Sitemizde 15 kategori'de 776 adet yazı yazılmış ve 227 yorum bulunmaktadır.

Şub 202017
 

Çam kozalağı reçeli olduğunu, hatta faydaları olduğunu bilmiyordum. Dün sıkça gittiğim ve doğal ürünler satan Elma Kabuğu Gürme`ye gittiğimde orda gördüm ilk ve aldım. Az evvel biraz araştırma yaptım hakkında. Çok faydalı bir ürünmüş meğerse.

Çok az bir kitle tarafından bilinen özel bir bitkidir. Çam Kozalağının faydaları ve etkisi oldukça fazladır. Bu etkiler astım hastalığı olanlardan, akciğer sorunlarına kadar şifası oldukça geniş olan bir bitkidir.

 1. Solunum Rahatsızlıkları: Çam kozalağı, öksürmede, balgam, bronşit gibi hastalıklarda kesin şifa sunmaktadır. Özellikle astım rahatsızlıklarında, tedavi edici bir etkiye sahiptir.
 2. Akciğer Sorunları: Çam Kozalağı akciğerin temizlenmesine yardımcı olur. Vücudun gerekli olan mineralleri karşılamasından dolayı akciğer rahatsızlıklarına neden olan ve sigara gibi zehirli dumanların kalıcı zararlarını ortadan kaldırmaktadır.
 3. Grip ve Nezle:  Bugün birçok doktor ve uzman bilim insanları çam kozalağının işlenmesi, yağının çıkartılması ya da reçel yapılmasıyla ve tüketilmesi halinde tüm kış boyunca hastalık geçirmeyeceğini belirtmektedirler. Bağışıklığı arttıran bir etkiye sahip olan Çam Kozalağı, nadir bulunan özel bileşenleri içeriğinde barındırmaktadır.
 4. Saçları Besler: Çam yağının saçlara sürülmesi saç kökleri beslediği bilimsel olarak ispatlanmıştır. Özellikle kadın ya da erkeklerin saç dökülmeleri şikayetlerinde Çam Kozalağı yağı, etkili bir formül olarak kendini kanıtlamaktadır. Böylece dökülen saçların yerini, yeni saçlar alarak Çam Kozalağı, birçok mucizevi şifasını ortaya koymaktadır.
 1. Çam kozalaklarında bulunan pinen solunum kaynaklı sorunların tedavisinde kullanılır.
 2. Öksürme, bronşit, boğaz ağrıları, nefes darlığı gibi sorunları tedavi edicidir.
 3. Akciğeri temizler, nefes almada çekilen rahatsızlıkları giderir.
 4. Bağışık sistemini güçlendirir.
 5. Hastalık yayıcı mikroplara karşı vücudun daha dinç kalmasını sağlar.
 6. Psikolojik sorunlardan kaynaklı salgılanan hormonlarda kişinin daha rahat hissetmesini sağlamaktadır.
 7. İnsan metabolizmasını düzene sokar, uyku sorunlarına çözüm getirir.
 8. Odaklanma kabiliyetini arttırır.

Çam Kozalağı Suyunun Hazırlanması

Çam kozalağı suyunu yapmak basittir ve sağlık açısından birçok yarara sahiptir.

 • Hazırlanışı: 5 adet çam kozalağının doğranır, Ardından bir kaba ya da geniş hacimli bir su dolu kaseye konur, 24 saate yakın bir süre bekletildikten sonra yarım saat kaynatılmalıdır. Kaynadıktan sonra bal veya şekerle tatlandırıcı uygulanmalıdır. Sonrasında rahatlıkla günde bir bardak ya da çay bardağı adedince tüketilebilir.

Hafta bir kez bile tüketilmesi aşağıdaki rahatsızlıklar üzerinde oldukça etkilidir.

 1. Astım,
 2. Nefes darlığı,
 3. Bronşit,
 4. Balgam,
 5. Nezle,
 6. Halsizlik,
 7. Mide ağrılarına karşı bir şifa elde edilmiş olunur.

Çam Kozalağı Reçelinin Faydaları

 1. Cildi gençleştirir,
 2. Koca bir kış hiçbir hastalık yaşanmadan mükemmel bir şekilde geçirilir,
 3. Nezle, grip ve diğer bulaşıcı hastalıkları önler,
 4. Vücudun yenilenmesini ve performansının artmasına yardımcı olur,
 5. Ayrıca doğallığın en muhteşem şifasının bir örneğidir,
 6. Solunum yolu hastalıklarına da mükemmel bir derecede iyi gelmektedir.

Reçeli Nasıl Yapılır?

4 adet kuru incir, 1 kilograma yakın kozalak, 1 kg şeker ve kozalakların üzerlerine kadar ulaşabilecek su eklenmelidir. 2 buçuk saat boyunca az ateşte pişirilmeli ve köpüğünü toplayana kadar bekletilmelidir. Ardından dilediğiniz gibi Çam kozalağı reçelini tüketebilirsiniz.

Pratik Bilgiler

 • Çam kozalağı eğer sirkeyle karıştırılıp gargara yapılırsa diş ve diş eti ağrılarına iyi gelir. Plakları temizler ve dişleri rahatlatır.
 • 1 fincan zeytinyağı, 60 gram çam fıstığı, 35 gram balmumu birlikte erimesi ve sıcaklığını geçirdiğinde yaralara sürülmesi, hücreyi ve deriyi besleyerek hızlı bir şekilde yaraların kapanmasını ve kabuk bağlamasına yardımcı olur.
 • Günde 1 bardak çam kozalağı suda kaynatılarak içilirse;
  1. 40 gram protein,
  2. 19 mg kalsiyum,
  3. 3,9 g şeker
  4. 14 gram karbonhidrat
  5. 60 mg potasyum bulunmaktadır.

Yan Etkileri, Zararları

 • Olgunlaşmayan Kozalak: Mide sindirimi için olumlu bir tepki vermez ve mide rahatsızlıklarına yol açabilir.
 • Çam Kozalağı Suyunun Fazla Tüketilmesi: Aşırı tüketim yarardan çok zararlı etkenleri oluşturabilir. Bu yüzden yerinde ve kararında Çam kozalağı reçeli, çayını ya da suyunun içilmesi günlük 1 bardağı geçmemelidir.

İlgili Video

Dipnot:  Hastalıklarınız için hastanelere gidiniz. Verilen bilgiler besin takviyesi anlamındadır. Ayrıca verilen bilgiler kişi vücut yapısına göre değişebilmektedir. Burada verilen bilgiler genel anlamdadır.

Social Media Exchange Website - Likenation

Bunlara Baktınızmı?

Adnan DAN on FacebookAdnan DAN on PinterestAdnan DAN on TwitterAdnan DAN on Youtube
Adnan DAN

Aslında çokta özel biri değilim.. Biraz ukala olduğumu söylerler.. Bildiğimi anlayabilen insanlara sunmayı severim..


Sürekli sorgulama modundayım.. Neden dünyadayız, nereye gideceğiz, bu kadar basitmi yaşamak, vs. vs.. Cevaplarını bulamadığım onlarca sorum var..


Gerçekten dost bildiğim insanların sayısı bir elimin parmaklarının sayısını geçmez.. Onlarca insan arasında kendimi hep yanlız hissederim..


Ben insanım.. Adımı Adnan koymuşlar, soyadımsa zaten otomatik olarak eklenmiş DAN olarak.. Kuralları sevmem.. Ama uymak zorunda olduğumuda bilirim.. Sevmediğim öyle çok şey yapıyorumki, bu bana mutsuzluk veriyor çok zaman.. Birini sevmeyi, aşık olmayı, ona güvenmeyi çok istiyorum.. Olmayınca olmuyor, zorlamıyorum.. Hayat garip.. Ben o gariplik içinde yüzen biriyim işte..


 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(E Posta Tekrar)