Sitemizde 15 kategori'de 775 adet yazı yazılmış ve 227 yorum bulunmaktadır.

Nis 222017
 

Borçtan kurtulma duası, bizim Allah’tan başka bir varlığa muhtaç olmamamızı sağlayan önemli bir duadır. El açmak, çok zordur. Allah kimseyi el açmak zorunda bırakmasın. İnsan bir düşmeyegörsün herkesin kişiye bakışı değişir. Eski kadir kıymet kalmaz. Çevremizdekilerin çoğunun bize bakışı elimizdeki mal-mülkün miktarına göre değişiklik gösterir.

Borç yiğidin kamçısıdır, şeklinde bir atasözümüz vardır. Bu atasözünün söylendiği dönemlerde borç veren adam da yiğit adamdı. Borcunu isterken bile yüzü kızarırdı. Bazen borcundan feragat ederdi, bazen de uzun müddet süre tanırdı. Günümüzde ise durum tamamen farklıdır. Borç alacağımız kişi neredeyse kalmamıştır. En yakınlarımızdan dahi borç isteyemez duruma geldik.

Günümüzde kimlere borçlanıyoruz peki? Modern tefecilere yani bankalara. Bakmayın siz bankaların reklamlarına, güzel sloganlarına. Faizle para vermiyorlar mı? Vaktinde ödeyemediğinizde kat kat borcu artırmıyorlar mı? Cevaplar “evet” ise bunun adı “tefecilik”tir.


Borçtan kurtulmak için dua size manevi güç verecektir. Ayrıca Allah’ın nimetleri sınırsızdır. O isterse sizin ocağınızı bereketlendirir ve sizi borçtan kurtarır.  Allah kulunun çalışıp çabalamasını ister. Borcu olan kişinin de önce borçlarının bir hesabını kitabını çıkarması gerekir. İyi bir planlama ve gayretle inşallah kişi borçtan kurtulacaktır. Belki bir süre sonra borç veren haline gelecektir.

Borçtan kurtulma duası sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa okunur. Kişi borçlardan çok bunalmışsa gün içinde de okunabilir. Size bu yazımızda iki farklı borçtan kurtulma duası sunacağız. İkisi de kısa ve etkili dualardır. Hangisi kolayınıza gelirse onunla dua edersiniz.

  • Tirmizi’ye göre borçtan kurtulma duası

“Allahume ke finni behelilke en heramike ve eğnini be fezlike emmen sivek”

  • Buhari’ye göre borçtan kurtulma duası

“Allahume inni euzubikke minel hemmi vel hezeni vel eczi vel keseli vel cubni ve zelideyni ve ğelebeti rical.”

Allah, bizi dünya yükleri ile sınamaktadır ve Allah kimseye kaldıramayacağı yükleri yüklememektedir. O azim olandır hakim olandır. İnşallah siz de – eğer borcunuz varsa – alan el olmaktan kurtulur veren el konumuna yükselirsiniz.

Social Media Exchange Website - Likenation

Bunlara Baktınızmı?

Adnan DAN on FacebookAdnan DAN on PinterestAdnan DAN on TwitterAdnan DAN on Youtube
Adnan DAN
Aslında çokta özel biri değilim.. Biraz ukala olduğumu söylerler.. Bildiğimi anlayabilen insanlara sunmayı severim..

Sürekli sorgulama modundayım.. Neden dünyadayız, nereye gideceğiz, bu kadar basitmi yaşamak, vs. vs.. Cevaplarını bulamadığım onlarca sorum var..

Gerçekten dost bildiğim insanların sayısı bir elimin parmaklarının sayısını geçmez.. Onlarca insan arasında kendimi hep yanlız hissederim..

Ben insanım.. Adımı Adnan koymuşlar, soyadımsa zaten otomatik olarak eklenmiş DAN olarak.. Kuralları sevmem.. Ama uymak zorunda olduğumuda bilirim.. Sevmediğim öyle çok şey yapıyorumki, bu bana mutsuzluk veriyor çok zaman.. Birini sevmeyi, aşık olmayı, ona güvenmeyi çok istiyorum.. Olmayınca olmuyor, zorlamıyorum.. Hayat garip.. Ben o gariplik içinde yüzen biriyim işte..

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir