Sitemizde 15 kategori'de 775 adet yazı yazılmış ve 227 yorum bulunmaktadır.

Nis 242016
 

adam-ol

Adam ol! Bu başlıkta nerden çıktı adamlık nedir ki der dediğinizi duyar gibiyim. Uzun zamandır yazmak istediğim fakat yazamadığım bir konu üzerinde iki söz söylemek üzere parmaklarımı klavyem ile buluşturuyorum bu gece.

Türk halkı olarak toplumsal olaylara aşırı duyarlı ama bir o kadar da unutkanız. Maalesef aynı olaylar yaşanmadan akıllarımıza gelmez tepki verdiğimiz olaylar. Örneğin 99 depremi sonrası aşırı duyarlı ve depreme dayanıklı evler, depremde kullanılmak üzere acil müdahale çantası vs. söyledik. Bir yasal düzenleme ile depreme dayanıklı evler zorunlu hale geldi fakat çanta kaç kişinin evinde var?

Son zamanlarda ise kadına ve çocuklara yönelik cinsel istismar üzerine bir sürü tepki gösterildi sosyal medya üzerinden. Fakat olayların üzerinden 1-2 hafta geçti şuan o tepkilerin çoğu rafta ta ki istemediğimiz bu olaylar yeniden oluşana kadar (umarım böyle bir şey hiçbir çocuk ya da kadın tarafından yeniden yaşanmaz).

Biz çocuklarımıza özellikle erkek çocuklarımıza sen erkeksin, cesursun, herkes içinde ağlanmaz vs. gibi bir sürü şey öğretiyoruz. Hatta sünnet olan çocuğa aferin sen artık erkek oldun göster amcalara pipini diyerek övünürüz. Fakat o pipinin işlevini, nerde, nasıl ve ne zaman kullanması gerektiğini öğretmeyiz. Pipisi olmayan karşı cinse nasıl davranılması gerektiğini öğretmeye gerek bile yok. Nasıl olsa çocuklar rol – model yöntemi ile evde baba, anneye nasıl davranırsa tüm kadınlara öyle davranması gerektiğini benimseyecek büyüdüğünde ise benimsediklerine göre davranacak ve biz süper bir erkek çocuk yetiştirdim diyeceğiz.

Geçenlerde facebookta gezerken being mard diye bir fotoğraf gördüm. Nedir bunun Türkçesi diye araştırdım. “Tecavüz ve ayrımcılığa karşı olan erkek ol” anlamında bir kelime olduğunu gördüm. Ve yabancılar sanırım çocuklarına özellikle pipisi olan erkek çocuklarına ilk bunu öğretiyor ve büyüklerde her zaman hatırlasın diye afiş vb. yöntemlerle bilinç düzeyini arttırmaya çalışıyor. O fotoğraflara gelin birlikte bakalım.

1Onlar melektir seks oyuncağı değil. Pipisi olanlara pipisi olmayanlar için öğretilen ilk şey ne kadar ilginç değil mi? Bize bir kadın seks oyuncağı değil diye söylenmedi. Hatta seks ile ilgili hiç bir şey öğretilmedi. Bizi leylekler getirdi! Seks ile ilgili aileden bir şey öğrenmek ayıp!


2İkinci öğretilen şey; Adam ol canavar değil. Aslında olay bu iki görsel ile noktalanıyor. Bir kadına karşı nasıl bakılması gerektiği ile ilgili fakat bununla yetinmemişler.

 3Sadece sarhoş, bunun anlamı becerilmek istiyor demek değil gibi bir cümle daha. Oysa bizde alkol aldı sarhoş oldu yatağa kadın daha kolay girer mantığı yok mudur? Yani kadın mutlu olmak için alkol alabilir, pipisi olan canlılar gibi üzgün olup üzüldüğü şeyleri unutmak için sarhoş olmak isteyebilir. Fakat bunlar gerçekten yatağa girip becerilmek istediği anlamına gelmez. Alkollü ve kendini kontrol edemeyen kadının o an belki hayır veya evet diyebilecek hali bile yoktur kim bilir?

4Eğer onu koruyamıyorsan kendisini korumasına izin ver. Bu cümle üzerine daha aşırı yazılacak bir şey yok. En güzel açıklayıcı cümle bu bence. Kendisini korumasına izin ver…

5Fermuarlarınızı kapalı tutun veya uçkurunuza sahip çıkın gibi sert ifade ile bitirmişler görselleri.

Belki bazı ifadeleri sert ama bir kadına nasıl davranılması gerektiği ile ilgili güzel çalışma bence. Buna benzer eğitimleri ülkemizde de görsek keşke. Sıradan kamu spotları yerine bu tarz çalışmalar olsa. Belki zamanla beynimizin içindeki kadına yaklaşım değişir ve tecavüzün, cinsel istismarın konuşulmadığı bir ülkede huzurlu bir şekilde yaşayabiliriz. Hani sokakta güzel bir kadın görünce bakmıyor değiliz. Güzeldir bakılır, elbisesi ilginç gelmiştir bakılır bunlara eyvallah ama her güzel kadını yatağında seks yaparken düşünüyorsan orda bir sorun vardır. Sen erkek olmuşsun ama adam olamamışsın demektir.

Hepimizin Adam olduğu günlere…

Social Media Exchange Website - Likenation

Bunlara Baktınızmı?

Sinan Faydalıtürk
Sıradan değil ama özelde değil. Sonuçta herkes gibi bir insan. Zaten bu sıradanlık ve özellik kime göre? Sadece sorgulamayı, araştırmayı seven birisi. Zaman zaman detaylara takılan yeri geldiğinde duygusal. Güven arayan ve aradığını bulamayan tipik boğa burcu erkeği

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir