Sitemizde 15 kategori'de 779 adet yazı yazılmış ve 233 yorum bulunmaktadır.

Kas 292016
 

akp-cokuyorKRİZLE GELDİLER KRİZLE GİDECEKLER
AKP’NİN ÇÖKÜŞÜ BAŞLADI

AKP SAADET ZİNCİRİ ÇETESİ

Piramit sistemi ya da Türkiye’de bilinen Titan adıyla Saadet Zinciri bir sahtekârlık modelidir. AKP’nin iktidara gelmesinden sonra insanlara “ekonomik büyüme” veya “mucize” olarak yutturulmak istenen sistem de bir Saadet Zinciriydi.

1990’lı yıllarda Titan isimli garip bir grup Saadet Zinciri ile binlerce kişiyi dolandırmıştı. Sahtekârlık tehlikeli bir boyuta gelince yargı duruma el koymuş, zincire dâhil olan insan sayısı çok artmadan piramidin tepesindekiler hapse atılmıştı.

1980’lerin başında ise tefeciler banker adı altında ortaya çıkmış, milyonlarca insanı kolay kazanç vaadiyle kandırıp dolandırmışı. Birkaç isim dışında hesap veren olmadı. Ama sistem bir şekilde banker dolandırıcılığını aştı. Kanunlar çıktı. Parasını batıran batırdığıyla kaldı ama ulusal ekonomi kurtarıldı.

AKP’nin kurucuları bu türden bir dolandırıcılık sistemiyle güçlendiler. Saadet Zinciri modeliyle faizci tefeci banker modelini birleştirdiler. Ama önemli bir farkları vardır. Dini kullanıyorlardı ve devleti kuşatıp, yıkmayı amaçlayan bir ideolojik motivasyona sahiptiler. Belediyeler, yerel güç merkezleri, ulusal güç merkezleri, merkezi iktidar merdivenlerini adım adım tırmandılar.

AKP bir Saadet Zinciri’ydi. Piramidin ilkesi şuydu:

Biz Müslümanız. Diğerleri ‘patates dini’nden… Piramide giren Müslüman olur. Dışında kalanlar değildir. Piramidin içindeki herkese faiz, rüşvet, yolsuzluk, hak yemek mubahtır. Çünkü dışarıdakiler hak davasına inanmıyor, laikçiler. En büyük rantçı da piramide girebilir, en küçük insan da. Ama reisin komisyonunu (cihat vergisi) vereceksiniz. Büyük adama büyük arazi, küçük adama küçük kantin vereceğiz. Gel zincire katıl.

akp-cokuyorİşin “Banker Kastelli” boyutu da vardı: “Paranızı verin bize. İslam davasını yürütenler, onu kâfir bankaların verdiği faiz oranından da çok değer katsın. Hem de size helal ve yüksek kazanç vereceğiz.”

Deniz Feneri, KOMBASSAN skandalını iyi biliyoruz. Detaya gerek yok. AKP saadet zinciri şebekesinin önce Almanya’da patlaması çok normal. Çünkü Alman devleti AKP’nin elinde değildi. Bu yüzden belli bir sayıya ulaşınca AKP’nin kendi kitlesi Almanya’da ilk kazığı yedi. Ama Türkiye’de AKP’li olmayan herkesin 14 yıldır sırtına biniyorlar. Beli kırılana da “o zaman gel sen de AKP’li ol” deniyor.

AKP SAADET ZİNCİRİ ÇÖKÜYOR

Böylelikle AKP şişti. Tabanda 20 milyon üyesi var. Tepede ise tüm ekonominin sırtına binmiş en fazla 100 tane Havuzcu.

Kendilerine engel olan kanun adamlarını da Titan’ın şişmanları ve 80’lerin bankerlerinin yapamadığı bir şekilde saf dışı bırakıp hapsettiler.

akbilBu suç örgütü siyasi bir yapıya büründüğü için aynı zamanda Cumhuriyet rejimini ve demokrasiyi de tehdit ediyordu. AKP’ye yönelik siyasi kapatma “davaları” demokrasi söylemleriyle püskürtülüyorken, az sayıdaki bazı hukuk insanı ekonomik suç şebekesini engellemeye çalıştı ama onlar da başarılı olamadı.

AKBİL yolsuzluğu şebekesini, Deniz Feneri’ni, Havuzları ve diğer saadet zincirlerini kırmak isteyen savcıların, yargıçların ve emniyet güçlerinin başlarına gelmeyen kalmadı. Ve böylelikle zincir kontrolsüz büyüdü.

Piramit sisteminin sonunu kendisi getirir. Piramit aşırı büyüyünce ülkedeki toplam nüfus sayısı piramiti ayakta tutmaya yetmez. Matematiksel olarak piramidin bir noktadan sonra çökmesi kaçınılmazdır. Hiç üretmeden kazanmak için dışarıdakilerin parası çalınmalıdır. Ama piramidin içindeki insan sayısı çok artınca bu imkânsız hâle gelir. Ve sonunda piramit çöker.

AKP devleti ele geçirdi. Saadet Zincirinin piramidi bütün Türkiye ekonomisini kapsadı. Ve şimdi kaçınılmaz olarak çöküyor.

Bugün yaşanan bir ülke ekonomisinin krizi değil, ülke ekonomisini rehin almış bir çete ekonomisinin krizidir. 20 milyon üyeli AKP de aşırı büyümüş her Piramit şeması gibi bugün çöküyor. Ama Türkiye ekonomisini ele geçirdiği için çökerken devleti ve bütün ulusu çökertiyor.

DOLARLA GELDİ DOLARLA GİDECEK

Bugün AKP’yi savunan ve AKP’den rant elde edenler muhaliflerini doların yükselmesine ve ekonominin kötüye gitmesine sevinmekle suçluyor. Güya böylelikle gayri-milli olunuyormuş. Türkiye’yi kıskanan dış güçler ekonomimizi baltalıyormuş biz de seviniyormuşuz.

akp-cokuyorOysa AKP tam da bu güçlerin ekonomik darbesiyle iktidara geldi. AKP iktidara ekonomik bir krizle geldi. Bir gecede bir dolar 600.000 eski TL’de 1.200.000 milyon eski TL’ye çıkmıştı. Bu ANAP-DSP-MHP iktidarının sonunu hazırladı. Kemal Derviş gelince Batılı güçler bu koalisyonu yıkmadı ama ulusal ekonomiyi yıkacak kanunları onlara çıkarttılar. Ekonomik kriz Türkiye’nin bütün zenginliklerinin ve KİT’lerinin satılması sözüyle frenlendi.

Ama ilginç bir şekilde aynı Batı emperyalizmi Kemal Derviş’i başbakan yapmak yerine, Tayyip Erdoğan’ı yapmayı tercih etti. Bahçeli görevini yerine getirdi. Erkenden seçime gidildi.

Saadet Zincirinin tepesindeki isim kendi amaçları için ülkeyi talana açtı. Batı onun böyle yapacağını biliyordu. Bu yüzden onu “yatırımcı dostu” olarak tercih etti. Böylelikle üretimsiz kazanç modelinin, yani Piramidin ihtiyacı olan sıcak para Türkiye’ye akıtıldı. Dolar uzun süre 1.500.000 eski TL yani 1.5 yeni TL düzeyinde kaldı. 2010’dan sonra TL’nin değer kaybetmeye başladığını görüyoruz. Dolar önce yavaş yavaş sonra da hızla yükseldi.

Bugün AKP diyor ki Batı bize ekonomiyle darbe vurmak istiyor. Bu yalan. Çünkü Batı sermayesi AKP’nin Saadet Zinciri vurgununa dâhil oldu. Elde edeceği talanı elde etti ve daha 2010 yılında Türkiye’den çekildi.

akp-cokuyor17-25 Aralık’tan sonra belli oldu ki AKP 2010 yılından itibaren Saadet Zinciri’ni kara para, kaçak petrol, terörle iç içe geçmiş Körfez parası ile ayakta tutmaya çalıştı. Kurulan karanlık ilişkiler ile kamu arazilerine saldırıldı. Emlak balonu denen habis ur Türk ekonomisini yok ediyorken sarayın kasaları ve yurtdışındaki karanlık ortaklarının cepleri doldu.


Ama Saadet Zincirinin Türk insanının sırtından kazandığı bu son vurgun oldu. Rıza Sarraf ABD’de tutuklandı. Uluslararası kara para mekanizması çöktü. Kaçak petrol, silah geliri kesiliyor. Gasp edilecek kamu arazisi kalmadı. Gasp edilse bile projeler için yurtdışından kredi alınamıyor. “Devletin malı deniz yemeyen keriz” “İslamcılığı” devleti yok etti ve deniz bitti.

İşte dolar bu yüzden fırlıyor. Ortada Batı’nın oyunu falan yok. Zaten Batı AKP’yi bunun için iktidara getirdi. Türkiye’yi ekonomik olarak yıktı AKP. Ve mecburen kendileri de yıkılacak. Dolarla geldiler dolarla gidecekler.

TAYYİP KALDIKÇA DOLAR FIRLAR

AKP’nin en büyük sloganı neydi? “Bize oy verin ki istikrar sürsün yoksa dolar fırlar, ekonomi çöker.

