumindir. 1 silme tatlı kaşığı zerdeçal (yaklaşık olarak 3 gram), ortalama 30-90 mg kurkumin içerir. 200 mg/gün’lük dozlarda (yaklaşık 2-4 silme tatlı kaşığı toz) zerdeçalın antienflamatuvar, antikanserojen ve antiaterojenik olduğu gösterilmiştir. Şimdiye kadar bilinen bir yan etkisi yoktur.

Karahalle ile basur tedavisi

Karahalle bitkisi taş kadar sert bir bitkidir ve kahve çekirdeğine benzer. 100-150 gram karahelleyi çok az miktarda sade veya sıvı yağ ile, kısık ateşte, sürekli karıştırmak suretiyle pişirin. Pişirilen karahelle çekirdekleri yumuşak bir kıvam alacaktır. Altını kapatıp, ılıyıncaya kadar bekleyin ve ılıyançekirdekleri cam bir kavanozda saklayın. Hemoroid şikayetlerinizin yoğun olduğu günlerde, yemeklerden önce, günde 2-3 kez 1 adet çekirdeği çiğneyin.

Kuşburnu ile basur tedavisi

Kuşburnunu yıkayıp temizledikten sonra, pelte kıvamına gelinceye kadar pişirin. Elde ettiğiniz pelte ılıyınca, bu pelteyi makat bölgesine tampon yapacak şekilde koyun. Üzerine naylon kapatarak çamaşırınızı giyin ve oturun.

Sülük ile basur tedavisi

Son dönemlerde tıbbında önemle üzerinde çalıştığı sülük tedavisi hemoroid ve ilerlemiş varis vakalarında oldukça iyi sonuç vermekte. Sülük tedavisini yapan pek çok merkez bulunmakta. Ama önemli bir hatırlatma yapalım. Tedavide kullanılan sülükler başka birinde daha kullanılırsa hepatit ve AIDS gibi hastalıkların yayılması açısından risk teşkil etmektedir.

Ω Tedavi Kürleri

 • Kür 1: 4 bardak soğuk su içine 4 tatlı kaşığı ufalanmış çoban çantası ve bu karışım 8 saat bekletilir. Bekletilen karışım 1 gün içerisinde tüketilmelidir. Ayrıca çoban çantası kaynatılır ve bu su ile basur yıkanır.
 • Kür 2: 1 bardak kaynar su içine 10 gram siyah üzün yaprağı konur ve 10 dakika demlenmesi için beklenir. Bu basur küründen günde 2 bardak hazırlanıp içilir.
 • Kür 3: Semizotu lapa haline getirilir. Lapa haline getirilen semizotu hemoroid üzerine konulup bir süre bekletilir.
 • Kür 4: Saf zeytinyağı ısıtılır. Sabahları bu ısıtılan zeytinyağı küründen aç karnına 50 gram kadar içilir. Zeytinyağı kürüne birkaç gün devam edilir.
 • Kür 5: 1 bardak kaynar suyun içine 1 tutam ince doğranmış maydanoz ilave edilir ve bu karışım 5-10 dakika boyunca kaynatılır. Kaynayan maydanoz kürü 20 dakika demlenmesi için bekletildikten sonra bu kür ile basurlu bölge bolca ıslatılır.

Kan birikimlerinin harekete geçirilmesi için, hindiba çayı günde 2-3 bardak içilebilir. Lokal tedavi olarak, meşe kabuğu veya ceviz yaprağı kaynama suyu ile uygulanan lavmanlar veya kompresler çok büyük rahatlıklar sağlayabilir, ama önce bağırsakların boşaltılması gerekir.

Başka bir tedavi biçiminde de uzun süre boyunca, gün aşırı değişimle, beyaz ballıbaba yaprağı, ahududu yaprağı veya böğürtlen yaprağı çayından günde 2 bardak içilir. Ayrıca, uzun süreli kullanımlarda civanperçemi çayı da kendisini kanıtlamıştır. Rahatsızlıklar sona erene kadar bu çay kürlerinin sürdürülmesi gerekir.

Tuzlu suyla hazırlanan mayıs papatyası buğu banyosunun üstünde 10-15 dakika kadar oturduktan sonra, kantaron yağı emdirilmiş bir pamuk, büzgen kasın sonuna kadar ulaşmak üzere, anüsten içeri sokulur. Böylece, dışkılamada rahatlık sağlanmış ve olası mukoza çatlakları önlenmiş olur.

Anüse sürülebilecek veya kompresler yapılabilecek bir merhemi herkes hazırlayabilir: 100g içyağında 20g kurutulmuş çobançantası kısaca kızartılır ve serin bir yere kaldırılır. Ertesi gün yağ tekrar ısıtılır ve tülbentten geçirilerek süzülür. Buzdolabında saklanmalıdır.

Uzun süreli uygulamalar: Isırgan otu, ahududu veya böğürtlen yaprağı çayı, dönüşümlü olarak ve balla tatlandırılarak içilebilir. Bolca çiçek balı tüketimi yararlı olur. Veya hindiba, ısırgan otu, sinirli ot eşit karışımının çayı günde 3 bardak içilir ve aynı zamanda da atkuyruğu veya atkestanesi yaprağı oturma banyoları alınabilir.

Bir videoda izlemiştim bi ara.. Yeşil zeytin çekirdeğinin içinin günde 5 6 tane yenmesinin basure kesin çözüm olduğunu söylüyordu.. Ne derece doğrudur bilmiyorum tabi..

Social Media Exchange Website - Likenation

Bunlara Baktınızmı?

Adnan DAN on FacebookAdnan DAN on PinterestAdnan DAN on TwitterAdnan DAN on Youtube
Adnan DAN
Aslında çokta özel biri değilim.. Biraz ukala olduğumu söylerler.. Bildiğimi anlayabilen insanlara sunmayı severim..

Sürekli sorgulama modundayım.. Neden dünyadayız, nereye gideceğiz, bu kadar basitmi yaşamak, vs. vs.. Cevaplarını bulamadığım onlarca sorum var..

Gerçekten dost bildiğim insanların sayısı bir elimin parmaklarının sayısını geçmez.. Onlarca insan arasında kendimi hep yanlız hissederim..

Ben insanım.. Adımı Adnan koymuşlar, soyadımsa zaten otomatik olarak eklenmiş DAN olarak.. Kuralları sevmem.. Ama uymak zorunda olduğumuda bilirim.. Sevmediğim öyle çok şey yapıyorumki, bu bana mutsuzluk veriyor çok zaman.. Birini sevmeyi, aşık olmayı, ona güvenmeyi çok istiyorum.. Olmayınca olmuyor, zorlamıyorum.. Hayat garip.. Ben o gariplik içinde yüzen biriyim işte..

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir