Sitemizde 15 kategori'de 776 adet yazı yazılmış ve 227 yorum bulunmaktadır.

Şub 072016
 

Frontpage 2003 TürkçeWeb sitesi yapanların bildiği, Microsoft tarafından artık güncellenmeyen, kullanılmayan bir web editörüdür Frontpage 2003.. Aslında warez vermiyoruz.. Ancak Frontpage 2003 programı artık Microsoft olarak atıl duruma getirildiği için sorun olmayacaktır..

Peki nedir bu bu Frontpage 2003, neye yarar?

Frontpage’deki Şablonlar ve Sihirbazlar yapısal çalışmanın büyük bir bölümünü sizin yerinize hallederek web sitesini daha çabuk oluşturmanıza yardımcı olabilir ve böylece içerik üzerine yoğunlaşmanıza fırsat tanır. Temel bir Web sayfasından karmaşık, çok sayfalı, etkileşimli web sitelerine kadar istediğinizi oluşturmanıza yardımcı olması için şablonları ve sihirbazları kullanabilirsiniz.

Bir web sitesi hazırlamak istiyor, ancak HTML dilini bilmiyor musunuz? Microsoft Office paketinin önemli bir öğesi olan FrontPage ile, en kolay ve en pratik yoldan web sayfaları hazırlamaya başlayabilirsiniz.

frontpagejDaha önce de bahsettiğimiz gibi, FrontPage Microsoft Office ailesinin bir ürünüdür. Bu durum FrontPage programının en önemli avantajlarından bir tanesini oluşturmaktadır. Zira Word veya Excel kullanıcıları, sadece birkaç dakika içerisinde FrontPage kullanmaya başlayabilirler. Çünkü Microsoft ürünleri birbirleriyle uyum içerisinde çalışacak biçimde hazırlanmışlardır. Aslında, birbirleriyle uyum içinde çalışmaya ek olarak, bu programların temel çalışma mantıkları ve arayüzleri de birbirlerine çok benzer. Bu yüzden FrontPage kullanırken; Windows, Word veya Excel’de kullanılan simgelerle karşılaşmak sizi şaşırtmamalı.

Web sayfası hazırlamak için geliştirilen FrontPage’in, WYSIWYG (What You See Is What You Gel) kategorisindeki programlara güzel bir örnek olacağından önceki sayılarımızda bahsetmiştik. Birçok kez deyindiğimiz WYSIWYG kavramı, en basit haliyle, kodlarla boğuşmaksınız işin doğrudan görsel tarafıyla uğraşmayı İfade eder. Böylece görsel olarak hazırladığınız web sayfaları için gerekli olan kodlar FrontPage tarafından otomatik olarak oluşturulur. Hatta oluşturduğunuz web sayfalarının Internet Explorer içerisinde nasıl görüneceğini de FrontPage ‘in sunduğu dahili web tarayıcısı yardımıyla kolayca öğrenebilirsiniz.


Hazırladığınız sayfaya ait kodların otomatik olarak oluşturulması büyük bir avantaj sağlasa da, ihtiyaç duymanız durumunda bu kodlara müdahale etme işlemini doğrudan FrontPage içerisinden gerçekleştirebilirsiniz. Zira FrontPage, tek tuş tıklamasıyla ilgili sayfanın kodlarını görüntüleyebilmektedir. HTML diline aşina olmayan kullanıcılar için pek de kullanışlı olmayan bu özellik, HTML dili üzerinde belli bir hakimiyeti olanlar için vazgeçilmez olabilir. Ancak FrontPage içerisinde hazırlanan kodların, sıfırdan elle hazırlanan kodlara göre biraz daha karışık ve uzun olduğu da bilinen bir gerçektir. Web sayfasının yüklenme süresini artıran bu durum, FrontPage’in en büyük eksilerinden bir tanesi olarak hemen dikkat çekmektedir.

