Sitemizde 15 kategori'de 779 adet yazı yazılmış ve 233 yorum bulunmaktadır.

Eki 202016
 

aloe-veraTıbbi sarısabır (Aloe vera), Asphodelaceae familyasından tıbbi amaçlarla kullanılan bir sarısabır türü. Yaprak, iki bölümden, meydana gelmiştir.Müshil olarak kullanılan ve antrakinonlar adı verilen maddeleri içeren yeşil kabuk bölümü ve Aloe jeli olarak adlandırılan müsilaj bölümü.

Jel kısmında, 18 amino asid, 20 mineral, 12 vitamin ile çeşitli bilimsel araştımalarda immunostimülan olduğu gösterilmiş olan asemannan,glukomannan, mannoz-6 fosfat, aloerid gibi polisakkaridler; çeşitli enzimler, deneysel olarak antihistaminik olduğu gösterilmiş olan alprogen; yine çeşitli çalışmalarda kan kolesterol düzeylerine ve selim prostat hipertrofisine etkili olduğu bildirilen lupeol, beta-sitosterol ve kampesterolgibi steroller ile lignin, salisilat gibi maddeler bulunmaktadır. Antrakinonları içeren kabuk bölümü suyunun uçurulması ile elde edilen ve laksatif olarak kullanılan kısma Aloe denir. Yaprağın iç kısmında bulunan ve parankim hücreler tarafından imal edilen müsilaj görünümlü renksiz kısma ise Aloe vera Jel adı verilir. Bu iki kısım devamlı şekilde kavram karışıklığına neden olduğu için, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) nün Seçilmiş Tıbbi Bitkiler monografında ayrı bölümler halinde incelenmiştir.

aloe-veraAloe vera jel inin gerek yüzeysel kullanım, gerekse besin tamamlayıcısı olarak içecek şeklinde hazırlanması, özel yöntemler gerektirmektedir ve ürünler, günümüzün son derece gelişmiş analiz yöntemleri ile kontrol edilmektedir. Bundan amaç, jelde varolduğu bilinen maddelerin ürünün içinde de korunmuş olarak bulunmasıdır.

Aloe vera eski tarihlerden itibaren alternatif tıp tarafından hastalıkların tedavisi için kullanılmaktadır, lakin ülkemizde aloe vera 90lı yüllardan itibaren popüleritesini arttırmıştır. O yıllar daha popüler olan alovera günümüzde yerini diğer bitkisel tedavilere bırakıyor. Çünkü aloe vera maliyet olarak biraz daha fazla cep yakıyor.

Aloe veranın çok fazla yan ürünleri mevcut ve bu ürünler çeşitki sağlık sorunlarına alternatif oluşturmaktalar. Aloe vera jeli, aloe vera sabunu, aloe vera yağı, aloe vera nektarı, aloe vera güneş kremi gibi onlarca yan ürünleri sağlığa katkı sunmaktadır.

Şimdi aloe vera faydaları nelerdir bir bakalım.

Aloe vera hakkında şimdiye kadar bir çok araştırma yapılmış ve bu araştırmaların çoğu aloe vera bitkisinin sağlık açısından onlarca faydasını ortaya koymuştur. Allahın bize sunduğu nadir bitkiler arasında gösterilen aloe vera bitkisi AIDS hastalığından kanserden korunmaya, kalp damar hastalıklarından cilt ve saç sağlığına kadar sağlığımıza katkıda bulunur:

Akne Tedavisi: Aloe vera sabunu etkin akne tedavisinde kullanılır Aloe vera sabunu kullanımı cilt enfeksiyonlarını ortadan kaldırdığı gibi, akne hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır

Güneş Yanığı: Yaygın olarak güneş yanığı tedavisinde kullanılan aloe vera sabunu, yanık olan bölgenin enfeksiyon kapmasını engellediği gibi, nemlenmesini sağlar. Önemli antioksidan özelliğinden dolayı ayrıca cilt yanıklarını hızlı şekilde tedavi edebilir.

Yaşlanmayı Önler:  Aloe vera sabunu, cildin yaşlanmasını önler. Düzenli olarak aloe vera sabunu kullanmak cildin doğal sıklığını korumaya yardımcı olur ve aynı zamanda cildin yaşlanmasına nedne olan unsurları ortadan kaldırır.

Cildi Nemlendirir: Aloe vera cilt sağlığını aynı zamanda nemlendirerek korur. Aloe vera yağı veya aloe vera sabunu cilde uygulandığında özellikle kuru ciltlerde sık karşılaşılan dökülme ve kızarıklık sorunlarını iyileştirmeyi sağlar.

Kanser Tümörlerine Karşı: Aloe vera bitkisi kanser tümörlerinin oluşmasını başlangıç aşamasında engelleyebilir. Bazı sağlık zumanları aloe vera bitki çayının kanser tümörlerinin büyümesini engellediğini belirtmektedir. Aloe vera çayını düzenli olarak tüketmek ayrıca kansere yakalanma riskinia zaltabilir.

aloe-veraKolesterol: Aloe vera bitkisi aynı zamanda damar tıkanıklıklarına faydalı olduğundan dolayı kolesterole faydalıdır. Özellikle yüksek kolesterolü düşüren aloe vera, kolesterol seviyesinin sağlıklı seviyelerede seyretmesine faydalıdır. Aloe vera çiçeği çayı kolesterol için önerilmektedir.


Kalp Damar Sağlığı: Aloe vera faydası arasıda gösterilecek diğer avantakı ise kalp damar sağlığını korumasıdır. Diğer bitkilerle yapılan aloe vera kürü kalp damar sağlığına faydalıdır.  Aloe vera aynı zamanda kan akışını hızlandırarak damarların tıkanmasına engel olabilir. Böylece aynı anda hem kalp hemde damar sağığına fayda sağlamaktadır. Ayrıca bu özelliği vücutta oksijen sürkilasyonunun sağlıklı seviyede seyretmesini sağlar.

Alerjilere Faydalıdır: Aleo vera cilt sağlığına oldukça faydalıdır. Bunun için aloe vera sabunu ve aloe vera jeli yaygın olarak cilt enfeksiyonlarına karşı kullanılmkatadır. Aloe vera jeli ve sabunu ufak cilt alerjileni tedavi eder.

Bebeklere Aloe Vera Sabunu:Bebekler yetişkinlere göre çok daha hassas cil yapısına sahipdirler. Bu yüzden bebekler için aloe vera sabunu bir çok sağlık uzmanı tarafından önerilmektedir.

Cilt Sağlığına Faydalı: Aloe vera ürünleri daha çok cilt sağlığı için kullanılmaktadır. Cit üzerinde serest radikallerin hareket kabiliyetini azaltan aloe vera sabunu ve alove yağı cil hücrelerini ve cilt dokusunu güçlendirir.

Strese karşı: Aloe vera bitkisi strese karşı faydalıdır. Antioksidan özelliği yardımıyla aloe vera sinir siteminde rahatlama sağlayarak aynı zamanda depresyon ve ruhi bozukluklara neden olan sorunları ortadan kaldırabilir.

Sindirim Sistemine Faydaları: Aloe vera tüketimi genel anlamda sndirim sistemi sağlığına faydalıdır. Kanızlıktan, hemoroide, mide sağlığından böbrek sağlığına kadar sindirim sisteminin bütün üyelerine faydalıdır.

aloe-veraAloe Veranın diğer faydaları: Aloe vera hakkında yapılan yüzlerce araştırma sonucu aloe vera bitkisinin yüzlerce faydası olduğunu ortaya koymuştur. Bu faydaların en önemlilerinden bazılarını detaylı olarak açıkladık, diğer bazı önemli faydaları şöyle sıralamak mümkün;

 • Aloe vera bitkisi radyasyon etkilerini azaltabilir.
 • Aloe vera acil durumlarda kullanılan mikrop kırıcı sprey veya entibiyoryik türlerinin bir çoğundan daha etkili mikrop öldürücüdür.
 • Aloe vera içecekleri olan, alo vera gel, aloe vera berry, alo vera nektar başta olmak üzere diğer içecek türleri kolon kanserine karşı faydalıdır.
 • Aloe vera içercekleri vücuda mineral ve vitaminler sağlar.
 • Aloe vera bitkisi diyabeye iyi geldiği düşünülmektedir.
 • Böcek sokmalarına karşı aloe vera jeli faydalıdır. Böcek sokmalarından kaynaklanan apğrıları giderir.
 • Aloe vera jeli veya aloe vera kremi donmadan kaynaklanan doku hasralarına faydalıdır.
 • Yulaf ezmesi, mısır unu aloe vera ile karıştırlarak bebeklerin ayaklarına uygulandığında tahrişleri giderir.
 • Aloe vera kremi sivilceleri ortadan kaldıramay yardımcı olur.
 • Sedef hastalığıanı aloe vera bitkisi hafifletir.
 • Aloe vera bitkisi egzamaya iyi gelir.
 • Hindistan cevizi yağı ve bal ile karıştırılan aloe vera yağı saçlara uygulandığında, saç sağlığını koruru aynı zamanda kafa derisi sağlığına katkıda bulunur.
 • Hindistan vecizi yağı ile karıştırılaran aloe vera yağı saçların büyümesini teşvik eder.
 • Bağırsan enfeksiyonu ve şişkinliğe karşı aloe vera suyu iyi gelir.
 • Elma ile alındığında aloe vera suyu müshil dörevi görür.
 • Aloe vera suyu veya aloe vera bitkisi mide ekşimesini, artrit romatizma ağrılarını hafifletir.
 • Aloe vera bitkisi kaybatılarak suyu içildiğinde astım hastalığının etkilerini hafifletir.
 • Göz iltihaplarını aleo vera suyu hafifletir, pamukla gözlere uyguanabilir.

Zararları

aloe-veraYetişkinlerin aloe vera ürünlerini ağızdan almaları genelde sağlıklı görnüyor. Bazı durumlarda aloe vera jeli ciltte yanmalara neden olamkatdır. Bunun dışında aloe vera tüketiminin yan etkileri şunlardır;

 • Uzun süre kullanılması ve fazla tüketilmesi durumunda tansiyonun düşmesi, kanlı idrar, kas güçsüzlüğü, kilo kaybı, ishal, böbrek problemlerine enden olmaktadır.
 • Bazı kanyaklar aloe vera yaprağı ve aloe vera ekstresi alımında karaciğer sorunlarına neden olduğu rapor edilmiştir.
 • Hamilelik döneminde aloe veranın ağızadan alımı güvensiz görünmektedir.
 • Çocukların ağızdan alımı güvensiz görünmektedir. 12 yaş altında çocukların ağızdan almaları durumunda, ishal ve akrın ağrılarına neden olduğu rapor edilmiştir.
 • Bazı araştırmalar ağızdan alındığında kan şekeri seviyesini dişürdüğünü ortaya koymuştur.
 • Yüksekdozlarda aloe vera alımı böbrek sorunlarına neden olabilir.
 • Hemoroid sorunu olan kişiler aloe vera yaprağı tüketiminden uzak durmalıdırlar.
 • Planlanan bir ameliyattan 2 hafta önce aloe vera tüketimi durdurulmalıdır.

Aloe vera ürünlerinin yetişkinler için güvenli olduğunu, hamile anne adaylarının ağızdan tüketmemeleri gerektiğini ve 12 yaşın altında çocukların ağızdan aloe vera suyu veya ürünü tüketmemeleri gerektiğine dikkat edilmesi gerekiyor.

İlgili Videolar

Social Media Exchange Website - Likenation

Bunlara Baktınızmı?

Adnan DAN on FacebookAdnan DAN on PinterestAdnan DAN on TwitterAdnan DAN on Youtube
Adnan DAN

Aslında çokta özel biri değilim.. Biraz ukala olduğumu söylerler.. Bildiğimi anlayabilen insanlara sunmayı severim..


Sürekli sorgulama modundayım.. Neden dünyadayız, nereye gideceğiz, bu kadar basitmi yaşamak, vs. vs.. Cevaplarını bulamadığım onlarca sorum var..


Gerçekten dost bildiğim insanların sayısı bir elimin parmaklarının sayısını geçmez.. Onlarca insan arasında kendimi hep yanlız hissederim..


Ben insanım.. Adımı Adnan koymuşlar, soyadımsa zaten otomatik olarak eklenmiş DAN olarak.. Kuralları sevmem.. Ama uymak zorunda olduğumuda bilirim.. Sevmediğim öyle çok şey yapıyorumki, bu bana mutsuzluk veriyor çok zaman.. Birini sevmeyi, aşık olmayı, ona güvenmeyi çok istiyorum.. Olmayınca olmuyor, zorlamıyorum.. Hayat garip.. Ben o gariplik içinde yüzen biriyim işte..


 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(E Posta Tekrar)