Sitemizde 15 kategori'de 698 adet yazı yazılmış ve 80 yorum bulunmaktadır.

Oca 112017
 

Felsefenin Temel İlkeleri (Fransızca: Principes élémentaires de philosophie; İngilizce: Elementary Principles of Philosophy), Macar asıllı Fransız felsefeci ve Marksist teorisyen Georges Politzer’in 1936’da yazdığı, ölümünden sonra, 1945 yılında yayımlanan kitabı.

Türkiye’de de geniş bir okuyucu kitlesi bulmuş; ama 1980 yılındaki 12 Eylül Darbesi sırasında yasaklanmıştır. Ayrıca bu kitap 12 Eylül Darbesi sırasında Türkiye’de yasaklanan ilk kitap olma ünvanını taşıyor. Kitapın orijinal adı, Principes Élémentaires de Philosophie idi

Kitabın konusu, Georges Politzer’in 1935-1936 yılları arası Paris İşçi Üniversitesi’nde (Fransızca: l’Université Ouvrière de Paris) verdiği bir dersde öğrencileri tarafından alınan notlara dayanıyor. Kitap taraftarları açısındansa açık ve öğretici bir tarzda; her eğitim düzeyinden insanın anlayabileceği seviyede ve çok basit bir dille yazılmıştır.

Kitap, Sosyalist hareketin temel kitablarından biri olmuş, tüm dünyada ve özellikle de Sovyet coğrafyasında milyonlarca kişi tarafından okunmuştur.


Türkiye‘de ilk kez 1969 yılında Sol Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yayınlanan ilk baskıda Georges Politzer’in metni esas alınarak Guy Besse ve Maurice Caveing tarafından geliştirilen ve onun imzası altında yayınlanan Principesfondamentaux de philosophie (Editions Sociales, Paris 1954) adlı yapıtı kullanılmıştır. Çevirmen Muzaffer Erdost Fransızca aslından kitabı Türkçeye çevirmiştir.

Türkiye`de 2008 yılına kadar 17 baskı yapmıştır.

Kitapta Giriş, 5 bölüm ve 24 ders vardır.

Kitabı Alttan Okuyabilirsiniz

Kitabı alttaki Butonla indirebilirsiniz

   PDF Olarak İndir

About Adnan DAN

Aslında çokta özel biri değilim.. Biraz ukala olduğumu söylerler.. Bildiğimi anlayabilen insanlara sunmayı severim.. Sürekli sorgulama modundayım.. Neden dünyadayız, nereye gideceğiz, bu kadar basitmi yaşamak, vs. vs.. Cevaplarını bulamadığım onlarca sorum var.. Gerçekten dost bildiğim insanların sayısı bir elimin parmaklarının sayısını geçmez.. Onlarca insan arasında kendimi hep yanlız hissederim.. Ben insanım.. Adımı Adnan koymuşlar, soyadımsa zaten otomatik olarak eklenmiş DAN olarak.. Kuralları sevmem.. Ama uymak zorunda olduğumuda bilirim.. Sevmediğim öyle çok şey yapıyorumki, bu bana mutsuzluk veriyor çok zaman.. Birini sevmeyi, aşık olmayı, ona güvenmeyi çok istiyorum.. Olmayınca olmuyor, zorlamıyorum.. Hayat garip.. Ben o gariplik içinde yüzen biriyim işte..
background