Saadet Zincirindeki piramidin en tepesindeki dolandırıcılar da hep bunu söyler. Piramit şiştikçe bazı üyeler dolandırıldıklarını düşünür ve homurdanmaya başlar. En tepedeki kurucu herkesi seferber eder ve bu homurdananları linç ettirir. “Sistem çok iyi işliyor. Bu bozguncuyu susturmazsanız birden çöker. Haine engel olun.

AKP bu söylemle iki seçim kazandı. Ve bu kozunu en son kez 2013 Haziranında Gezi İsyanı sırasında kullandı ama tutmadı. Şimdi tarih tarih ilerleyelim.

2013 Aralık yolsuzluk skandalı patladı. AKP kıyameti kopardı. Olayı bastırdı.

akp-cokuyorAKP iktidarının sarsıldığı dört aylık süreçte ABD doları düştü. ABD doları 1 Ocak 2014’te 2,26 TL iken, 30 Mart 2014’te 2,11’e düşmüştü. Ama AKP hileyle yerel seçimleri kazanınca önceki seçimlerin aksine “piyasalar” bu “istikrarı” pek hoş karşılamadı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar geçen 5 ayda dolar 2,16’ya kadar çıktı. Tayyip cumhurbaşkanı seçilince sadece bir ayda dolar 2,28’e çıktı. Yani “Bay İstikrar”ın seçilmesi bir ayda paramıza %5 değer kaybettirdi. AKP güçlendikçe istikrar değil istikrarsızlık güçlendi. Dolar fırladı.

Devam edelim. 7 Haziran 2015 seçimlerine kadar dolar 2,68’e kadar tırmandı. Tayyip ve AKP seçimleri kaybetti ama bu sefer her yerde bombalar patlamaya başladı. 1 Kasım’da ikinci seçime kadar kaos politikasıyla halkı rehin alındı. Gerçek bir kaos yaşadık ama Tayyip ve AKP gittiği için değil, başta kaldıkları ve böyle istedikleri için.

Dolar bu sefer 2,91’e kadar tırmandı. AKP seçimi malum yöntemlerle kazandı (!) Ama ne oldu? Dolar daha da fırladı. 15 Temmuz’a kadar bombalar devam etti. 15 Temmuz’da dolar 3 TL’ye fırladı. Sonra demir yumruğunu indirdi saray. Ne hikmetse bombalar da kesildi. 100 bin kişi hapse atıldı. Muhalefet ezildi. Bundan ala “istikrar” mı olur?

Ama ne oldu? Dolar yine fırladı. Şu an şu saatte 24 Kasım 2016 itibariyle 3,44 TL’ye ulaştı. Buna şaşmamalı. Artık Türkiye’de ekonomideki tüm üreticiler ve aktörler şunu çok iyi biliyor. Tayyip demek istikrarsızlık demektir. AKP gitmeden de ekonomi düzelmez.

TAYYİP DOLAR ALDI MI?

akp-cokuyorTürkiye ekonomisi son iki yıldır dolar bazında küçülüyor. 2013 yılında Türkiye’nin toplam milli geliri 823 milyar dolardı. 2014 yılında bu 799 milyar dolara düştü. 2015 yılında 718 milyar dolara kadar indi. 2016 yılında ise büyük ihtimalle 700 milyar doların altına inecek.

Bunlar AKP’nin şişirilmiş rakamları. Buna rağmen AKP’nin kendi rakamlarına göre bile kişi başına yıllık gelir üç yılda 11 bin dolardan 8 bin doların altına düştü. Yani Türk insanı üçte bir oranında dolar bazında yoksullaştı. Tahminlere göre Türkiye 2016 yılında dünya sıralamasında 18. sıradan 23. sıraya düşecek.

Önceleri dediler ki dolar yükselsin iyidir ihracatımız artar sanayimiz kalkınır. Ne sanayisi? Sanayi mi bıraktınız? AVM ve dandik Ağaoğlu rezidansı mı satacaksınız yurtdışına? Nitekim dolar yükseldikçe onların söylediklerinin tersine her yıl ihracatımız daha da düştü.

7 Mart 2015’te Tayyip “dolar alan yaya kalır” dediğinde dolar 2,6 TL’ydi şimdi ise 3,5’e dayandı. Bu %33’lük bir değer kaybıdır.

Şunu biliyoruz Erdoğan’ın ailesi, yakın çevresi ve bizzat kendisi iyi birer tüccar olmakla övünür. Sarayda dev kasaların olduğunu da biliyoruz. Ve soruyoruz: 7 Mart 2015’ten beri “dolar alan yaya kalır” diyen kişi ne kadar dolar topladı piyasadan?

Sabit gelirli vatandaş bir buçuk yılda üçte bir oranında yoksullaşmışken küçük bir grup ceplerini dolduruyor. Son dolar krizinde AKP ve Saray “bırakın fırlasın” dedi ve Merkez Bankası hiç müdahale etmedi. “Paradigma” değişmiş, dolar onlar için önemli değilmiş.

Dolar fırladıkça batan binlerce işletme, işsiz kalan milyonlarca insan öyle düşünmüyor. Değil borç taksiti ödemek, böyle giderse evdeki boğazları besleyecek para dahi bulamayacak on milyonlar da öyle düşünmüyor. Herkesin sarayı, kasası, doları yok. Dolar yükseldikçe öyle gamsız olamıyor vatandaş.

AKP’NİN SON UMUDU PROVOKASYON

akAKP ve Tayyip neden ekonomiyi kurtarmak için önlem almıyor? Kendileri ve uğursuz kazanç piramitleri sırtımızdan inmeden Türkiye ekonomisinin kurtulamayacağını onlar da çok iyi bildiklerinden mi?

Yoksa?!! Bir ihtimal daha var. 2017 Ocak ayında ABD’de Rıza Sarraf davası bitecek. 11 “Türk” bankasının kara listeye alınma ve hesaplarının dondurulma ihtimali var. Allah korusun dolar bir günde 6 TL’ye çıkar. Acaba birileri ocak ayında ne olacağını biliyor da “Türkiye’yi batırdık bari kendimizi kurtaralım” diye dolar mı stokluyor? Türkiye’ye son kazığı mı atmaya hazırlanıyorlar?Devlet iflas etsin ama bizim kasamız etmezse sorun yok” diyenler uzun süreli bir kaos için hazırlık mı yapıyor?

İşin kötü yanı yurtdışına da kaçamazlar. Bu yüzden AKP sürekli provokasyon politikası güdüyor. Ekonomi yıkılınca hiçbir iktidar ayakta kalamaz. Bu yüzden ekonomi yıkılmadan her şeyi yıkmaya çalışıyorlar.

Muhalefet AKP’nin tuzağına asla düşmemeli. Ekonomi dışındaki bütün sahte gündemler AKP’nin kendini kurtarma çabasıdır. Muhalefet iç savaş ve dış savaş kışkırtmalarının önüne geçip, AKP’ye hodri meydan demeli: “Haydi gel sandığa gidelim. Ekonomimiz iyi diyorsan korkma. Kötüyse halk kararını versin.

akÜlke istikrar için AKP ve Tayyip’ten kurtulması gerektiğini çok iyi biliyor. Bir fırsat verilse 7 Haziran’daki gibi sandıkta da bunu gösterecek. Türkiye’de ekonomik kriz yok, AKP krizi ve AKP’nin yarattığı ekonomik kriz var.

Çıkar çetesi çöktü. Üretmeden tüketme modeli çöktü. Saadet zinciri çöktü.

En tabanda da en tepede de homurdanmalar çoktan bitti. Öfke ve panik sesleri başladı. Hangi görüşten olursa olsun AKP’nin hırsızlık çarkına girmemiş tüm vatandaşlarımızın bu süreçteki en büyük vatanseverlik görevi canlarına ve mallarına sahip çıkmalarıdır. Muhalif kitle sabit dursun. Başka hiçbir tartışmaya girmesin. Ve seslensin: “Terk edin AKP’yi. Tepedekiler kendini kurtarma derdinde. Siz de kendinizi ve ülkeyi AKP’den kurtarın.”

Gerçekten de AKP’nin yıkıldığı gün ekonomimiz de, siyasetimiz de her şeyimiz düzlüğe çıkacak.

Sabır.

KAYNAK

İlgili Videolar

Social Media Exchange Website - Likenation

Bunlara Baktınızmı?

Adnan DAN on FacebookAdnan DAN on PinterestAdnan DAN on TwitterAdnan DAN on Youtube
Adnan DAN

Aslında çokta özel biri değilim.. Biraz ukala olduğumu söylerler.. Bildiğimi anlayabilen insanlara sunmayı severim..


Sürekli sorgulama modundayım.. Neden dünyadayız, nereye gideceğiz, bu kadar basitmi yaşamak, vs. vs.. Cevaplarını bulamadığım onlarca sorum var..


Gerçekten dost bildiğim insanların sayısı bir elimin parmaklarının sayısını geçmez.. Onlarca insan arasında kendimi hep yanlız hissederim..


Ben insanım.. Adımı Adnan koymuşlar, soyadımsa zaten otomatik olarak eklenmiş DAN olarak.. Kuralları sevmem.. Ama uymak zorunda olduğumuda bilirim.. Sevmediğim öyle çok şey yapıyorumki, bu bana mutsuzluk veriyor çok zaman.. Birini sevmeyi, aşık olmayı, ona güvenmeyi çok istiyorum.. Olmayınca olmuyor, zorlamıyorum.. Hayat garip.. Ben o gariplik içinde yüzen biriyim işte..


 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(E Posta Tekrar)