Sitemizde 15 kategori'de 779 adet yazı yazılmış ve 233 yorum bulunmaktadır.

Eyl 192016
 

codex-seraphinianusDünyada hala gizemini koruyan pekçok olay var.. Bunların içinde Codex Seraphinianus oldukça dikkat çekenlerden.. 1970 lerin sonlarında İtalyan mimar, çizer ve tasarımcı Luigi Serafini bir kitap tasarladı: Paralel bir dünyanın bilinmeyen ansiklopedisi.

380 sayfalık bilinmeyen bir alfabe ile bilinmeyen bir dilde yazılmış bir kitap. Dünyanın en acayip kitabı diye bilinen bu eserin tamamlaması 30 ay sürdü..

Dünyanın en tuhaf kitabı olarak anılan Luigi Serafini imzalı Codex Seraphinianus, ekim ayında Rizzoli tarafından yeniden basıldı. Açılımı; strange and extraordinary representations of animals and plants andhellish incarnations of normal items from the annals of naturalist / unnaturalist luigi serafini olan kitap, illüstrasyonlardan oluşuyor ve herhangi bir söz dizilimine sahip değil. Yazarın yıllardır ne kendisi ne de kitabı hakkında hiçbir açıklama yapmamasının kitabı daha da tuhaflaştırdığı bir gerçek. Sadece kitabının hiçbir anlam taşımadığını sadece küçük çocuklar nasıl yazları olan bir kitaba hiçbir şey anlamadan bakıyorsa okuma yazma bilen yetişkinlerin de aynı hisle bakmalarını istediğini belirtmiş.


Birçok insana voynich el yazmalarını hatırlatan kitap, hem eğlenceli, hem rahatsız edici, hem tuhaf hem de pek anlaşılamaz çizimlerden oluşuyor. İkinci elinin bile yüzlerce dolara satıldığı Codex Seraphinianus, yıllardır birileri tarafından çözülüp okunmaya çalışılıyor fakat bu konuda başarılı olabilen yok. Şimdiye kadar sadece numaralandırma sisteminin 21 temelinde olduğu keşfedildi ve bir adam kitabın kurgusunu götüren belirli gramer kuralları keşfetti. Bu kurallar çerçevesinde kullanabileceğiniz bir tür çeviri sistemi bile yarattı ama henüz hiçkimse Codex’i çözemedi ve onu çeviremedi.

Kitabın yazarı Liugi Sarrafini, 1970’lerde Roma’da Codex’i yaratırken başıboş beyaz bir kedinin ona katıldığını ve aslında telepatik olarak kendisinin ne yazacağı ve çizeceğine rehberlik ettiği için, gerçek yazarın o kedi olduğunu ifade ediyor.

Kitap okumalık değildir.. Çünkü yazım dili hala çözülememiştir.. İçindeki tuhaf resimlere bakmak isterseniz alttan bakabilirsiniz..


→ Kitabı alttaki butondan PDF olarak indirebilirsiniz

   PDF Olarak İndirin

Social Media Exchange Website - Likenation

Bunlara Baktınızmı?

Adnan DAN on FacebookAdnan DAN on PinterestAdnan DAN on TwitterAdnan DAN on Youtube
Adnan DAN

Aslında çokta özel biri değilim.. Biraz ukala olduğumu söylerler.. Bildiğimi anlayabilen insanlara sunmayı severim..


Sürekli sorgulama modundayım.. Neden dünyadayız, nereye gideceğiz, bu kadar basitmi yaşamak, vs. vs.. Cevaplarını bulamadığım onlarca sorum var..


Gerçekten dost bildiğim insanların sayısı bir elimin parmaklarının sayısını geçmez.. Onlarca insan arasında kendimi hep yanlız hissederim..


Ben insanım.. Adımı Adnan koymuşlar, soyadımsa zaten otomatik olarak eklenmiş DAN olarak.. Kuralları sevmem.. Ama uymak zorunda olduğumuda bilirim.. Sevmediğim öyle çok şey yapıyorumki, bu bana mutsuzluk veriyor çok zaman.. Birini sevmeyi, aşık olmayı, ona güvenmeyi çok istiyorum.. Olmayınca olmuyor, zorlamıyorum.. Hayat garip.. Ben o gariplik içinde yüzen biriyim işte..


 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(E Posta Tekrar)