Sitemizde 15 kategori'de 775 adet yazı yazılmış ve 227 yorum bulunmaktadır.

May 212016
 

Hayalimdeki Berlin Duvarı, deneme, denemeler, ambrielBelki geriye baktığında bir kaç insanı yüzüstü bıraktığını gören insan güçsüzlüğü beni karınca gibi yiyordur. Belki de hayat bir tuşa basmakla basmamak kadar basit ama sonucu anlaşılamazdır. Yürürken ayağının takılması belki senin ömründen bir an çalıyordur, kim bilir? Çok da umrunda değil ki zaten dert edecek neyin olabilir?

Otobüse binersin – sanki çok farklı bir yere gidecekmiş, mutlu olacakmış edasıyla- bir bakarsın ki aklında bir soru: Napıyorum burda ben? Bir şeyler yerinde gider, güzel gider başlarsın sorgulamaya: Neden benim hayatım güzel gidiyor, o hak ederken? Cebinden çıkarırsın 50 tl alırsın bir pantolon, bi şey yapmışsın gibi mutlu olursun, bu kadar mıydı sendeki kapitalist insanın fiyatı?


Şu Berlin Duvarı’nın arkasında insanlar var; ölen, acı çeken, aç kalan. Bir de Berlin Duvarı’nda yaşayanlar var: işe gidenler, işten gelenler, kitap okuyanlar, pantolon alanlar, otobüse binenler Stephen Hawking’ten bahsedenler…. Çok da önemliymiş gibi sanki işe gitmesi.

Düzene ayak uydurmak zorunluymuş gibi makine parçası edasıyla üretilmeye devam ediyoruz. Bir yerden giriyoruz, bir yerden de çıkıyoruz. Süreçlere sokuyorlar bizi; büyü, oku, eğitim al, ahlaklı ol, anarşik* olma, yürü ama koşma. Berlin Duvarı’nın arkasına bakma , moralin bozulur ya , sisteme karşı olursun ve tüm edindiklerin buhar gibi sürüklenirler beyninden. Anlayacaksın ya dünyayı yöneten kimmiş; Berlin Duvarı mıymış, arkasındakiler miymiş, içi miymiş, dışı mı..

Ara sıra vicdana geldiğinde arkadakilere bir el uzatmak için aranacaksın ya bir merdiven; sonra bıkacaksın, çekeceksin elini. Ama sen boşver ;

Yürürken ayağının takılması belki senin ömründen bir an çalıyordur, bunu dert edin.

Yazım Tarihi: 16 Mart 2015

Social Media Exchange Website - Likenation

Bunlara Baktınızmı?

Ambriel
delirememek. //

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir