Sitemizde 15 kategori'de 779 adet yazı yazılmış ve 233 yorum bulunmaktadır.

Eyl 252016
 

birim-731-insanligin-bittigi-yerJaponya‘nın 1931 yılında Mançurya’ yı işgalinin ardından bölgeye su teminini sağlamak ve hastalıkların incelenmesi amacıyla bir tesis kurulmuş, adına Birim 731 demiştir. İsim olarak oldukça masum görünen bu askeri alan içinde yaşanan vahşetlerin, o zamana kadar belki hiç bir örneği yoktur. İğrençlik ve vahşet anlamında dünyanın en berbat yeri olmuştur.

Bu askeri tesise, birim 731 askerleri haricinde hiç kimsenin yaklaşması mümkün değildi. Bu tesis içerisinde salgın hastalıkları takip etme adı altında insanlar üzerinde, Biyolojik ve kimyasal deneyler yapılmaya başlandı. Burada amaç değişik Biyolojik ve kimyasal silahları denemek idi. Japonlar ürettikleri bu silahlarla ülkeleri fethetmeye, yayılımcı politikalarını gerçekleştirmeyi hedefliyordu.

Tesiste inanılmaz işkenceler ve deneyler yapılmaktaydı.

Bu tesiste yapılan deneyler ve incelemeler gerçekten akıl almaz, okuyunca şaşıracağınız deneylerdir. Öyle ki basınç odalarında insanlar basınca dayanması için canlı canlı tutuluyor, Kol ve bacak gibi uzuvları kesilerek kan kaybının ne kadar olduğu ve ne kadar sürede sonlandığını belirlemek için deneyler yapılıyordu.

Kangrenin araştırılması için uzuvlar canlı canlı donduruluyor ve tekrar çözülüyordu.

Her tarafta kurşunlanan insanlar vardı. Bombaların etkileriniölçmek için insanların bulunduğu ortama bomba atılıyor, daha sonra insanlar üzerindeki hasarları takip ediliyordu.

Orta çağdaki bulunan büyük zindanlar gibi, insanlar Zindanlarda tutuluyor, biyolojik saldırılara maruz bırakılıyor, zindanlara bırakılan zehirli hayvanlar tarafından deneklerin bilerek zehirlenmelerine izin veriliyor, daha sonra ortaya çıkan hastalıkların derecesi ölçülüyordu.

Japon bilim adamları zehirli bitler üreterek bu bitleri hava yoluyla başka şehirlerin  üzerine atarak, şehri biyolojik saldırıya maruz bırakma yönünde uçuk fikirlere sahipti. Birim 731 de zehirli haşereler ve hayvanlar üzerinde deneyler yapılmıştır.

birim-731-insanligin-bittigi-yerZindanlara tıkılan insanlar, haşereler tarafından veyahut mikroplar yoluyla zehirlenerek hastalıkları ve ölümleri takip ediliyorlardı. Ayrıca zehirli hayvan ve haşerelerin üretimi bu tesiste yapılıyordu.

Japonca da odun kütüğü anlamına gelen Maruta ismi verilen esirlerin, iç organları canlı canlı ameliyatlarla kesilerek incelenmekte ve üzerlerinde inanılmaz deneyler yapılmaktaydı.

Bu tesiste gerçekleşen akla zarar deneyler saymakla bitmez. İnsanlara bazı hayvanların kanları enjekte edilmekte, insan kanına deniz suyu verilmekte (sebebi tuz ve kan Reaksiyonunun ölçülmesi), İnsanların iç organlarının yerleri değiştirilmekte ve bazı iç organlar diğer iç organların üzerine dikilerek üzerilerinde inceleme yapılmaktaydı. Tüm bu ameliyatlarda kesinlikle anestezi uygulanmıyordu.
Erkek deneklere Rahim dikilmek, gibi pek çok uçuk fikir bu birimde denenmiştir.

Bölge halkı içeride ne olup bittiğini az çok tahmin etmekte ve tesisten uzak durmaktaydılar. Çünkü içeri girenlerin dışarı çıktığı görülmemişti.

Birim 731, Hiroşima‘ ya atom bombası atılana kadar çalışmalarına devam etti ve bu çalışmalardan dünyanın ruhu dahi duymadı. Ruslar‘ın Mançurya’ yı  işgal ettiği haberini alan Japonlar, tesisin içindekilerle birlikte yakılmasını ve Güney Kore‘ye kaçılması talimatının vermiş, tesiste çalışan Çin‘ li işçileri kurşuna dizdikten sonra tesisi komple yakıp kaçmışlardır.


İkinci Dünya Savaşının ardından Japonya‘ nın teslim olmasından sonra 731 biriminden dünyanın haberi olmuş, burada yaşananlar dünyada büyük yankı uyandırmıştır. 11 ülkenin kurduğu mahkeme ile bu tesiste görev yapanlar yargılanmış, ancak yapılan çalışmalar ile ilgili tam bilgi bulunmadığından, deneyler hakkında pek çok iddia ortaya atılmıştır. Shiro Ishii  tesisten sorumlu Korgeneral rütbesi olan Japon bilim adamı olup, tesisin yok edilmesi talimatını vermiştir. Savaşın ardından ise Amerika ile anlaşma yapmış, Amerika tarafından mahkemede yargılandıktan sonra dokunulmazlık verdirilmiştir.

birim-731-insanligin-bittigi-yerÇünkü yapılan deneyler her ne kadar vahşet içerse de bu çalışmalar insanlığın anatomisi, kimyasal ve biyolojik silahların etkisi araştırıldığında, paha biçilmez çalışmalar olduğu için Amerika, Rusya, Çin gibi ülkelerin temsilcileriyle Japon bilim adamlarının anlaştığı ve ilk elden bu bilgilerin verilmesi karşılığında, yapılan vahşetin örtbas edildiği iddia edilmiştir.

Birim 731 pek bilinmese de yaşanan insan hakları ihlali, vahşet ve bilimin sapıklığı anlamında, Alman Nazi kamplarının kat kat fazlasının ve aşırılıkların yaşandığı bir yer olmuştur. Yani bu tesiste yaşananlara bakılırsa Nazi Almanya’sını melek olduğu dahi söylenebilir. Savaşın ardından Birim 731 çalışmaları adeta diğer ülkeler tarafından yağmalanmıştır. Rusya ve Amerika gibi ülkeler savaştan birkaç yıl sonra çok ilginçtir kendilerine ait biyolojik çalışma laboratuvarları kurmuşlardır.

Bu tesiste çalışan doktorlar çok daha sonradan serbest kalmış çoğu da yargılanmamıştır. Geçtiğimiz yıllara kadar pek çoğu yapılan çalışmaları doğrulamış, tesiste yapılanlar hakkında demeçler vermişlerdir.

Kurbanlar üzerine yapılan deneyler arasında deneklere çeşitli hastalıkların enjekte edilmesi ve ardından anestezi verilmeden çeşitli organlarının alınması gibi insan vicdanının kaldıramayacağı çalışmalar vardı.

birim-731-insanligin-bittigi-yerKan kaybını araştırmak için insanların kol veya bacaklarının kesilmesi, kurbanları aşırı yüksek sıcak ve soğuk ortamlarda bekleterek ne kadar süre içinde vücutlarının çürüdüğünü veya donduğunu tespit etmeye çalışmak, santrifüjlerde deneklerin ölene dek kesintisiz merkezkaç kuvvetine tabi tutulması, gaz odalarında çeşitli kimyasal testlerin uygulanması, denek olarak kullanılan insanlara hayvan kanı enjekte edilmesi, diri diri haşlama yolu ile derilerinin aldığı halin incelemesi yapılan deneylerden bazıları.

Diğer bölümlerde ise esirler dondurularak öldürülüyor, silahla yaralanmanın etkilerini araştırmak amacıyla kurşunlanıyor, çeşitli mesafelerde yakınlarında bombalar patlatılıyor ve süngülerle canlı canlı süründürülüyorlardı.

731. Birim’de görev alan doktorlardan biri olan Ken Yuasa 2007’de Japon Times’a yaptığı konuşmada bu deneylerin yapıldığını doğruladı.

“İlk deneyim boyunca çok korktum. Ancak ikinci deneyimde işler daha kolaylaştı. Üçüncü deneyimde ise bunu yapmaya gönüllü oldum.” 

Benzer şekilde Japon İmparatorluk Ordusu askerlerinden, 731. Birim’deki deneylerde görev alan Yoshio Shinozuka da 1997’de yaşananlara dair şöyle diyordu.

“731. Birim üyesiydim. İnsan olan birisinin hiç yapmaması gereken şeyleri yaptım.”

birim-731-insanligin-bittigi-yerBirim 731 Hiroşima’ya atom bombası atılana kadar çalışmalarına devam etti ve bu çalışmalardan dünyanın haberi olmadı. Ruslar’ın Mançurya işgalinin haberini alan Japonlar, tesisin içindekilerle birlikte yakılmasını ve Güney Kore’ye kaçılması talimatını verdi.

Tesiste tutulan esirlerin tamamı zehirlenerek öldürüldü. Tesisin çevresinde çalışan yaklaşık 600 Çinli kurşuna dizildi ve sonrasında tüm tesis komple yakıldı.

İkinci Dünya Savaşının ardından, Japonya’nın teslim olmasıyla da 731. Birimde yaşananlardan dünyanın haberi olmuş ve büyük yankı uyandırmıştır. 11 ülkenin kurduğu mahkeme ile bu tesiste görev yapanlar yargılanmıştır.

Fakat, mahkemenin kurucularından Amerika, İngiltere ve Rusya gibi ülkeler, deneylerden elde edilen sonuçlar karşılığında bu yargılamaları düşürmeleri, insanlık tarihinin en büyük vahşetlerinden birisinin üstünün kapanmasına neden olmuş ve olaylar ört bas edilmiştir.

İlgili Video

Social Media Exchange Website - Likenation

Bunlara Baktınızmı?

Adnan DAN on FacebookAdnan DAN on PinterestAdnan DAN on TwitterAdnan DAN on Youtube
Adnan DAN

Aslında çokta özel biri değilim.. Biraz ukala olduğumu söylerler.. Bildiğimi anlayabilen insanlara sunmayı severim..


Sürekli sorgulama modundayım.. Neden dünyadayız, nereye gideceğiz, bu kadar basitmi yaşamak, vs. vs.. Cevaplarını bulamadığım onlarca sorum var..


Gerçekten dost bildiğim insanların sayısı bir elimin parmaklarının sayısını geçmez.. Onlarca insan arasında kendimi hep yanlız hissederim..


Ben insanım.. Adımı Adnan koymuşlar, soyadımsa zaten otomatik olarak eklenmiş DAN olarak.. Kuralları sevmem.. Ama uymak zorunda olduğumuda bilirim.. Sevmediğim öyle çok şey yapıyorumki, bu bana mutsuzluk veriyor çok zaman.. Birini sevmeyi, aşık olmayı, ona güvenmeyi çok istiyorum.. Olmayınca olmuyor, zorlamıyorum.. Hayat garip.. Ben o gariplik içinde yüzen biriyim işte..


 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(E Posta Tekrar)