Sitemizde 15 kategori'de 779 adet yazı yazılmış ve 233 yorum bulunmaktadır.

Haz 052016
 

En Taşşaklı Kaynana, üstürupsuz yazar, deneme, denemelerTam Osmanlı kadınıdır annernem.
Eli okkalısından.

Yemeğin en alasını yapar, börek de baklava da üstüne tanımam. Hele o köfteler, mantılar, sarmalar. Aman Allaaaam önünde saygıyla eğiliyorum. Küçücük yaşta evlenmiş benim annernem. Minnacıkken vermişler, sokaktan çağırmışlar, oyun ne gerek koca kız oldun sen diye kocaya vermişler.

Akrabadır benim büyükbabamla annernem. Biri birinin yeğeninin torunu mu ööle bişey. Dedem askerden yeni gelmiş, filinta gibi adammış. Üstelik tükanı da varmış, e daha iyisi Şam’da kayısı. Büyükbabama sorsanız annernemi dellendirecek ya, “Baktım kocamandı, iyi geldi, aldım, bileydim alır mıydım, 2.tükanı alırdım bunu almasaydım“, der. Yogg başlık parası falan vermemiş de annernemi sinir edecek ya ah büyükbabam ah.


Annernem küçücük yaşına rağmen kocaman bi konağa gelin gitmiş, bildiğiniz konak. Kaynanası yetmiyo gibi, kaynanasının kaynanası bile hayattaymış ve hatta kaynanasının görümceleri bile o konakta yaşıyomuş. Bildiğiniz Asmalı Konak hesabı, Ankara’nın en göbeğine gelin gitmiş. Vay arkadaş diyo insan. 12-13 yaşında gelin olup bi de koca aileyi sırtlamak ne zor.
***

Annernem henüz 60’lı yaşlarında.
Ancak yıllarca çektiği sıkıntı ve karşılaştığı güçlükler ne yazık ki onu daha yaşlı gösteriyo.
Ama olsun o benim tonton annernem.
Ve o tam bi kaynana.
***
Kendimi bildim bileli annerneme bişeyleri beğendirmek zordur aslında. En favori torunu olmama rağmen, benim bile yaptığım şeysileri beğenmez annernem. Farzı misal, portakal almaya gönderir, hala elime sıkıştırdığı parayla, koca kız oldum, maaş sahabıyız, buna rağmen o annerneliğinden ödün vermez, parayı elime sıkıştırırPortakalı alırım almasına da sulu da olsa susuzdur, tatlı da olsa ekşidir. Annernem o beğenmez. Şiş ayaklarından dolayı pazar pazar gezemediği için sinir katsayısı artan annernem bişeyi beğenmez. Olsun beğenmesin. Annernemdir o. O benim tontonumdur.
***
Ama annernemin torunu olan ben yengeme üzülürüm. Tek gelin olmasa da tek gelinmiş gibi herşeye koşturan yengem bi türlü yaranamaz annerneme. Ne yaptığı yemek yemektir ne de yaptığı temizlik temizliktir. Ağzıyla kuş tutsa yaranamaz derler ya tam da ondan işte. Oysa yıllarca kaynanasından çeken annernem, hatta kaynanasının kaynanasından çeken annernem, kaynanalığın namına yakışır elden bırakmıyo kaynanalığı.

458213459 kez annemin ya da teyzemin yeter anne ay kız yıllardır senin 1 dediğini 2 mi etti aaa bırak kendi evi, bırak o kız ööle yapıyooo yemeği aaa demesine rağmen, annernem oğluşuna kıyamadığından en afilli kaynana oluyo. Zaten bu hep bööle olmuyo mu. Kocasından, kaynanasından şikayet eden her hatun gelin alırken kendisine ve kocasına kul köle olan, her işi yapan gelin ister. Şööle ki, kocasının kendisine yardım etmediğinden, kaynanasının herşeye bi kulp taktığını savunan hanım kişisi, anne olduktan ve sonrasında kaynana olduktan sonra aynı kılıfa girerek, düzeni bozmaz. Oğlunun hanımına yardım ettiğini görünce dizlerine vura vura üzülür, gelin değil mi benim oğluşumu çalıştıyo ah anam ah bugünleri de mi görecektim diye hayıflanır. Herkese karşı ideal kaynana figürünü özenle gösterir de ah ah özünde kaynanalığı elden bırakmaz.
***
Tam Osmanlı kaynanasıdır benim tontonum.
Dırdır da etse vır vır arkasından da atsa annemin, dayımın, yengemin, benim annernemdir o canımdır canımın içidir.

Allah’ım uzun ömür versin!

Blogda Oku

Social Media Exchange Website - Likenation

Bunlara Baktınızmı?

Üsturupsuz Yazar

Ağzının ayarı yok, her telden çalıp oynar. Kalemini kırdığı günden beri yazar babam yazar. Kimseden çekinmez, hesap verecekse kendine verir, ona buna boyun eğmez.


 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(E Posta Tekrar)