Sitemizde 15 kategori'de 733 adet yazı yazılmış ve 226 yorum bulunmaktadır.

Kas 222016
 

cocuk-istismarina-yonelik-rapor

Şiddeti Önleme ve Rehabilitasyon Derneği Acıbadem Üniversitesi Suç ve Şiddetle Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi ÇOCUK İSTİSMARINA YÖNELİK RAPOR ÇOCUK HAKLARI SÖZLEŞMESİNİ İMZALAMIŞ BİR DEVLET OLARAK HER ADIMI ÇOCUĞUN YÜKSEK YARARI İLKESİNİ UNUTMADAN ATMAK ÇOK ÖNEMLİDİR!

Çocukların durumuna bakıldığında çocuklara yönelik cinsel istismarın, çocuk yaşta evlendirilen kız çocuklarının ve mülteci çocuklar probleminin listenin ilk 3 sırasını oluşturduğunu görmekteyiz. Gündeme gelmemesine karşın siber şiddet, ev ve okullarda dayakta karşımıza en yoğun çıkan fiziksel şiddet ve akranlar arası şiddette diğer problemler içinde öne çıkanlar olarak gözükmektedir.

Yukarıda bahsi geçtiği üzere rapor daha geniş olarak 4 konuyu kapsamaktadır:

  • (1) Pedofili
  • (2) Ensest
  • (3) Çocuk Yaşta Evlendirilen Kız Çocukları
  • (4) Kurum İçi Cinsel İstismar.

PEDOFİLİ son yıllarda dünyada ve Türkiye de gizli kalan ama çocuk istismarının en önemli problemidir. Çünkü saldırganın gizli kalması, toplumun içinde yaşayan, kariyerli kişiler arasından çıkması, sinsice uzun zamana yayarak çocukla iletişim kurması ortaya çıkarılmasını zorlaştırmaktadır. Çocukların korkudan yaşadıklarını saklaması, çocukla görüşme yapacak donanımlı uzman sayısının yetersizliği de olayların gizli kalmasına neden olmaktadır.

Pedofili eylemcileri çoğunlukla, yaptıklarının çocuklara yardımcı olduğu illüzyonunu yaşarlar. Bir çocuğun gelişimine katkıda bulunduklarını veya çocuğun da zevk aldığı konusunda kendilerini kandırıyor olsalar da, kurbanlarına ailelerine bu konuda hiçbir şey söylememelerini tembih ederler.

Bir pedofil kendi kendine durmaz ve özüne dönmez.

Raporun tamamını alttan okuyabilirsiniz..

Raporu alttaki butonlardan indirebilirsiniz

   PDF Olarak İndirin     Epub Olarak İndirin

Bunlara Baktınızmı?

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir