Sitemizde 15 kategori'de 775 adet yazı yazılmış ve 227 yorum bulunmaktadır.

Haz 192017
 

Türk Özel Kuvvetleri ya da resmi adıyla Özel Kuvvetler Komutanlığı (Öz.K.K.lığı), Türk Silahlı Kuvvetleri’nin değişik sınıf ve rütbelerdeki subay, astsubay ve uzman erbaşlardan oluşan, iç ve dış tehditlerin bertaraf edilmesine karşı her türlü arazi ve iklim şartlarında görev yapabilecek nitelikte üst düzey eğitime tabi tutularak yetiştirilmiş özel askerlere verilen isimdir. Türkiye’deki önemli kara kuvvetlerindendir. En son Fırat Kalkanı Operasyonu’nda aktif olarak görev yapmaktadır.

1992 yılında Tugay seviyesinde kurulmuş ve daha sonra tümen, ardından 2006 Yüksek Askeri Şura kararı ile Kolordu, 2010 Yüksek Askeri Şura kararı ile tekrar Tümen ve 2015 Yüksek Askeri Şura kararı ile tekrar Kolordu yapıldı. Hiçbir kuvvet komutanlığına bağlı olmaksızın doğrudan Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı olarak görev yaparlar. Söz konusu birlik, Bordo Bereliler doğrudan Özel Kuvvetlerin emrinde görev yapmaktadır. Burada görev yapan askerler özel olarak seçilmiş, 2004 yılında Almanya’da yapılan Dünya Özel Kuvvetler Şampiyonası‘nda, yirmi altı özel kuvvet birliği arasında birinci oldu.

Bordo Bereliler aynı zamanda devlet büyüklerinin yakın koruma görevini de yerine getirirler. Başta genelkurmay başkanı olmak üzere kuvvet komutanlarının ve yüksek rütbeli generallerin koruma ve güvenlik görevlerini üstlenirler. Abdullah Öcalan’ın yakalanma ve Türkiye’ye getirilmesi görevinde bulunan komutanlığın asli görevleri; olası bir savaş durumunda halkı örgütlemek ve yetiştirmektir.

Özel Kuvvetler Komutanlığı Ekipmanları
Tabancalar HK USP, SIG P226, SIG P229, FN Five SeveN, Canik 55 tp 9(Bireysel Silahlanma)
Saldırı tüfekleri M4A1, Heckler & Koch HK416, MKEK MPT, IMI Tavor TAR-21, M16A4, Steyr Aug, Famas G2, AKM, G3A7, Bora 12 UTS-15
Makineli tabancalar HK MP5, HK UMP, IMI Uzi
Keskin nişancı tüfekleri KNT-308, CheyTac Intervention, Gepárd anti-materiel rifle, Sako TRG, Dragunov (SVD), M82A1 Barret 50.Cal Sniper Rifle, AWP, Bora-12

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin göz bebeği bordo bereliler, son yıllarda yaşanan operasyonlar ile adından sıkça söz ettirmeye devam ediyor. Peki kimdir bordo bereliler? Bordo bereli nasıl olunur, bordo bereliler hangi eğitimlerden geçer?

İşte Bordo bereliler hakkında merak edilenler…

 • Halk arasında bilinen adıyla Bordo Bereliler TSK’nın hali hazırda en elit birliğidir.
 • Asıl ismi Özel Kuvvetler Komutanlığı olan Bordo Bereliler Türk Silahlı Kuvvetleri’nin değişik sınıf ve rütbelerdeki subay, astsubay ve uzman erbaşlarından oluşan, iç ve dış tehditlerin bertaraf edilmesine karşı her türlü arazi ve iklim koşullarında görev yapabilecek nitelikte üst düzey eğitime tabi tutularak yetiştirilmiş özel askerlere verilen isimdir.
 • Gönüllülük esasıyla özel kuvvetlerde görev yapmak üzere başvuran personel arasından çeşitli seçmelere tabi tutularak seçilen profesyonel askerlerden oluşturulur.
 • 1992 yılında Tugay seviyesinde kurulmuş olup doğrudan Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı olarak görev yaparlar. Bordo Bereli olabilmek için komando kursu görmüş bir askerin 6 ay daha ekstra komando ihtisas kursu görmüş olması gereklidir.
 • Daha sonra 3 yıla yakın balık adam, paraşut, bomba imha keskin nişancılık, hayatı idame ve çeşitli kurslardan geçirilirler. Herkes bu gruba dahil olamaz, belirli fiziksel özellik sahibi olmaları gerekir.
 • Genellikle 1.75-1.90 arası boylarda olurlar. Özellikle gözlerinin cok saglam olması gerekir, gözlük kullananlar bordo bereli olamaz.
 • Askerlik mesleklerini en ust derecede icsellestirmisler. Aldıkları eğitim ve sürekli tekrarları neticesinde fiziki olarak çok üstündürler fakat fiziki olarak güçlenmesi dışında mental olarak da çok güçlü yetişirler.
 • Normal bir insanın psikolojisini alt üst edebilecek durumlardan çok kolay çıkabilirler. İnanılmaz baskı altında doğru kararlar verebilmeyi öğrenirler. Asıl amaç gücün kontrollü ve çeviklikle askeri harekatin maksimum faydada icrasi oldugu için teknik anlamda ve pratikte çok yaratıcı hizli karar verebilen hareketinin farkında üst düzey eğitimli kişilerdir. Onları diğer askerlerden ayıran da budur.
 • Zeka ve fiziğin mükemmel birleşimidirler. Hepsinin paramedikal seviyede tıbbi bilgisi de bulunur.
 • Kullandıkları silahlar genelde amerikan piyade tüfeği M-16 (bomba atarlı) ,Bora (keskin nişançı tüfeği, RPG 7 (roket atar) Biksi makineli tüfek, tabanca, bıçak gibi silahlardır. Aslında en dogal arazi sartlarinda elde edilecek malzemeler bile bu savaşçılar tarafindan imha araci olarak kullanilabilir.
 • Aralarindaki iliski cok farklidır. ast-üst iliskisi daha cok abi-kardeş iliskisi gibidir. Doğrudan Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı olduklarından diğer askeri birimlerden emir almazlar ve onların komutasına girmezler.
 • Aralarındaki telsiz görüşmeleri bile tamamen kendilerine özgüdür ve kendi içlerinde belirledikleri kodlardan oluşur.
 • Almanya’da, 26 ülkeden gelen ozel kuvvetlerin katilimi ile yapilan “Dünya Özel Kuvetler Şampiyonasi“nda Amerika’nın ”Delta Force” su da dahil olmak uzere tum ozel kuvvetleri geride birakarak birinci olmuşlardır.
 • Bordo Bereliler, yurt içinde ve yurt dışında düşmana korku vermelerinin yanı sıra, Türk halkına dost ve müttefiklerine, böyle sağlam birliklerin kendi ordusunda var olduklarını bilmenin büyük bir güven verdiği birliklerdir.
 • NATO’nun düzenlediği uluslararası komando yarışmasını Bordo Bereliler 4 yıl üst üste kazanınca, yarışma 5. senesinde iptal edildi.


İlgili Resimler

                      


İlgili Videolar

Social Media Exchange Website - Likenation

Bunlara Baktınızmı?

Adnan DAN on FacebookAdnan DAN on PinterestAdnan DAN on TwitterAdnan DAN on Youtube
Adnan DAN
Aslında çokta özel biri değilim.. Biraz ukala olduğumu söylerler.. Bildiğimi anlayabilen insanlara sunmayı severim..

Sürekli sorgulama modundayım.. Neden dünyadayız, nereye gideceğiz, bu kadar basitmi yaşamak, vs. vs.. Cevaplarını bulamadığım onlarca sorum var..

Gerçekten dost bildiğim insanların sayısı bir elimin parmaklarının sayısını geçmez.. Onlarca insan arasında kendimi hep yanlız hissederim..

Ben insanım.. Adımı Adnan koymuşlar, soyadımsa zaten otomatik olarak eklenmiş DAN olarak.. Kuralları sevmem.. Ama uymak zorunda olduğumuda bilirim.. Sevmediğim öyle çok şey yapıyorumki, bu bana mutsuzluk veriyor çok zaman.. Birini sevmeyi, aşık olmayı, ona güvenmeyi çok istiyorum.. Olmayınca olmuyor, zorlamıyorum.. Hayat garip.. Ben o gariplik içinde yüzen biriyim işte..

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir