Sitemizde 15 kategori'de 779 adet yazı yazılmış ve 233 yorum bulunmaktadır.

Eyl 082016
 

aforizmalar-franz-kafkaAforizmalar, Franz Kafka’nın veremle boğuştuğu sırada kız kardeşinin evinde geçirdiği sekiz ay boyunca yaşamı, evliliği, düşünceleri, felsefi görüşleri ve pişmanlıkları gibi birçok konuda yazdığı küçük yazılardan oluşan kitabıdır.

Franz Kafka’nın ölümünden sonra birçok farklı isimle yayımlanmış olan Aforizmalar, Roberto Calasso adlı bir vatandaşın şans eseri Kafka’nın iki defterinin aslını Oxford’da bir kütüphanede bulmasıyla yeniden düzenlenmiştir.

Aforizmalar, daha çok romanları ve biraz da denemeleriyle tanıdığımız Franz Kafka’ya farklı bir bakış açısı ile bakmamıza imkan tanıyor. Aynı zamanda kitabın Tutku Yayınevi’nden çıkan baskısının giriş bölümündeki Franz Kafka’nın hayatı hakkında yazılmış yazı da Kafka’yı tanımayanlar ve daha yakından tanımak isteyenler için çok güzel bir fırsat olmuş.

Aforizmalar ‘da yer alan Kafka’nın hastalıklarla boğuşurken kaleme aldığı ‘küçük‘ yazılar, yazarın düşünceleri hakkında bir şeyler öğrenmemize olanak sağladığı gibi, kendi hayatımıza da başka bir pencereden bakabilmemiz açısından önemli fikirler edinebilmemizi sağlıyor. Kafka’nın kültleşmiş cümlelerinden biri olan “Kafesin biri bir kuş aramaya çıktı.” dahil birçok cümlenin yer aldığı kitapta, altını çizmek ve hatta kafanıza kazımak isteyeceğiniz birçok cümle yer alıyor. Kitabın bir başucu kitabı niteliğinde olduğunu söyleyebilirim. Aforizmalar’ın Kafka’yı ve onun hayata dokunan cümlelerini sevenlerin mutlaka okuması gerektiği bir kitap olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.


Benim kitabı okurken altını çizdiğim, kendimden bir şeyler bulduğum birkaç cümle ise şöyle:

“Belirli bir noktadan sonra artık geriye dönüş yoktur. İşte ulaşılması gereken nokta da orasıdır.”

“El, taşı var gücüyle sımsıkı kavrar. Bunu taşı olabildiğince uzağa atabilmek için yapar. Aslında yol da o taşın düşeceği noktaya kadar uzar gider.”

“İyilik, belli bir bağlamda düşünülünce, asla huzur vermez.”

“Sorularıma neden yanıt alamadığımı bir türlü anlayamazdım önceleri; bugünse soru sormaya nasıl cüret ettiğimi anlayamıyorum. Ama aslında cüret etmemiştim, yalnızca sormuştum.”

“Dünya ile aranda geçen savaşta dünyadan taraf ol.”

Buradan Okuyabilirsiniz

Alttaki butonlar ile istediğiniz formatta indirebilirsiniz..

Social Media Exchange Website - Likenation

Bunlara Baktınızmı?

Adnan DAN on FacebookAdnan DAN on PinterestAdnan DAN on TwitterAdnan DAN on Youtube
Adnan DAN

Aslında çokta özel biri değilim.. Biraz ukala olduğumu söylerler.. Bildiğimi anlayabilen insanlara sunmayı severim..


Sürekli sorgulama modundayım.. Neden dünyadayız, nereye gideceğiz, bu kadar basitmi yaşamak, vs. vs.. Cevaplarını bulamadığım onlarca sorum var..


Gerçekten dost bildiğim insanların sayısı bir elimin parmaklarının sayısını geçmez.. Onlarca insan arasında kendimi hep yanlız hissederim..


Ben insanım.. Adımı Adnan koymuşlar, soyadımsa zaten otomatik olarak eklenmiş DAN olarak.. Kuralları sevmem.. Ama uymak zorunda olduğumuda bilirim.. Sevmediğim öyle çok şey yapıyorumki, bu bana mutsuzluk veriyor çok zaman.. Birini sevmeyi, aşık olmayı, ona güvenmeyi çok istiyorum.. Olmayınca olmuyor, zorlamıyorum.. Hayat garip.. Ben o gariplik içinde yüzen biriyim işte..


 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(E Posta Tekrar)