Sitemizde 15 kategori'de 779 adet yazı yazılmış ve 233 yorum bulunmaktadır.

Oca 142016
 

Deve ile YavrusuDeve ile Yavrusu`nun hikayesini biraz evvel okudum bir yerde.. Aslında pek çok özlü hikayeden biri.. Ama bu bende farklı bir sorgu noktası oluşturdu.. Önce hikayeyi paylaşayım, sonrada neler geçti aklımdan onu anlatayım.. Gerçi toparlamadım ama deneyeceğim en azından..

  • Yavru deve annesine sormuş:Anne niye bizim ayaklarımız bu kadar büyük?

Camel-icon Anne cevap vermiş:Çölde kuma batmamak için.

  • Yavru deve tekrar sormuş:Peki kirpiklerimiz niye bu kadar gür?

Camel-icon Anne tekrar cevap vermiş:Çölde kum fırtınalarında kum kaçmasın diye…

  • Merakı yatışmayan yavru deve tekrar sormuş:Neden hörgüçlerimiz var?

Camel-icon Anne deve sabırla yanıtlamış:Çölde çok uzun süre susuz idare edebilmek için suyu depolarız…


  • Sonunda yavru deve dayanamamış ve sormuş:Peki o zaman bizim bu hayvanat bahçesinde ne işimiz var?

İşte kafamda acaip soruları dolandıran bu diyalogtaki yavru devenin son sorusu.. “Bizim burada ne işiniz var?

Tüm dinlerde insanın yaratılıp cennete konulduğu yazar.. Extra olarak yaratan “yarattıklarımın içinde en güzeli ve güçlüsü insandır” der.. Sonra bir şeyler olur ve bizler cennetten kovuluruz.. Yasak meyva bizim dünyaya atılmamıza sebep olur..

Bizi böylesine onore eden yaratılış kavramındaki özellikerimiz ile birlikte bu dünyaya atılmamız çok saçma.. Şeytan denen canlı ile bir nevi rekabete giren yaratan aslında bizi dünyaya atarak çokta önemsemediğinimi gösteriyor acaba? Belkide bize çok fazla güveniyor.. Oysa biz insanoğlu denen canlılar çokta mükemmel değiliz.. Hani bedensel, fiziksel anlamda mükemmel bir yaratılışa sahibiz, ancak kişilik olarak o mükemmelliğe sahip değiliz.. Öldürmeye meraklıyız, kandırılmaya müsaitiz, kurallara uymayı sevmiyoruz, inanmayı çok istememize rağmen; inanmamak bizlere daha kolay geliyor..

Peki yaratan bu kusurlarımızı bilmiyormuydu? Yada dini kitaplarda bahsedildiği gibi “Mutlak Son (Kıyamet)” geldiğinde ve bizler öldüğümüzde kimin hangi günaha sahip olacağını biz yaşamadan önce bilmiyormuydu? Neden bizleri, yine kendi yarattığı bir canlı olan şeytanla sınava sokuyor?

Belkide Matrix Felsefesin de olduğu gibi bir dünyada yaşıyoruz.. Alttaki videoyu izleyerek bu felsefe nedir anlamaya çalışın..

Kuşkusuzki bir yaratan var.. Tüm varolanların üstünde ve gücü sınırsız.. Tüm yaratılanlar onun emrinde ve gücünün azametinin gölgesinde.. Benim sorguladığım ise koskoca kainatta bir nokta bile olmayan şu kıytırık gezegendeki önemsiz canlılar olan biz insanlara verilen bu koca sınav neden? Korkularımızı (ateşten yanmaktan korkarız) kullanarak neden bizleri tehdit eder gibi emirler yollamış? Yada zaaflarımızdan yararlanarak (cennet vaadi) bize neden vaatlerde bulunmuş?

Bir nevi yazının başındaki deve ve yavrusu gibi hayvanat bahçesindeki hayvanlar gibiyiz.. Bizim hayvanat bahçemiz biraz daha büyük sadece.. Dünya denen bir gezegene hapsedilmişiz ve “Melek” diye tabir edilen hayvanat bahçesi bakıcıları tarafından izleniyoruz..

O zaman sorumuzu soralım bizde hepimiz kendimize..

BİZİM BURADA NE İŞİMİZ VAR?

Social Media Exchange Website - Likenation

Adnan DAN on FacebookAdnan DAN on PinterestAdnan DAN on TwitterAdnan DAN on Youtube
Adnan DAN

Aslında çokta özel biri değilim.. Biraz ukala olduğumu söylerler.. Bildiğimi anlayabilen insanlara sunmayı severim..


Sürekli sorgulama modundayım.. Neden dünyadayız, nereye gideceğiz, bu kadar basitmi yaşamak, vs. vs.. Cevaplarını bulamadığım onlarca sorum var..


Gerçekten dost bildiğim insanların sayısı bir elimin parmaklarının sayısını geçmez.. Onlarca insan arasında kendimi hep yanlız hissederim..


Ben insanım.. Adımı Adnan koymuşlar, soyadımsa zaten otomatik olarak eklenmiş DAN olarak.. Kuralları sevmem.. Ama uymak zorunda olduğumuda bilirim.. Sevmediğim öyle çok şey yapıyorumki, bu bana mutsuzluk veriyor çok zaman.. Birini sevmeyi, aşık olmayı, ona güvenmeyi çok istiyorum.. Olmayınca olmuyor, zorlamıyorum.. Hayat garip.. Ben o gariplik içinde yüzen biriyim işte..


 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(E Posta Tekrar)