Sitemizde 15 kategori'de 779 adet yazı yazılmış ve 233 yorum bulunmaktadır.

Kas 062016
 

Doctor Who (Türkçe anlamıyla Doktor Kim) BBC yapımı İngiliz bilim kurgu televizyon dizisi. Dizi; Doktor olarak bilinen, zamanda yolculukyapan insansı Dünya dışı yaratık olan Zaman Lordu’nun maceralarını anlatmaktadır. Doktor, dışarıdan 1950’lerden kalma bir polis kulübesi gibi görünen TARDIS adındaki bilince sahip ve zamanda yolculuk edebilen bir uzay gemisi ile evreni araştırır.

Doktor, yol arkadaşları ile beraber uzay ve zamanı keşfeder, sorunları çözer, yaratıklarla yüzleşir ve tarihe yapılan müdahalelere engel olur. Doctor Who hayranlarınaWhovian” denir ve tarihte bir sözlükte yer edinmiş ilk hayran grubudur.

Guinness Rekorlar Kitabı tarafından dünyanın en uzun süren bilim kurgu televizyon programı olarak listelenen dizi aynı zamanda İngiliz popüler kültürünün de önemli bir parçasıdır. Dizi iyi planlanmış hikayeleri, ilk yayınlandığı dönemdeki düşük bütçeli yaratıcı özel efektleri ve elektronik müzik kullanımındaki önderliği ile tanınır.

Doktor, Gallifrey gezegeninden gelmektedir ve oradaki tüm ırk gibi bir zaman lordudur. Zaman lordları ve Dalekler arasında gerçekleşen ve “Son Büyük Zaman Savaşı” (The Last Great Time War) olarak bilinen büyük savaş her iki ırkın da sonunu getirdikten sonra, Doktor hayatta kalan ve türünün sonuncusu olan tek zaman lordu olarak TARDIS ile beraber kaçmayı başarır ve büyük yolculuğuna başlamış olur.

Tardis

Tardis

Doktor neredeyse ölümsüzdür ve bunun kaynağı, onun ölümü kandırmak olarak tanımladığı ve tüm zaman lordlarının yapabildiği hücre yenilenmesidir. Hücre yenilenmesi, zaman lordlarının ölüm zamanı geldiğinde, dış görüntülerinin tamamen değişip yeni biri olarak hayata dönmeleri anlamına gelmektedir.

Her ne kadar hayatlarının devamını sağlasa da, bu süreç, görüntülerinin yanında tüm benliklerinin ve karakterlerinin de değişmesine neden olduğu için zorlu ve acı vericidir. Hücre yenilenmesi yalnızca 12 defa olmaktadır.

Toplamda 13 hayata sahip olabilen Doktor, 2 defa hücre yenilenmesi geçirse de aynı DNA’yı korumayı başarmıştır. 11. Doktor (Matt Smith) ile tüm hücre yenileme hakları tükenmiş olan Doktor, Gallifrey’in bulunduğu evrenden çatlak aracılığıyla gönderilen yardım sayesinde yeni bir hücre yenileme döngüsüne girmiştir. Şu an Doktor 12. hayatını yaşamaktadır fakat unuttuğu bazı şeyler vardır.

Hayatı boyunca, insan ırkının eşsiz duyguları nedeniyle Dünya’ya zaafı olan Doktor, kendine neredeyse her zaman Dünyalı bir yol arkadaşı seçmiştir ve bu yol arkadaşlarıyla uzayın ve zamanın en ücra köşelerine yolculuk yapıp, olmaması gereken yanlışlıkları onarmakta ve evrenin düzenini korumaktadır.

Doctor Who’nun 1963’te ilk kez izleyicisiyle buluşmasıyla yolcuğuna başlayan Doktor, 90’lardan itibarenki 10 senelik bir aradan sonra, 2005’te daha modern ve yeni bir seriyle karşımıza yeniden çıktı ve 9. Doktor (Christopher Eccleston), yeni bir TARDIS ve yeni bölümlerle ekranlara dönerek günümüzde hala devam eden yolculuğuna yeniden başlamış oldu.

