AKP`nin Gerçek Oy Oranı

Yazar: Kategori: Siyaset on 15 Haziran 2013

akp

AKP`nin sık sık söylediği bir söylem vardır.. “Biz % 50 oy ile geldik”.. Bu oy oranı ile her istediklerini yapacaklarını, sokaktaki insanların her 2 tanesinden 1`inin AKP`ye oy verdiğini, Türkiye`nin partisi olduğunu söylerler.. Oysa durum hiçte böyle değildir.. AKP`nin oy oranı kesinlikle % 50 değildir.. Peki bu % 50 nereden gelir? Hemen anlatalım..

Normalde AKP`nin 2002`deki oy oranı % 34.28`dir.. Altta çizelge vardır..

2002 seçimleri

Üstteki resimde gördüğünüz oy oranları gerçek oy oranlarıdır..

Birde 2012 genel seçilerinde AKP`nin aldığı oy oranı %30`dur..

Peki bu fark nereden geliyor?

Ülkemizde % 10 barajı gibi tuhaf bir uygulama var seçimlerde..

Örneğin seçimlerde istanbul`da AKP % 15 aldı; bir diğer parti misal Liberal Demoktar Parti (LDP) % 12 aldı.. Bu sonuca göre LDP istanbul`da milletvekiline sahip olması lazım.. Ancak durum böyle değil..

LDP`nin ayrıca Türkiye genelinde aldığı oylar % 10`u geçmiş olması lazımki meclise girebilsin.. Ancak Türkiye genelinde % 10`u geçince istanbul`da aldığı % 12 lik oy oranındaki vekillerine sahip olabiliyor..

Peki LDP istanbul`da % 12 aldı ama Türkiye genelinde % 10`un altında kaldı.. O zaman ne olacak..

İşte tuhaflıkta burada başlıyor..

LDP Türkiye genelinde % 10`u geçemediği için hangi ilde ne kadar milletvekili çıkarmışsa, yada oyları ne kadarsa o aldığı oylar en yüksek oy almış olan partiye geçiyor..

Yani bu kurala göre AKP istanbulda %15 aldı, LDP ise % 12.. LDP Türkiye genelinde % 10 barajını geçemediği için, istanbul`da da % 12 oyu AKP`ye geçmiş oluyor.. Böylece istanbul da AKP oyları % 25`e çıkmış oluyor..

İşte % 50 aldım diyenler bunu söylemiyorlar.. % 30 oy alıp, % 10 barajını geçemeyen partilerin oylarınıda alıp % 50 aldık diyorlar..

Yukarıda ilk çizelgede verdiğim oranlarda AKP % 34.8 oy oranına sahip.. Misal orda Genç Partide % 7.25 oy oranına sahip.. Genç parti Türkiye genelinde % 10 barajını geçemediği için bu oy oranıda  AKP`ye eklenmiş oldu..

İşte % 50`lik oy oranları bu şekilde orataya çıkıyor..

Peki neden sürekli % 50`den bahsediliyor? Sebebi basit.. İnsanların bilinç altı ile oynanıyor.. Bu şekilde ne kadar güçlü parti oldukalarını halka gösterip istediklerini yapıyorlar.. İnsanlar “Adamlar % 50 almış kardeşim yapar tabi” diyebiliyor..

Yani işin özü “% 50 sokağa çıkmasın diye zor tutuyorum” diyenler % 30`a sahip olduklarını unutuyorlar sanırım..


Bumerang - Yazarkafe
Adnan DANYazar: Adnan DAN (1330 Yazısı var.)

Anlatacak birşey yok.. Adamın biri işte herkez gibi..Bunlara Baktınızmı?

Bir Cevap Yazın

Site Yazarı Google +: Adnan Dan