Sitemizde 15 kategori'de 779 adet yazı yazılmış ve 233 yorum bulunmaktadır.

Nis 262016
 

772_pt1_kosta-rika-dev-tas-toplari_780x501-opxiwlfccq1930’lu yıllarda, muz ağaçları dikmek için, Diquis Deltasını kaplayan doğal bitki örtüsü kesildiğinde, bilim dünyasının beynini dumura uğratan bir keşif yapıldı.. “Bilim dünyasının beyni dumura uğradı, çünkü gerçekten üzerinden 70 küsur yıl geçmesine rağmen, bulunan “dev taş toplar” konusunda ‘kabuledilebilir‘ hiçbir açıklama yapılamadı.

Kosta Rika’nın Diquis Deltası bir sürü (1000’den fazla) taş küreyle doludur. “Las Boles Grandes” (Dev Toplar) diye bilinen ve Kolomb’un Amerika’yı keşfinden önce yapıldığı sanılan (ancak kesin olarak tarihlenemeyen) bu granit kürelerin bazılarının çapı birkaç santimetreyken, birçoğunun çapı 2,5 metreye kadar çıkmakta ve ağırlıkları 16 tonu bulmaktadır. Delta içindeki bu çok sayıda taş küre, düzensiz bir şekilde dağılmış durumdadır ve boyutları çok değişkendir.

Buradaki gariplik ne derseniz, sıralayalım; Granitten yapılan bu taş küreler, ‘kusursuz‘ denebilecek kadar mükemmel yapılmışlar. Çapı 2,5 metre, ağırlığı 16 tonu aşan bir küre yapımı için, 30 tondan daha ağır, yekpare bir kaya bloğu gerekir. Bu kaya bloğu (hem de çok sayıda) nasıl kesildi, nasıl işlendi? Bilinmiyor..


772_pt1_kosta-rika-dev-tas-toplari_780x501-opxiwlfccqHer şeye bir açıklama getirme zorunluluğu hisseden arkeologlar ve bilim adamları, bu dev taş topların toprağa gömülü olarak, önce üst kısımlarının işlendiğini, sonra kalan kısmının yontulduğunu söylüyorlar. Çünkü çapları 2,5 metre olan küreler insan boyundan yüksek. Alt kısmı görülmeden, mükemmele ulaşan bir küre yapılabilir mi?

Vadide dağınık ve düzensiz bir şekilde duran taş topların, eğimden yararlanmak için dere yataklarında yuvarlanarak bulundukları yere getirildiklerini söylüyorlar(!). Siz onaltı tonluk bir taş kütlesini, düz ve sert bir yerde mi yuvarlarsınız, yoksa bataklık ve engebeli dere yatağına mı sokarsınız? Taş topların, gerek boyutlarının çeşitliliği, gerek bulundukları yer ve gerekse bulundukları yerdeki dizilişleri hiç bir açıklamaya imkan tanımamaktadır.

Büyük bulmacayı sona sakladım..”Dev Toplar” granitten yapılmıştı ve ne yakınlarda, ne de uzaklarda hiç bir taş ocağı kalıntısı, izi yoktu… Birçok açıklanamayan, anlaşılamayan eski yapılar/kalıntılar konusunda, bilimin iyi-kötü bir açıklama denemesi vardır. Kabul edersiniz ya da etmezsiniz. Ama Kosta Rika’nın “Dev taş topları” nı kimin, niçin ve nasıl yaptığı konusunda, tutarlı, kabul görmüş hiç bir açıklama yoktur…Yani tam anlamıyla bir “Bilinmeyen Tarih“tir..

Kosta Rika Taş topları olarak bilinmesine rağmen aynı taş top yakın zamanda Bosna Hersek`te de bulunmuştur.. Alttaki ikinci videoda görünen taş Bosna Hersek`te bulunan taştır.

Social Media Exchange Website - Likenation

Bunlara Baktınızmı?

Adnan DAN on FacebookAdnan DAN on PinterestAdnan DAN on TwitterAdnan DAN on Youtube
Adnan DAN

Aslında çokta özel biri değilim.. Biraz ukala olduğumu söylerler.. Bildiğimi anlayabilen insanlara sunmayı severim..


Sürekli sorgulama modundayım.. Neden dünyadayız, nereye gideceğiz, bu kadar basitmi yaşamak, vs. vs.. Cevaplarını bulamadığım onlarca sorum var..


Gerçekten dost bildiğim insanların sayısı bir elimin parmaklarının sayısını geçmez.. Onlarca insan arasında kendimi hep yanlız hissederim..


Ben insanım.. Adımı Adnan koymuşlar, soyadımsa zaten otomatik olarak eklenmiş DAN olarak.. Kuralları sevmem.. Ama uymak zorunda olduğumuda bilirim.. Sevmediğim öyle çok şey yapıyorumki, bu bana mutsuzluk veriyor çok zaman.. Birini sevmeyi, aşık olmayı, ona güvenmeyi çok istiyorum.. Olmayınca olmuyor, zorlamıyorum.. Hayat garip.. Ben o gariplik içinde yüzen biriyim işte..


 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(E Posta Tekrar)