 David Tennant

David Tennant

1. sezonun sonunda (2006) Doktor, yol arkadaşı Rose Tyler’ı kurtarmak için TARDIS’in Kalbi’nin enerjisini absorbe ederek 9. hayatına son verdi ve yenilenme geçirerek 10. Doktor‘u (David Tennant) ekranlara getirmiş oldu. David Tennant, 3 sezon boyunca dizide rol aldı.

4. sezonun sonunda (2010) o dönemki yol arkadaşı Donna Noble’ın büyükbabasını (Wilfred Mott) kurtarmak için kendini feda ederek, David Tennant’ın ayrılışı adına büyük bir finalle birlikte, 10. Doktor ekranlara veda etti ve böylece 11. Doktor (Matt Smith), Amy Pond (Karen Gillan) eşliğinde beşinci sezon serüvenine başlamış oldu. Amy’nin nişanlısı olan Rory Williams (Arthur Darvill) ile evlenmesiyle birlikte, uzun süre boyunca tek bir yol arkadaşıyla yolculuk eden Doktor, altıncı sezonda serüvenlerine Amy ve Rory ile birlikte bir takım olarak atılmaya başlamıştır.

7. sezon beşinci bölümde Ağlayan Melek adı verilen tür tarafından Rory zamanda kaybedilmiştir. Amy de Rory’nin gidişine dayanamamış ve o da aynı şekilde onun yanına gideceğine inanıp kendini feda etmiştir. Yine 7. sezonda Clara Oswin Oswald (Jenna-Louise Coleman) Doktor’un yeni yol arkadaşı olarak karşımıza çıkmıştır.

7. sezonda Clara tarafından Daleklerin hafızasından Doktor silinmiştir ve Dalekler Doktor’un kim olduğunu bilmemektedir. 50. yılını kutlamak amacıyla 23 Kasım 2013 tarihinde özel bir bölüm yapılmış ve bu bölümde 11. Doktor (Matt Smith), 10. Doktor (David Tennant) ve Savaş Doktoru (John Hurt) ile karşılaşmıştır. 10., 11. ve Savaş Doktoru zaman savaşına son vermek için “An” adı verilen Gallifrey’in son atalarından kalma kitle imha silahı ile hem Dalekleri hem Zaman Lordlarını hem de evrenin geri kalanını yok etmekten son anda vazgeçer ve birlikte Gallifrey’i bir cep evrene taşıyarak Dalekler ile Zaman Lordları’nın birbirini yok ettiği izlenimini uyandırırlar. Ayrıca bu bölümde uzun süredir görülmeyen Zygon adlı uzaylı türü tekrar ortaya çıkmıştır. 2014 yılbaşı özel bölümünde 11. Doktor Matt Smith veda etmiş ve Peter Capaldi 12. Doktor’u oynamaya başlamıştır. 12. Doktor’un yol arkadaşı Clara’dır.


Peter Capaldi

Peter Capaldi

Ayrıca dizinin kendine ait iki yan ürün dizisi BBC kanallarında yayınlanmıştır. Torchwood ve The Sarah Jane Adventures dizileri Doktor ile arkadaşlık etmiş kişilerin hikayelerini anlatırken bir yandan diziyi tamamlayıcı unsuralara da yer vermektedir.

İsim olarak Doctor Who’nun anagramı olan Torchwood, Doktor ile modern serinin ilk sezonunda yolculuk eden ve sonraları da diziye konuk oyuncu olarak gelen Jack Harkness’ın dağılan Torchwood’u yeniden kurup Doktor’u seven ve yararlı bir kuruluş haline getirirken 5 arkadaşıyla yaşadığı hikayeleri anlatmaktadır.

Torchwood üssü Galler’de, Cardiff’in kıyısında kurulmuştur. Sarah Jane Adventures dizisi ise Doktor ile klasik seride yolculuk eden Sarah Jane Smith isimli gazetecinin Bannerman yolundaki evinin çatı katında, süper bilgisayarı Bay Smith, oğlu Luke Smith ve arkadaşları ile uzaylılarla mücadelesini anlatır.

Clara’nın öğrencilerinin hikayesini konu alan, Coal Hill Lisesi’nde geçecek olan 3. bir yan ürün Class‘ın çekimleri İlkbahar 2016’da başladı ve BBC Three’de her bölümü 45 dakika olmak üzere yayınlanmaya başlamıştır.

Doktor’un erken versiyonları sonrakilerin hikayelerinde de görünmüştür. Birinci ve İkinci Doktor 1973 yılı Üçüncü Doktor’un hikayesi The Three Doctors‘da; Birinci, İkinci Üçüncü ve Dördüncü Doktor 1983 yılı Beşinci Doktor hikayesi The Five Doctors‘da; İkinci Doktor Altıncı Doktor ile beraber 1985 bölümü The Two Doctors‘da; Beşinci Doktor Onuncu Doktor ile 2007 minibölümü “Time Crash“te ve Onuncu Doktor On Birinci Doktor ile “The Day of the Doctor” bölümünde gözükmüştür. Sekizinci Doktor ayrıca 2013 minibölümü “The Night of the Doctor“da da yer almıştır.

 • Doctor Who Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Konu
Karen Gillan

Karen Gillan

1- Doctor Who’nun ilk bölümü 23 Kasım 1963’te BBC’de ekrana geldi. Dizinin 600’den fazla bölümü yayınlandı. Bu bölümlerde 150’den fazla hikaye anlatıldı ve iki tane de Doctor Who televizyon filmi çekildi.

2- 2005 yapımı Doctor Who,En İyi Senaryo ve Drama Dizisi dallarında BAFTA ve prestijli bilimkurgu ödülü Saturn dahil bugüne kadar 39 ödüle layık görüldü.

3- Oscar ödüllü Gladyatör için sadece 100 küsur özel görsel efekt hazırlanırken, Doctor Who için yaklaşık 800 efekt yaratıldı.

4- Doctor Who, en uzun süre yayınlanan bilim-kurgu dizisi olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Ayrıca Guinness, Doctor Who’yu tüm zamanların en iyi bilim-kurgu dizisi seçtiğini de açıkladı.

5- Doctor Who’nun bir bölümünün çekimleri üç hafta gibi uzun bir sürede gerçekleşiyor.

6- 2007’de hayatını kaybeden saygıdeğer yapımcı Verity Lambert, Doctor Who’nun ilk yapımcısıydı. Doctor Who, Lambert’ın başarılı kariyerinin ilk işiydi .Doctor Who’nun başarısının arkasındaki bir diğer önemli isimse dizinin yaratıcısı Sydney Newman. Tüm dünyada ilgiyle izlenen bir diğer İngiliz yapımı olan The Avengers’ı da yaratan Newman, 60’ların en yetenekli yazarlarındandı.

7- Eski yapımlarda Doktor’a hayat veren aktörler arasında usta İngiliz oyuncular bulunmakta: William Hartnell (1963-66), Patrick Troughton (1966-69), Jon Pertwee (1970-74), Tom Baker (1974-81), Peter Davison (1982-84), Colin Baker (1984-86), Sylvester McCoy (1986-89) ve Paul McGann (1996’da TV filmi)

8- Christopher Eccleston’a kadar sekiz ayrı oyuncunun canlandırdığı Doktor’un dizi tarihi boyunca 30’dan fazla yardımcısı oldu.

9- Doktor’un ezeli düşmanı Dalek’i tasarlamak için anlaşılan ilk isim ünlü yönetmen Ridley Scott’tı. Ancak Scott’ın yoğunluğu nedeniyle bu görev daha sonra uzun yıllar Doctor Who ekibinde kalacak Raymond P.Cusick’e verildi.

10- Dizinin Elizabeth Hurley, Toyah Willcox, Robbie Williams, Rob Lowe, Matt Lucas, Stephen Fry, Simon Pegg, Richard Curtis, David Tennant ve Ken Livingstone gibi bir çok ünlü hayranı var. Dizinin hayranlarından David Tennant ikinci sezondan itibaren Doktor’u canlandırdı.

