Sitemizde 15 kategori'de 779 adet yazı yazılmış ve 233 yorum bulunmaktadır.

Şub 222016
 

Haddini Bilmek Gerek

İlginç bir durumdur insanın haddini bilmesi.. Kime neye göre, yada kapasitenin haddini bilmek.. TDK ya göre bir deyim olan Haddini BilmekKendi değer ve yeteneğini bilmek, üstün görmemek, kendi yapabileceği şeylerin ötesine geçmemek. (Bknz)” anlamına geliyormuş.. Tabi bu genel bir değerlendirme.. Zira bu deyim sadece bu anlamda değil pek çok anlamda kullanılanılabilir..

Hani bir arkadaşım (yada öyleydi) derdi arasıra “haddini bil çizgilerimi geçme” diye.. Bu anlamda da kullanılır.. Yani bir insanın kişiliği ile belirlediği kuralları ile oluşturduğu çemberi geçmemek.. E haklıydı da.. Saygı duyup ona göre çizgilerimi belirledim.. Doğrusu bu idi..

Haddini bilmek tüm hayatımızda vardır.. Para harcarken “ayağını yorganına göre uzatmak” anlamında da haddini bilmek gerek.. Gelirin giderinden fazla ise haddini bilmiyorsun demektir..

imagesKestane çıkmış, kabuğunu beğenmemiş” misali haddini bilmeyenlerde vardır.. Kestaneyi bilirmisiniz bilmiyorum..  Paragrafın başındaki resme tıklarsanız daha iyi anlarsınız.. Kestane dikenli çirkin bir kabuktan parlak kahverengi güzel bir şekilde çıkar.. Ne kadar güzel olursa olsun çıktığı kabuk hep aynıdır.. İşte bunun gibi çıktığı ortamdan kendini soyutlayıp, farklı bir portre çizen insanlarda hadlerini bilmeden davranırlar..


Oysa doğal olmak en önemli unsurdur.. Sonuçta hepimiz çıplak gelip, aynı toprağa çıplak, kefenle gideceğiz fark gözetilmeden.. Doğumla ölüm arasında ki tavırların ise hayatında oluşan artı ve eksilerin oranını belirler.. 500 TL değerinde ayakkabı giyende WC`ye gidip .ıçıyor, 20 TL değerinde ayakkabı giyende.. Ne kadar paran olursa olsun yiyebileceğin sadece miden kadardır.. Havyarda yesen kıçından mok olarak çıkıyor, bir dilim ekmekte yesen aynı mok çıkıyor..

Kişinin değerini cebinin şişkinliği değil, kişilik kalitesi belirliyor.. Haddini bilmeyip kendini kaf dağında sanmaksa sana anca önem verilmemesini sağlıyor.. Değerini kendin değil, sana gerçekten değer veren insanlar belirliyor.. Herkez sattığı mala değerinin 2 misli fiyat isteyebilir, ama alıcı sadece değeri kadar verendir.. Değerimizi ise haddimizi bilmek belirliyor..

Böyle bir konu aslında kafamda yoktu.. Yazmak gibi bir düşüncemde yoktu.. Ancak bana haddimi bilmem gerektiğini söyleyen bazı insanlar, kendileri hadlerini bilme noktasına geldiğinde sıfır çektiler bugün.. Kiminle konuşup kiminle görüşeceğime karışma gibi lüxleri onlara vermediğimi farkedemediler..

Yakın dost bildiğim bazıları ise yine yakın dost bildiğim insana yaptıkları saçma sapan göndermeleri kabul edebileceğimi sandılar.. Oysa gerçekten dost bildiğim A ile B arasında benim gözümde fark olmadığını anlayamamışlar bunca zamanda.. Kimsenin kimseyi rencide etmeye, keyfini kaçırmaya hakkı da yok.. En azından ben kendi adıma buna izin vermem..

Birde ikili ilişkiler de haddini bilmek vardır.. İkili ilişkiler bir sandalda iki kişinin birer küreğe asılarak yol almasına benzer.. Tek bir kişinin kürek çekmesi o sandalı ilerletmez, sadece olduğu yerde dönmesini sağlar.. Hayatınızda böyle olduğuna inandığınız biri varsa bırakın sizde kürek çekme çabasını.. Hatta o küreği onun yanına bırakıp atın kendinizi denize yüzerek karaya çıkmaya çalışın.. En azından o olduğu yerde kalır, siz yüzerek biraz yorulur gibi olsanızda ilerlemeye devam edersiniz..

Kimsenin hayatınıza ve değer verdiğiniz insanlara müdahele etmesine izin vermeyin.. Tepkinizi anında koyup hadlerini bildirin.. Bildirin ki bir daha ki seferde nerede durması gerektiğini bilsin.. İnsan denen canlının akıllı olduğuna bakmayın.. Zor öğrenen bir canlıdır özellikle bu konularda.. Bencillikler diz  boyudur her enlemde..

Social Media Exchange Website - Likenation

Bunlara Baktınızmı?

Adnan DAN on FacebookAdnan DAN on PinterestAdnan DAN on TwitterAdnan DAN on Youtube
Adnan DAN

Aslında çokta özel biri değilim.. Biraz ukala olduğumu söylerler.. Bildiğimi anlayabilen insanlara sunmayı severim..


Sürekli sorgulama modundayım.. Neden dünyadayız, nereye gideceğiz, bu kadar basitmi yaşamak, vs. vs.. Cevaplarını bulamadığım onlarca sorum var..


Gerçekten dost bildiğim insanların sayısı bir elimin parmaklarının sayısını geçmez.. Onlarca insan arasında kendimi hep yanlız hissederim..


Ben insanım.. Adımı Adnan koymuşlar, soyadımsa zaten otomatik olarak eklenmiş DAN olarak.. Kuralları sevmem.. Ama uymak zorunda olduğumuda bilirim.. Sevmediğim öyle çok şey yapıyorumki, bu bana mutsuzluk veriyor çok zaman.. Birini sevmeyi, aşık olmayı, ona güvenmeyi çok istiyorum.. Olmayınca olmuyor, zorlamıyorum.. Hayat garip.. Ben o gariplik içinde yüzen biriyim işte..


 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(E Posta Tekrar)