Sitemizde 15 kategori'de 779 adet yazı yazılmış ve 233 yorum bulunmaktadır.

Mar 082016
 

TeNNiSeRTeNNiSeR`i es geçmek mümkün değil.. horozz.net`in bir nevi arşivcisi olan Ayhan`ımız teknolji üzerinde yoğundu.. Bugün hala teknoloji üzerine kurumsal bir firmada çalışır ve evlendi, baba oldu.. Ara ara konuştuğum bu dostumuz sitemizin ilk anlarından bugüne kadar takipçisi olan tek kişi aslında.. Buyrun TeNNiSeR`den bir yazı.. 2003 yılında yazılmış buda..

1986 tarihinde basılmış Sabah gazetesinin eki olan bilgi hazineleri adlı kitapçıktan 101 konu 101 cevap başlıklarından bazılarını sizlerle paylaşmak istedim (101 tane başlığı tektek yazamıyacaam için :) bazılarını güzellerini). Birazda bilgilendirici olduğuna inanıyorum. Eski bir kitapçık olmasından dolayı içerisindeki bilgilerde eskiye daha bağımlı. Bazıları kısaca şu şekilde;

Ters Dönen Gezegen Hangisidir? Güneşe en yakın ikinci gezegen olan Venüs ekseni etrafında diğer gezegenlerden ve dünyadan farklı olarak ters yönde, yani doğudan batıya dönmektedir. Bu dönüşünü 243 günde, güneş etrafındaki dönüşünü ise 225 günde tamamlamaktadır.

Ultraviyole Işınları Niçin Görülmez?Tabii kaynağı güneş olan ultraviyole (morötesi) ışınları, tayfın sonundaki menekşe rengi ışınların ötesinde görünmeyen ışınlardır. Dalga uzunluğu ancak 6000 anguström (1 ang. milimetrenin 10 milyonda biriymiş bu arada) civarında olan ışınları görebilen insan gözü, dalga boyu ortalama 500 ang. uzunluğunda olan ultraviyole ışınlarını normal olarak göremez.

Boza Neden Yapılır? Boza eskiden beri bilinen bir içecektir. M.Ö.400 yıllarından Doğu Anadolu’da yapıldığı bilinmektedir. Mayhoş lezzetteki bu içeceğin yapımında darı kullanılır. Kepeği ayrılan darı öğütülür, kavrulur ve sonrada az miktar suda haşlanır. İyice piştikten sonra elekten geçirilerek posası ayrılır. Bunada eski bozadan bir miktar maya ilave edildikten sonra boza serin bir yerde ekşimeye bırakılır. Ancak boza çabuk bozulan içecek olduğundan yazın yapılmaz ve madeni kaplarda saklanmaz.


Alerji Olunca Vüducumuz Niçin Kabarır? Kimi zaman ortada hiçbir sebep yokken vücudumuzun kabardığını ve kızardığını hisseder, kaşınır dururuz. Alerji denen bu olay çoğu kez insana zararı dokunmayan birşey karşısında bünyemizin gösterdiği anormal tepkidir. Vücudumuz bu maddeye karşı koyarken özel hücreler tarafından “histamin” adı verilen kimyevi bir madde üretir. Bizi rahatsız eden alerjik belirtilerin ortaya çıkmasına sebep bu maddedir.

Kurbağalar Niçin Zıplar? 🙂 Hem suda hemde karada yaşayan hayvanlar olan cüssesi küçük, sesi büyük kurbağaların ayakları arası perdeli olup yüzgeç gibidir. Ancak yüzmelerini kolaylaştıran bu ayak biçimleri karada yürümelerini oldukça zorlaştırır.Bu nedenle karada zıpzıp zıplarlar.

Sivrisineklerin dişisimi zararlıdır,erkeğimi?İnsanı cüssesinden umulmayacak kadar tedirgin eden sivrisinekler sadece kanımızı emerek rahatsızlık vermezler, başta sıtma olmak üzere birçok tehlikeli hastalığıda bulaştırırlar.Ortalama büyüklükleri 3-8 mm olan ve birçok çeşidi bulunan sivrisineklerin bize zararı dokunanları daha çok dişileridir. Çünkü sivrisineklerin yalnız dişileri insanı ısırır. Erkek sivrisinekler sadece bitkilerin suyunu emerler.

Pantolon Hastalık Yapar mı? Yapılan araştırmalar, vücuda sımsıkı yapışan dar kot pantolonların hastalığa sebep olduğunu ortaya koymuştur. Sürekli dar kot giyenlerin bel ve kasıklarında bir süre sonra ağrılar meydana gelmekte, bacakların uzatılmasında güzlük çekilmektedir. İsviçreli prof. Scharli bu durumun sebebini şöyle açıklamış: “kalça ile bel arasında bulunan bir sinirin sıkışarak basınçla zedelenmesidir” demiştir.

Evet işte en güzel açıklamalardan birisine geldi sıra en başa yazacaktım ancak en sonra olsun dedim 🙂 beğeneceksiniz….

Ev Bilgisayarı Ne İşe Yarar? Evde bir bilgisayar fikri, artık hayal olmaktan çıktı. Ev bilgisayarları evlerimizin demirbaşı arasında yer alma yolunda. Kendi küçük, marifeti büyük bu cihazlarla ders çalışmak, test yapmak, harcamaları hesaplamak, grafik çizmek mümkün. Bilgisayar rejim listenizi ayarlayabilir, adres defteriniz, telefon rehberiniz, sözlüğünüz, arşiviniz olabilir. İşyerinizde de muhasebe, stok kontrol, araştırması işlerinizi bilgisayarınıza yaptırabilirsiniz.

Evet işte bilgisayarın henüz o yıllarda çokda fazla bişey yapabildiği söylenemez. İlerleyen zamanla birlikte teknolojininde ilerlemesi sonucu bugunkü hali ile daha fazla işlem yapmaya yarayabiliyor bilgisayar. Tabi bizim en çok net ortamımıza yarıyor vs. dersem yanlış olmaz 🙂 Elbette işlerimizide kolaylaştıran birçok işlevi yanında bunlar neki…

Saygılarımla..

Cuma, Eylül 19, 2003 – 12:12 PM GMT
Gönderen: TeNNiSeR

Social Media Exchange Website - Likenation

Bunlara Baktınızmı?

Adnan DAN on FacebookAdnan DAN on PinterestAdnan DAN on TwitterAdnan DAN on Youtube
Adnan DAN

Aslında çokta özel biri değilim.. Biraz ukala olduğumu söylerler.. Bildiğimi anlayabilen insanlara sunmayı severim..


Sürekli sorgulama modundayım.. Neden dünyadayız, nereye gideceğiz, bu kadar basitmi yaşamak, vs. vs.. Cevaplarını bulamadığım onlarca sorum var..


Gerçekten dost bildiğim insanların sayısı bir elimin parmaklarının sayısını geçmez.. Onlarca insan arasında kendimi hep yanlız hissederim..


Ben insanım.. Adımı Adnan koymuşlar, soyadımsa zaten otomatik olarak eklenmiş DAN olarak.. Kuralları sevmem.. Ama uymak zorunda olduğumuda bilirim.. Sevmediğim öyle çok şey yapıyorumki, bu bana mutsuzluk veriyor çok zaman.. Birini sevmeyi, aşık olmayı, ona güvenmeyi çok istiyorum.. Olmayınca olmuyor, zorlamıyorum.. Hayat garip.. Ben o gariplik içinde yüzen biriyim işte..


 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(E Posta Tekrar)