 • Diğer İlginç Bilgiler
 1. Doctor Who’nun ilk bölümü 23 kasım 1963’te saat 17:15’te yayınlanmıştı. 50. yıl özel bölümü de bu tarihten tam 50 yıl sonra aynı saatte yayınlandı.
 2. İlk bölümün adının An Unearthly Child olması Doktor’un dünya’da eğitim alan torunu Susan’a gönderme niteliğindeydi.
 3. 1984 yılında keşfedilen Asteroid 3325’e TARDIS adı verildi.
 4. TARDIS ve Dalek kelimeleri Oxford İngilizce Sözlüğü’nde yer alıyor.
 5. 2005 yılının mart ayında David Tennant Casanova’daki rolüyle Radio Times’ın kapağına çıktı. Bundan tam bir ay sonra 10. Doctor olacağı açıklandı.
 6. Doktor’un yol arkadaşı Donna Noble, TARDIS’in dışından önce içini gören ilk kişi olarak adını Doctor Who tarihine yazdırdı.
 7. Doctor David Tennant, 5. Doctor Peter Davison’ın gerçek hayattaki kızı, aynı zamanda 4. sezonda da doktorun kızı Jenny’yi oynayan Georgia Moffett’le 2011’de evlendi. Çiftin iki çocuğu oldu. Bu çocuklar böylece hem doktorun çocukları hem de torunları oldular.
 8. River Song rolü ilk başta Kate Winslet’a teklif edildi, ama Winslet rolü reddetti.
 9. Tennant’ın görevi devretme vakti gelince yerine geçen Matt Smith, Doctor Who tarihinin en genç doktoru oldu. 26 yaşında bu görevi devralan Smith, 1981’de doktor olarak seçilen Peter Davison’dan üç yaş küçüktü.
 10. Doctor Who, 2011 yılında yayınlanan 779. bölümüyle Guinness Rekorlar Kitabı’na “En Uzun Süre Yayınlanan Bilimkurgu Dizisi” unvanıyla girdi.
 11. Doktorun yol arkadaşı Amelia Pond’un çocukluğunu, yetişkin Amelia’yı oynayan Karen Gillan’ın kuzeni Caitlin Blackwood canlandırdı. Biri Kuzey İrlanda’da diğeri de İskoçya’da doğan kuzenler sette tanıştı.
 12. Peter Capaldi’nin 15 yaşında kaleme aldığı Doctor Who ve Dalekler hakkındaki okuyucu mektubu 1974 yılında Radio Times’da yayınlandı.
 13. Capaldi, 2013 haziranda vizyona giren World War Z’de de kısa adı WHO olan dünya Sağlık Örgütü (World Health Organization) doktoru yani Doctor WHO olarak rol almıştı.
 14. Orijinal senaryoda ölmesi gereken ama çok beğenildiği için öldürülemeyen Sarah Jane Smith’in diziyle vedalaşıp, yeniden konuk olduğu bölümler arasında tam 23 yıl var.
 15. Tüm doktorlar arasında David Tennant yoldaşlarıyla en arkadaş canlısı Doktor unvanını hak ediyor.

İlgili Videolar

Social Media Exchange Website - Likenation

Bunlara Baktınızmı?

Adnan DAN on FacebookAdnan DAN on PinterestAdnan DAN on TwitterAdnan DAN on Youtube
Adnan DAN

Aslında çokta özel biri değilim.. Biraz ukala olduğumu söylerler.. Bildiğimi anlayabilen insanlara sunmayı severim..


Sürekli sorgulama modundayım.. Neden dünyadayız, nereye gideceğiz, bu kadar basitmi yaşamak, vs. vs.. Cevaplarını bulamadığım onlarca sorum var..


Gerçekten dost bildiğim insanların sayısı bir elimin parmaklarının sayısını geçmez.. Onlarca insan arasında kendimi hep yanlız hissederim..


Ben insanım.. Adımı Adnan koymuşlar, soyadımsa zaten otomatik olarak eklenmiş DAN olarak.. Kuralları sevmem.. Ama uymak zorunda olduğumuda bilirim.. Sevmediğim öyle çok şey yapıyorumki, bu bana mutsuzluk veriyor çok zaman.. Birini sevmeyi, aşık olmayı, ona güvenmeyi çok istiyorum.. Olmayınca olmuyor, zorlamıyorum.. Hayat garip.. Ben o gariplik içinde yüzen biriyim işte..


 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(E Posta Tekrar)