FrontPage ile çalışmaya başlamadan önce, web sayfanızda kullanmak isteyebileceğiniz tüm resimleri, fotoğrafları ve görsel öğeleri bir araya getirin. Eğer basılı resimleri kullanmak gibi bir niyetiniz varsa, tüm bu resimleri bilgisayar ortamına aktarın. Bu sırada resim dosyalarını GIF veya JPEG formatlarına çevirmeyi unutmayın. Aslında FrontPage size “ClipArt” olarak adlandırılan bazı hazır resimler de sunar; ancak kendi web sitenizde kendinize özel resimler kullanmak daha profesyonelce olacaktır.

sharepoint_designerWeb sayfanıza yerleştirmek istediğiniz resimleri hazır hale getirdikten sonra, sitede kullanacağınız metinleri de belirleyin. Web sayfasının en önemli bileşenlerinden bir tanesi olan metinler, hedef kitlenizin anlayabileceği düzeyde ve özenle hazırlanmalıdır.

Sayfanın tasarımı kadar, metinsel bazda içeriği de çok önemlidir. Bu yüzden, hazırlayacağınız web sayfası her şeyden önce içeriğiyle okuyucuların ilgisini çekecek düzeyde olmalıdır. Resimler, animasyonlar ve sesler ise sadece bütünleyici bir etki yapan yardımcılar şeklinde düşünülmelidir.

Tüm bu işlemlerden sonra, hazırlığın son aşaması olarak web siteniz için bir şablon oluşturmanız uygun olacaktır. Web sitenizde yer alacak tüm sayfalar için bir altyapıya sahip olmanızı sağlayan bu şablon, sile içerisinde genel bir uyumun hakimiyet sürmesine olanak tanır; ayrıca sayfa tasarım hızınızı önemli oranda artırabilir.

Ön hazırlığı tamamladıktan sonra, sıra web sayfalarını oluşturmaya geliyor. Eğer kendinizi bu işlem için hazır ve yeterli hissetmiyorsanız, FrontPage içerisinde önceden tanımlanmış temalardan bir tanesini kullanmayı düşünebilirsiniz. Zaten bu temaların gerçek amacı, deneyimi olmayanlar için site hazırlamayı mümkün kılmaktır. Temalardan bir tanesi üzerinde çalışırken, seçilen temaya göre sayfa üzerindeki nesneler otomatik olarak yerleştirilirler.

İlgili Videolar

   FrontPage 2003 Türkçe İndir

Social Media Exchange Website - Likenation

Bunlara Baktınızmı?

Adnan DAN on FacebookAdnan DAN on PinterestAdnan DAN on TwitterAdnan DAN on Youtube
Adnan DAN

Aslında çokta özel biri değilim.. Biraz ukala olduğumu söylerler.. Bildiğimi anlayabilen insanlara sunmayı severim..


Sürekli sorgulama modundayım.. Neden dünyadayız, nereye gideceğiz, bu kadar basitmi yaşamak, vs. vs.. Cevaplarını bulamadığım onlarca sorum var..


Gerçekten dost bildiğim insanların sayısı bir elimin parmaklarının sayısını geçmez.. Onlarca insan arasında kendimi hep yanlız hissederim..


Ben insanım.. Adımı Adnan koymuşlar, soyadımsa zaten otomatik olarak eklenmiş DAN olarak.. Kuralları sevmem.. Ama uymak zorunda olduğumuda bilirim.. Sevmediğim öyle çok şey yapıyorumki, bu bana mutsuzluk veriyor çok zaman.. Birini sevmeyi, aşık olmayı, ona güvenmeyi çok istiyorum.. Olmayınca olmuyor, zorlamıyorum.. Hayat garip.. Ben o gariplik içinde yüzen biriyim işte..


  4 Responses to “Frontpage 2003 Türkçe”

  1. sıkıştırmaların şifresiz olmuş olması lazım.. Eğer şifre istiyorsa horozz.net yapınız..

  2. peki bu arkadaşlar indirmiş diyelim hiç biri pass sormuyor rar şifresi nedir acaba

  3. 🙂 benim kullanmaktan vazgeçemediğim programımdır.. Genel olarak program vermiyorum artık pek.. Ama Frontpage in elden ele çoğalıp bir şekilde kalması lazım diye özellikle verdim.. bende kaybolursa bir ara sizden isteyeceğim artık..

  4. Tam zamaninda yayinlamissin Adnan abi. Ben de o kadar ingilizce sitede aradim bulamadim, en sonunda turkce yazayim dedim ve bu sayfayi buldum. 2003’ten sonra destek gelmedigi ve yani baska bir program urettikleri icin yerine, artik bunu paylasmanin bir zarari yok ama en kolay site yapma programi da bu 🙂

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(E Posta Tekrar)

%d blogcu bunu beğendi: