Sitemizde 15 kategori'de 775 adet yazı yazılmış ve 227 yorum bulunmaktadır.

Eki 232016
 

bylock-nedirSon günlerde Fetö terör örgütü operasyonları ile birlikte adını sıkça duyduğumuz Bylock nedir bakalım hemen..

Bylock Whatsapp benzeri bir mesajlaşma programıdır.. Sadece Android telefonlarda kullanılır.. Benzeri programlardan onu ayıran pekçok özelliğide mevcut tabiki..


Bylock isimli uygulama, Whatsapp ve türevlerinden farklı olarak kullanıcıların temelde yazışmalarını sağlasa da, kriptolu konuşma sağladığı için yazışmaların izlenebilmesi oldukça güç. Askeri seviyede şifreleme kullandığı belirtilen Bylock ile sesli görüşme ve yazışma yapılabilirken, görünüm olarak da herhangi bir sohbet programından ciddi anlamda bir fark bulunmuyor.

Bylock’ı herkes kullanabilir mi?

ByLock, paylaşımların kripto özelliği ile başkalarının erişimini engelleyen bir akıllı telefon uygulaması. Herkesin kullanabileceği bir program değil. Programın en önemli özelliği sadece tarafların kullanıcı adlarını bilmesi ve karşıdan gelen onay kodunu girmesiyle çalışması. Sadece karşılıklı eklenen kişi ile iletişim kurulabildiği program üç gün içinde mesajları kendi kendine siliyor.

Bylock’ı kim geliştirdi?

FETÖ Kasım 2014 itibariyle HSYK seçimlerinden önce şifreli yazışma programı ByLock uygulamasını hem Android hem de iOS tabanlı cihazlar için tasarlayarak kullanmaya başladı.

Bylock ne zaman tespit edildi?


FETÖ ile mücadele kapsamında başlatılan soruşturmalarda örgütün klasik iletişim araçlarını kullanmadığı belirlendi. FETÖ’nün çok daha gizli yöntemler kullanabileceği üzerinde duruldu. MİT’in bu yöndeki çalışmaları sonucu örgüt üyelerinin ByLock uygulamasını kullandığı tespit edildi.

Bylock kayıtları nerede?

Örgütün ByLock yazışmalarının deşifre olmasının ardından uygulamanın kaydına da ulaşıldı. By Lock‘un ABD’de David Keynes ismi üzerinden piyasaya sürüldüğü öğrenildi. Sahibi görünenin tabela bir şirket olduğu, arkasında ise örgütten bazı isimlerin bulunduğu belirlendi.

Bylock sunucuları hangi ülkede bulunuyor?

ByLock‘un sunucusu ise Litvanya’da çıktı. Yazışma içerikleri ile bu yazışmaları yapanların bilgilerine ulaşmak için yapılan çalışmalar Mayıs 2016’da sonuç verdi. Litvanya’daki sunucuya giren MİT, ByLock verilerini Türkiye’ye aktarmayı başardı. Yapılan analizde ByLock‘ta 18 milyon yazışma ve 3,5 milyon e-posta belirlendi.

Hemen bakalım ne tür özelliklere sahip..

 • Platform: Android sistemli cihazlar.
 • Boyut: 1,7M
 • Geliştirici: By Lock
 • Fiyat detayı: Ödeme gerektirmeyen ücretsiz uygulama. Ücretsiz
 • Yüklemek için gerekenler: En az 1,7M boş hafıza alanı ve Android 2.3 veya üzeri.
 • Kriptolu Telefon.
 • Ücretsiz uluslararası arama.
 • Ücretsiz anlık mesajlar gönderebilir.
 • ByLock WiFi , 4G, 3G ve 2G kullanır.
 • Parmak izi ile extreme güvenlik.
 • Parmak izi çağrı şifreler.
 • Bu uygulama, endüstri lideri şifreleme teknikleri kullanır .* Ücretsiz Yurtiçi ve Ücretsiz Uluslararası sesli aramalar .* Sesli arama , ücretsiz mesajlaşma , ücretsiz posta hizmetleri .
 • IP üzerinden ses .Sınırlı bir süre için, bu uygulama ile sınırsız ve ücretsiz .
 • Hiçbir gizli ücretlendirme yok.* Arkadaşlarına görüntü, belge, video gönder. Sohbet ve konuşma.* Kişi listesini kullanmak gerekmez .

Social Media Exchange Website - Likenation

Adnan DAN on FacebookAdnan DAN on PinterestAdnan DAN on TwitterAdnan DAN on Youtube
Adnan DAN
Aslında çokta özel biri değilim.. Biraz ukala olduğumu söylerler.. Bildiğimi anlayabilen insanlara sunmayı severim..

Sürekli sorgulama modundayım.. Neden dünyadayız, nereye gideceğiz, bu kadar basitmi yaşamak, vs. vs.. Cevaplarını bulamadığım onlarca sorum var..

Gerçekten dost bildiğim insanların sayısı bir elimin parmaklarının sayısını geçmez.. Onlarca insan arasında kendimi hep yanlız hissederim..

Ben insanım.. Adımı Adnan koymuşlar, soyadımsa zaten otomatik olarak eklenmiş DAN olarak.. Kuralları sevmem.. Ama uymak zorunda olduğumuda bilirim.. Sevmediğim öyle çok şey yapıyorumki, bu bana mutsuzluk veriyor çok zaman.. Birini sevmeyi, aşık olmayı, ona güvenmeyi çok istiyorum.. Olmayınca olmuyor, zorlamıyorum.. Hayat garip.. Ben o gariplik içinde yüzen biriyim işte..

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir