Sitemizde 15 kategori'de 713 adet yazı yazılmış ve 109 yorum bulunmaktadır.

Oca 032017
 

Dünya klasiklerinde önemli bir yere sahip olan Alçaklıgın Evrensel Tarihi adlı kitabı sizlerle paylaşmaktan onur duyarız. Celal Üster çevirisi, James Woodall’ın önsözü,Yazar ve dönem kronolojisiyle. Borges Alçaklığın Evrensel Tarihi’nde kadim masalları ve gerçek yaşam öykülerini çarpıtarak yeniden anlatırken, insanlığa dair zamanı ve sınırları aşan tespitlerde bulunuyor.

Gerçek ile hayalin birleştiği bu yazılarda, Borges kurmacanın olgulardan daha gerçek, daha inanılır olduğunu gösteriyor. Okuru her olasılığa açık bir evrene taşıyan metinler, yazarın her zaman severek işlediği tarih, bellek, bilim, sanat, dil, sonsuzluk temaları etrafında şekilleniyor. Latin Amerika edebiyatını derinden etkileyen ve onu yeni bir biçime kavuşturan Borges, kitapta “alçaklık” kavramını ırkların, dinlerin, ideolojilerin üstünde, evrensel bir değer olarak ele alıyor.

Dünyanın ve tarihin her tarafından toparlanmış öyküler var bu kitapta. Sudan’dan Arjantin’e, Çin’den İran’a kadar. Aslında büyük ihtimalle gerçekten yaşamış kişilikleri alıp biraz çarpıtarak hikayeleştirmiş.

Esasen Arjantin’deki bir gazetenin pazar ekine yazdığı yazıların toparlanması bu kitap ama zamanında çok ses getirmiş.

Bu arada özellikle doğu edebiyatı (Binbir Gece Masalları da geçiyor) içeren bölümlerde İhsan Oktay Anar tadı aldığımı söylemeliyim. Ancak bu hikayeler genellikle daha kısa olanlardı hevesim biraz kursağımda kaldı.. Daha çok olsa da okusam dedim.


Erken dönem kitaplarından Alçaklığın Evrensel Tarihi, bu yüzden ne yeterince “evrensel“dir, ne de yeterince “Tarih“. Öncelikle, Ortaçağ edebiyatında rastladığımız “demonolojik“, iblisvari alçaklık türünü dışlamaktadır. Klossowski’nin gösterdiği gibi, Şeytan, aslında bir “yanılsamalar satıcısı“, bir “gözbağcı” değil, tam aksine, bir “karışımlar” ve “alaşımlar” zanaatçısı, “saf ve temiz“, pürüzsüz kavram olarak İyi’nin, Güzelin, Doğru’nun, Öz’ün, ve “Tann“nın despotluğuna, yani evren üzerindeki evsahipliğine başkaldıran salt üretkenlikti.

Ama bu üretim “ruhsal” malzemeyle gerçekleştiriliyordu: Ruhta önceden bulunmayan hiçbir karanlık yanın Şeytan tarafından üretilmesi bu yüzden mümkün değildi. Oysa Borges’e göre, “Hiçkimse herhangi biridir, biricik, tek bir ölümsüz insan bütün insanlardır. Cornelius Agrippa gibi, Tanrıyım, kahramanım, filozofum, iblisim ve dünyayım; bu ise varolmadığımı söylemenin sıkıcı bir yoludur.”

Kitabı Alttan Okuyabilirsiniz

Kitabı Alttaki butonla indirebilirsiniz

   PDF Olarak İndirin

About Adnan DAN

Aslında çokta özel biri değilim.. Biraz ukala olduğumu söylerler.. Bildiğimi anlayabilen insanlara sunmayı severim.. Sürekli sorgulama modundayım.. Neden dünyadayız, nereye gideceğiz, bu kadar basitmi yaşamak, vs. vs.. Cevaplarını bulamadığım onlarca sorum var.. Gerçekten dost bildiğim insanların sayısı bir elimin parmaklarının sayısını geçmez.. Onlarca insan arasında kendimi hep yanlız hissederim.. Ben insanım.. Adımı Adnan koymuşlar, soyadımsa zaten otomatik olarak eklenmiş DAN olarak.. Kuralları sevmem.. Ama uymak zorunda olduğumuda bilirim.. Sevmediğim öyle çok şey yapıyorumki, bu bana mutsuzluk veriyor çok zaman.. Birini sevmeyi, aşık olmayı, ona güvenmeyi çok istiyorum.. Olmayınca olmuyor, zorlamıyorum.. Hayat garip.. Ben o gariplik içinde yüzen biriyim işte..
background